Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Теодора Генчовска участва в конферентен разговор във формат „Букурещ 9“

| обновено на 04.01.22 в 17:47
Теодора Генчовска
Снимка: МВнР

Министърът на външните работи Теодора Генчовска взе участие в телефонен разговор на външните министри от Букурещката деветка с държавния секретар на Съединените щати Антъни Блинкън.

Разговорите на първите дипломати на държавите от източния фланг на НАТО с Блинкън са част от дипломатическите совалки предшестващи преговорите между Русия и Съединените щати, които започват в неделя в Женева.

Теодора Генчовска е приветствала дипломатическите усилия за убеждаване на Москва да предприеме мерки по деескалация посредством предстоящите срещи в различни формати - двустранния диалог между САЩ и Русия по стратегическата стабилност, Съвета НАТО-Русия и Постоянния съвет на ОССЕ.

Външните министри от Букурещката деветка са дали пълна подкрепа и за Литва и напрежението с Китай, породено от откриването на дипломатическо представителство на Тайван във Вилнюс.

От Държавния департамент съобщиха, че в разговора със страните от източния фланг на НАТО Антъни Блинкън е уверил, че ще има близки консултации със тях при всички действия за деескалация на напрежението по украинската граница.

Днес в Киев пристига върховният представител на Европейския съюз по външна политика Жозеп Борел.

Тридневната визита на Борел предвижда и пътуване до фронтовата линия в Източна Украйна, където се водят сражения между украинската армия и про-руските сепаратисти. За първи път европейски топ дипломат посещава региона от началото на конфликта преди почти 8 години.

Същевременно НАТО обяви, че ще проведе в петък извънредна виртуална среща на външните министри на 30-те държави членки, посветена на кризата по украинската граница.

На 9-ти и 10 януари предстоят ключови преговори на ниво външно министерство и Държавен департамент между Русия и Съединените щати, а на 12 януари ще се състои и Съвет НАТО-Русия - формат, който не заседаваше редовно от началото на кризата в Украйна през 2014 година. Ден по-късно срещите продължават в по-широк формат в рамките на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологични отоплителни уреди получават безвъзмездно домакинства в Благоевград

Първите 112 домакинства от Благоевград са одобрени по проекта за подмяна на печките на твърдо гориво с екологично отопление.  Кандидатите са заявили общо 2090 климатици, 23 термопомпи "въздух-вода" и 35 топловъздушни камини на пелети. До края на месеца одобрените семейства ще бъдат поканени от общината да подпишат договорите за..

публикувано на 25.03.25 в 08:44

61% от българите смятат, че имаме полза от членството в ЕС

61 на сто от българите смятат, че страната ни има полза от членството в Европейския съюз. Този показател е най-нисък в цялата общност, но бележи повишение с 8 процентни пункта спрямо предишното проучване от юни-юли м.г. Това показват резултатите от проучване на Евробарометър за Европейския парламент, проведено между 9 януари и 4 февруари..

публикувано на 25.03.25 в 08:19

Областната дирекция "Земеделие" в Ловеч организира среща със стопани от региона

Областната дирекция "Земеделие" в Ловеч организира днес информационна среща със земеделските стопани от региона, във връзка с директните плащания по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. На срещата ще присъства и заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев...

публикувано на 25.03.25 в 08:11
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Няма да има общ фронт на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане"

Българските институции за пореден път показват, че не са никак добри в справянето с прецеденти , както и че в този парламент е пълно с популисти. Този прочит на ситуацията около МЕЧ прави политологът Христо Панчугов в интервю за БНР. Оповестеното от Наталия на Киселова за разпадането на парламентарната група на МЕЧ обслужва..

публикувано на 25.03.25 в 08:01

ООН изтегля част от служителите си в Ивицата Газа след подновяването на военните действия

ООН изтегля част от служителите си в Ивицата Газа, заради подновените въздушни атаки и наземни бойни действия в района. Като причина за решението се посочва и блокадата на хуманитарната помощ и смъртта на българския гражданин Марин Маринов. Той загина на 19 март тази година при стрелба от израелски танк срещу сграда на ООН, обявиха от..

публикувано на 25.03.25 в 07:52
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Одобрението за Тръмп не е за конкретни действия, а за размаха му

Обществото е разделено, имаме изключително разединяващ президент на САЩ. Не съм оптимист, че това ще се поправи скоро, дупката е много дълбока . Това коментира пред БНР проф. Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет.  Oчаква се съвместно изявление след преговорите между САЩ и Русия в Рияд Представители на Русия и..

публикувано на 25.03.25 в 07:49
Протест в Истанбул в подкрепа на арестувания кмет Екрем Имамоглу

Продължават протестите в Истанбул срещу ареста на Екрем Имамоглу

Хиляди хора за шеста поредна вечер се събраха в центъра на Истанбул, за да протестират срещу ареста на бившия кмет на града Екрем Имамоглу. Той беше задържан дни преди официалната му номинация за кандидат - президент на страната и му бяха повдигнати обвинения за ръководене на престъпна организация, подкупи и подпомагане на терористична..

публикувано на 25.03.25 в 07:44