Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две държавни институции се противопоставят на трета, а трите определят енергийната политика

Славчо Нейков: При смяна на управляващото мнозинство ще има ли тест за доверие към КЕВР

Да се даде възможност на НПО, браншови и бизнес организации също да номинират кандидати за комисари, призова енергийният експерт

Славчо Нейков
Снимка: БГНЕС

Мораториумът е противозаконен и противоконституционен, смята енергийният експерт Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт. 

„47-ото Народно събрание работи от около месец, Министерският съвет - от три седмици, а КЕВР от 22 години. За последните 20 дни първо парламентът прие един противоконституционен мораториум, който удари КЕВР по правомощията. Водещ депутат, ръководител на парламентарна група, обяви КЕВР за нелегитимна и за институция с изтекъл мандат и нищо от това не е вярно. КЕВР си е легитимна и няма мандат по закон. Мандат имат комисарите“, каза Нейков пред БНР.

„Анонсът на премиера, че тези хора ще бъдат сменени, не защото им е изтекъл мандатът, а защото не обръщат достатъчно внимание на крайния потребител и не действат съобразно канона, това е много сериозно и не трябва да бъде подминавано с лека ръка. Задачата на КЕВР не е да пази само крайните потребители. Задачата на КЕВР е да следи за оптималното развитие на пазара, защото всички участници на пазара са като скачени съдове.“

Експертът акцентира върху изказвания от средите на управляващите, че са загубили доверието в КЕВР и попита:

„Какво ще стане, ако се смени управляващото мнозинство. Ще има тест за доверие към КЕВР ли? Респективно комисари ли ще бъдат сменяни?“

Председателят на КЕВР Иван Иванов  Снимка: БГНЕС

На практика две държавни институции – парламент и Министерски съвет се противопоставят на трета държавна институция, а това са трите институции, които определят енергийната политика на страната, коментира Нейков в предаването „Преди всички“.

Славчо Нейков подчерта, че са необходими законови промени във връзка с дейността на КЕВР и предстоящия избор на нови членове, които според него трябва да са експерти, а не политици.

„Изборът на комисари трябва да бъде предшестван от възможност за много широко представяне на кандидатури.“

В момента само депутати и парламентарни групи имат право да номинират кандидати. Трябва да се даде възможност на НПО, на браншови организации и бизнес асоциации също да номинират – така ще има възможност да се изберат стойностни експерти, поясни Нейков.

Според него трябва да има и изричен текст, който да забрани на парламента да разпитва КЕВР по конкретни решения.

Абсурдно е независим орган, чийто актове подлежат на съдебен контрол, да бъде поставян в положение да обяснява на депутати сложни механизми и решения, категоричен е Нейков.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20