Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИТН заедно с опозиционната група на "Възраждане" бойкотираха гласуването

Депутатите гласуваха в НС да се влиза с Covid сертификат от 24 януари

Кирил Петков: Правителството няма да налага задължителна ваксинация, но Covid сертификатът отпада само при 70% ваксинирани

| обновено на 07.01.22 в 18:27
Снимка: БГНЕС

От 24 януари в сградите на Народното събрание ще се влиза със "зелен сертификат" или с отрицателен тест. Гласуването по казуса предизвика разнобой в управляващата коалиция.

Решението за Covid условие за вход подкрепиха в пленарната зала днес от "Продължаваме промяната", ГЕРБ-СДС, ДПС, БСП и "Демократична България".

"Има такъв народ" и "Възраждане" не участваха в гласуването. Така "за" гласуваха 153 депутати, "против" - 0, въздържаха се четирима.

Бързите антигенни тестове ще се заплащат само от депутатите и техните сътрудници, за всички останали служители и за представителите на медиите ще са безплатни. 

Вчера правната комисия подкрепи предложението на управляващите "зеленият сертификат" и тестването да бъдат въведени от 24 януари.

Оказа се, че и здравната комисия е приела това предложение, въпреки че е имало неуведомени депутати, които не са участвали в заседанието на комисията.

Днес след петчасови дебати с четири прекъсвания на заседанието и гласуването на над 20 редакционни поправки мнозинството в парламента прокара правилата за достъп в сградите на НС с Covid сертификат.

Безпроблемно ще влизат всички със завършен курс на ваксинация, преболедували с документ за това или с удостоверение за антитела.

Останалите трябва да представят отрицателен РСR тест, направен до 72 часа или бърз антигенен тест до 48 часа преди влизането в сградите на Народното събрание.

Разходите за закупуване и използване на бързи антигенни тестове за сътрудниците на парламентарните групи, служителите на парламентарните комисии, служителите на администрацията на парламента и представителите на медиите ще се поемат от бюджета на Народното събрание.

Депутатите гласуваха условието за достъп в парламентарните сгради да се прилага от 24 януари.

По време на дебатите се представиха различни експертни, медицински, политически и морални аспекти. Депутатът от ДПС Хасан Адемов заяви:

"Ако искаме да възстановим доверието в българския парламент, ние не трябва да се поставяме в привилегировано положение".

Категоричните противници на Covid сертификата от партия "Възраждане" направиха редица изказвания от трибуната на парламента.

Лидерът Костадин Костадинов се закани:

"Нека да видим как ще ни спрат, когато решим да влизаме в парламента. Смятам, че другата седмица ще има моменти на доста сериозно безпокойство и за това вие ще носите отговорност. Не се притеснявайте, за вас ще има бял автобус".

"Г-н Костадинов, другата седмица ще има протест , който може да протече единствено по един начин - законно".

„Възраждане“ започва да събира подписи за внасяне на жалба в Конституционния съд срещу приетото решение за Covid сертификат за достъп до сградите на НС, обяви Костадин Костадинов.

Елена Гунчева от ПГ на „Възраждане“ коментира в кулоарите:

„Нека този съд да вземе решение дали това решение, което се прие днес от четворната коалиция, отговаря на Конституцията и законите на Република България. Ние народните представители трябва да даваме пример за това как се спазва Конституцията. Надявам се КС да отмени това решение.

За съжаление, както виждаме, решенията имат действия занапред. Т.е. това решение ще действа до произнасянето на Конституционния съд. Дотогава аз призовавам всички български граждани да изразят съгласно закони на държавата мнението си по отношение на ограничаването на техните права.

Управляващото мнозинство си позволи да наруши Конституцията и законите в държавата“, заяви Гунчева.

По-рано днес в НС премиерът Кирил Петков заяви, че правителството няма да налага задължителна ваксинация:

„Такава задължителна ваксинация няма да бъде факт, докато аз съм министър-председател“, увери той.

Кирил Петков обаче каза още, че ваксинацията е единственият начин за преодоляване на здравната криза.

Според правителството Covid сертификат може да отпадне у нас само при поне 70-процентно ниво на ваксинация:

"Ваксинацията в момента е основополагащият начин да преодолееме кризата...И единственият начин това да го постигнеме е да стигнеме поне нива около 70%", каза Кирил Петков.

Снимка: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 200 човека на протест във Велико Търново срещу насилието над животни

Близо 200 човека се събраха пред Съдебната палата във Велико Търново тази вечер на протест срещу насилието над животни. Някои от протестиращите бяха довели и домашните си любимци. С протеста те се обявиха срещу действията на Габриела Сашова от Перник и на Красимир Георгиев от София, за които бяха изнесени данни от прокуратурата, че са..

публикувано на 17.03.25 в 19:15

Двама сръбски работници са пострадали тежко при трудова злополука във Враца

Двама сръбски работници са пострадали тежко при трудова злополука в турски завод във Враца. Около 18,30 ч. те са били транспортирани с медицински хеликоптер до болница в София. Има опасност за живота им. Работниците са използвали вишка, за да демонтират високи стелажи, съобщи директорът на Инспекцията по труда във Враца Румен Младенов. И поясни, че..

публикувано на 17.03.25 в 19:06

МС обяви 18 март за Ден на национален траур в памет на жертвите в Кочани

Министерският съвет прие решение, с което обяви 18 март 2025 година за Ден на национален траур в памет на жертвите, загинали при трагични обстоятелства в град Кочани, Република Северна Македония. Това съобщиха от правителствената информационна служба. Ден на траур и у нас заради трагедията в Кочани Жителите на Кочани очакват отговори от..

публикувано на 17.03.25 в 19:06
Хората палят свещи в памет на младежите, които загубиха живота си при пожара в нощния клуб

Протест в Кочани с искане за справедливост за жертвите на пожара в дискотека "Пулс"

Масово убийство, станало възможно заради корупцията -  така премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски нарече днес пожара в дискотеката в Кочани, в който загинаха близо 60 души, а над 150 бяха ранени. Вътрешният министър на РСМ: Пожарът е предизвикан от пиротехника, донесена от член на групата "ДНК " Република Северна Македония от..

публикувано на 17.03.25 в 18:59
Посолството на България в Скопие - архивна снимка

Българското посолство в Скопие е със спуснати знамена в дните на траур

В седемте дни на национален траур в Република Северна Македония посолството ни там е със спуснати знамена в знак на съпричастност.  Със съдействието на външното ни министерство и на посолството ни в Скопие най-близките роднини на настанените у нас ранени от Кочани вече са транспортирани до България. Освен с транспорт, страната ни им оказва съдействие и с..

публикувано на 17.03.25 в 18:58

Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани

Състоянието на приетите за лечение в България 14 пострадали в пожара в Кочани остава тежко, съобщиха от здравното министерство. Хоспитализираните в София, Пловдив и Варна са на възраст от 15 до 49 години. 8 от пострадалите са настанени в "Пирогов", сред тях има три деца - на 15 и 16 години. Петима са интубирани. Тежко е състоянието на всички осем..

публикувано на 17.03.25 в 18:37
Явор Гечев

Явор Гечев: С реакцията срещу насилието над животни обществото показва, че върви в правилната посока

С реакцията след разкритото насилие над животни обществото ни показва, че върви в правилната посока . Приближаваме се до европейската ценностна система за човешки права, защита и права на животните. Това мнение изказа пред БНР Явор Гечев, активист за защита на животните, като изтъкна: " Насилието над животни е ежедневие в страната ни , не в..

публикувано на 17.03.25 в 18:34