Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С проект на Михаил Михайлов България ще бъде представена на Венецианското биенале

Неговият проект е „Ето къде си“

Михаил Михайлов
Снимка: Ани Петрова
Художникът Михаил Михайлов и неговия проект „Ето къде си“ ще представят страната ни на престижното Венецианско биенале през април 2022 година. Това е най-старият и престижен форум за съвременно изкуство, основан още през 1895 година и се провежда веднъж на две години. България ще участва за 10-ти път.

През седмицата творбата имаше специално представяне в Националната художествена галерия.

"Върху проекта работих в продължение на един месец, от момента, в който излезе обявата за кандидатурата - от първия ден до последния ден, защото това бяха Коледните празници. Трябва да призная, че през цялото време работех независимо от почивните дни. Проектът не е само мой, има куратор, който се казва Ирина Баткова", каза за БНР Михаил Михайлов.

Той е посещавал и минали издания на Венецианското биенале: 

"Това при всички случаи е място, където работата на един артист ще бъде видяна от изключително много хора и не само от хора, които посещават биеналето, но и от специалисти - куратори, институции, което е гигантска крачка за един художник".  

Той е роден във Велико Търново. Завършил е Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", специалност "Живопис". Учил е история на изкуството във Виена. Работил е за интернационалната група "Желатин".

"След това започнах да се занимавам самостоятелно със собствени проекти. В момента работя както във Виена, така и в Париж".

59-ото Венецианско биенале за изкуство ще се проведе от 23 април до 27 ноември 2022 (предварително откриване на 20 – 22 април).  

Конкурсът за това кой да представи България в него бе проведен между 29 ноември и 29 декември 2021 и в него участваха 17 проекта. 7-членно жури определи Михаил Михайлов и куратора Ирина Баткова за победители.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59