Отбелязваме Международния ден в памет на жертвите на Холокоста. На днешния ден през 1945 г. са освободени малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц-Биркенау.
С церемония в Софийския университет "Свети Климент Охридски" днес у нас беше почетена паметта на жертвите на Холокоста. Сред участниците в церемонията бяха председателят на Народното събрание Никола Минчев и посланиците на Израел и на Германия.
Председателят на парламента Никола Минчев отбеляза ролята на депутатите от 25-ото Народно събрание, които се станали част от акцията на българския народ за спасяването на почти 50 хиляди евреи по време на Втората световна война.
Така страната ни е показала, че ценности като свобода и върховенство на правото са останали важни, каза Никола Минчев и допълни:
„Днешният ден е много подходящ отново да препотвърдим нашата непоколебима воля и решимост никога и по никакъв начин да не допускаме да избуяват прояви на ксенофобия, расизъм, религиозна и етническа нетърпимост“.
Посланикът на Израел Йорам Елрон посочи, че е важно България да запази спомена за хората, които са намерили смъртта си в газовите камери и поиска тази година отново да бъде забранен т.нар. Луков марш.
Българската еврейска общност пък се обърна с призив на притеснение заради зачестяване на речта на омразата. Пропагандата на екстремистки практики трябва да не се толерира, каза Александър Оскар, председател на Еврейската организация „Шалом“:
„Ние настояваме компетентните институции да направят всичко необходимо за прекратяването на въпросните прояви и тяхната пропаганда, за изобличаване на виновните за тяхното организиране лица и справедливото им наказание“.
Националното управление по аеронавтика и изследване на космическото пространство (НАСА) обмисля да затвори централата си във Вашингтон и да преразпредели отговорностите си между различни щати, предложение, което може да засегне до 2500 работни места, съобщи онлайн изданието "Политико" (Politico), цитирайки източници, запознати с плана. Този..
Съединените щати внасят турски и южнокорейски яйца, за да облекчат кризата с предлагането, предизвикана от птичия грип, която повиши цените в цялата страна, потвърди в петък министърът на земеделието на Доналд Тръмп - Брус Ролинс, съобщава Франс прес. Турция ще изнесе 15 хил. тона яйца за САЩ с оглед на проблемите с птичия грип Ролинс..
Две реки преляха и наводниха град Авила, на 115 км западно от Мадрид, след няколко дни почти непрекъснати валежи от дъжд. Водата е заляла улици, паркове и гаражи в южната част на града. Реките Чико и Адая са излезли от коритата си днес и са предизвикали частични наводнения в Авила. Кметът Хесус Кабрера не изключва възможността от още щети в..
Самолетният превозвач "Бритиш Еъруейс" (British Airways) обяви, че услугите от летище "Хийтроу" постепенно ще бъдат възобновени от 19.00 часа местно време. Авиокомпанията е получила одобрение за осем полета на дълги разстояния, включително полети до Йоханесбург, Кейптаун, Сингапур, Рияд, Сидни и Буенос Айрес. Пътниците са посъветвани да не се..
Трима кандидати преминаха успешно през етапа решаване на тест в конкурсната процедура за избор на главен архитект на Столична община – арх. Радост Георгиева, арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова. На теста се явиха седем от осемте допуснати до конкурса кандидати. По правилата на Наредбата за провеждане на конкурсите и подбора при..
За трета поредна седмица жители на столичния квартал "Княжево" излязоха на протест с искане да се подобри контролът върху спазването на ограниченията на скоростта от шофьорите в квартала, предаде БТА. Сред другите им искания са да се поставят повдигнати и осветени пешеходни пътеки, както и камери за превишена скорост. Протестиращите за..
Повече пари за общините има в бюджет 2025 на държавата, като 1,65 млрд. лева са предвидени за Инвестиционната програма, заяви кметът на Монтана Златко Живков, който е член на Управителния съвет на Националното сдружението на общините в Република България и участва в преговорите за бюджета за тази година. "Четвърт век съм кмет Монтана. За..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече..
Как и за колко се работи в "Български пощи"? Въпросите за условията на труд и заплащането в Националната пощенска служба вълнуват не само хилядите..
Парламентарната група на МЕЧ се разпадна. След гласуването на бюджета председателят на парламента Наталия Киселова анонсира, че депутатът Самуил..