Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът обясни причината за смяната на ръководството на "Булгаргаз"

| обновено на 29.01.22 в 14:40
Кирил Петков
Снимка: БГНЕС

Изборът на новия борд в "Булгаргаз" е изцяло на БЕХ и на министъра на енергетиката. Това обясни премиерът Кирил Петков, както и приветства смяната на ръководството:

"Целият борд на "Булгаргаз" беше освободен в края на работния ден, защо, защото нямаме време за губене. Мисля, че голяма част от причината защо цените на газа са там, където са, нали, има едни световни пазари, но според мен са били взети едни решения, които вместо да направят тези цени да бъдат надолу, те са направили тези цени да отиват нагоре. Изпуснали сме едни възможности, които са ни докарали дотам, че на 1 януари те са казали - ами трябва да вдигнем с 39% цената на газа. Ако те си бяха свършили тази работа, нямаше да е 30%" - каза премиерът Кирил Петков пред "Дарик радио"

"Най-вероятно решенията, които са били взети от съществуващия борд, имат договорености, които ние няма да можем да избягаме веднага като държава, но се надявам, че следващите решения, които те ще взимат, ще доведе до това, че няма крайният потребител да плаща цената за нечии печалби или за нечии грешки", каза още премиерът.

Той добави, че овладяването на енергийната криза е заложено и в действията на парламента, коментирайки вчерашната законова промяна свързана с  Комисията за енергийно и водно регулиране и намаляване състава на регулаторния орган. Очакванията са новият състав на КЕВР да влезе в дълбочина и за анализира цените :

"Истинският регулатор трябва да знае какви са истинските причини някое от енергийните дружества да подава такива високи цени. И когато види, че нещо не изглежда нормално, да разследва защо това се е случило".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13