Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектното финансиране няма да дава субсидия "на калпак"

Найден Зеленогорски: Общините ще получат около 5,6 млрд. лева от Бюджет 2022

Това е повишение с 660 милиона лева повече от 2021 година

Найден Зеленогорски
Снимка: БГНЕС

Непосилните цени на електроенергията и значително по-високите сметки  на общините предизвикаха сериозно недоволство сред местните власти.

От този проблем обаче лъснаха и други, свързани с местното управление и не малко абсурдни ситуации, свързани с изпълнението  на редица закони.

Новите управляващи подготвят доста промени свързани с местното управление, като например чаканата от години децентрализация на общинските бюджети, значителни промени на Закона за устройство на територията и дори окрупняване на общините.

Освен това се планира през втората половина от годината за общините да бъдат отпуснати над 1 милиард лева за реализацията на готови инфраструктурни проекти.

Новия бюджет предвижда около 30 на сто повече пари за капиталови разходи на общините.

Това беше обсъдено вчера в Ловеч от група депутати от управляващата коалиция след среща с местни граждани, инициирана от комисията по регионално развитие, благоустройство и местно управление към Народното събрание.

"Общините изпитват затруднения свързани с пандемията, като те бяха на първа линия, но не получиха финансиране за това. През тези две години се натрупаха много дефицити и невъзможност за изпълнение в пълна степен на всички общински дейности", коментира пред БНР Найден Зеленогорски - председател на сдружението "Достойнството на един народ", дългогодишен председател на Комисията по регионална политика в предишни народни събрания и бивш кмет на Плевен.

Що се отнася до новото правителство и управляващото мнозинство ситуацията е много тежка във вътрешен и международен план. Стъпката за подкрепа на общините през 2022 година е успешна, като в бюджета са заложени 30 на сто повишение на целевите субсидии за капиталови разходи. 

Грубо общините ще получат около 5 милиарда и 600 милиона лева, ако в този вид се приеме бюджета. Тоест с 660 милиона лева в повече от 2021 година. Да, парите никога не стигат. Сега особено с повишените цени на енергоносителите. Затова са необходими бързи мерки. 

Средствата за инвестиции също не достигат за общините. Половината от пътната мрежа се управлява от държавата, останалата над 20 хиляди км. от общините. А бюджетите за това на МРРБ и на общините са коренно различни. Общините се нуждаят от повече средства, особено за текущи ремонти, които са голям проблем, а за тях не могат да се ползват европейски проекти и финансиране", уточни още Зеленегорски.

 Във връзка с това, че през втората половина от годината за общините да бъдат отпуснати над 1 милиард лева за реализацията на инфраструктурни проекти, Зеленогорски коментира, че това ще е проектно финансиране, тоест няма да се дава субсидия "на калпак", а на база на готови проекти ще се кандидатства пред този фонд и пред правителството. Проектното финансиране е изключително важно. Това е модерно финансиране и естъпка, при която общини с готови проекти, ще кандидатстват веднага, заяви още пред БНР Зеленогорски. 

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 минути. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37