Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Дечев: Първо ВСС трябва да научи какви са сигналите срещу Гешев, след това обществото

Възможно е процедурата за предсрочно отстраняване на главния прокурор да бъде стартирана и при следващия състав на ВСС

Емил Дечев
Снимка: Борислава Борисова

Решението на Конституционния съд отваря възможността да започне отново процедурата, която стартира бившият служебен министър на правосъдието и настоящ конституционен съдия проф. Янаки Стоилов. Най-вероятно Върховният административен съд ще даде указания на Висшия съдебен съвет да започне отново процедурата по искането за отстраняване на главния прокурор, направено по време на мандата на Стоилов. Това обясни в интервю за БНР новият заместник-министър на правосъдието Емил Дечев.

„Когато неговото предложение за предсрочно освобождаване на главния прокурор не беше разгледано по същество от сегашния Висш съдебен съвет, той обжалва това решение на ВСС пред ВАС, беше образувано административно дело. Но по повод на това, че в същия момент беше образувано и дело в КС за тълкуване именно на тази разпоредба – дали той има компетентност да стартира такава процедура или не, делото в административния съд беше спряно. Сега то трябва да се възобнови.“

Така процедурите може да станат две, защото правосъдният министър Надежда Йорданова потвърди готовността си да поиска от ВСС отстраняването на Иван Гешев от поста му. Емил Дечев заяви, че се проучват и анализират и нови сигнали, извън онези, с които миналата година бе отправено предложението за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.

Ще бъде проява на лош вкус, ако първо кажем на журналистите или цялото общество какви сигнали има при нас и едва след това ги внесем официално във ВСС“, коментира Дечев в предаването „Преди всички“. По думите му, редно е първо ВСС да научи това.

Емил Дечев прогнозира, че времевият хоризонт е „може би около месец“.

„Част от сигналите, поне това, което се твърди от хората, подали сигналите, предполага насочване и към прокуратурата. Но пак подчертавам – това са твърдения на самите податели. Дали тези твърдения са достоверни, това трябва да се провери“, уточни заместник-правосъдният министър.

Откога процедура, уредена в закон, се нарича политическа вендета? Това е много странно мислене“, заяви Емил Дечев по повод квалификации от страна на прокуратурата на действия на министерствата на правосъдието и на вътрешните работи. Според него „това е опит за прикриване зад политическа фразеология на хора, които заемат постове, които не са политически“.

Очаквам най-после да има произнасяне по същество на ВСС дали наистина има основания за предсрочно прекратяване на мандата или не. Очаквам обаче и отново да няма произнасяне по същество, а мнозинството в Съвета да приеме, че има друго основание, поради което искането не следва да се разглежда по същество като процесуално недопустимо. Очаквам всичко.“

Възможно е тази процедура да бъде стартирана и при следващия състав на ВСС, допусна Дечев. Според него съдиите, прокурорите и следователите, които ще избират новите членове на ВСС, трябва да задават на кандидатите и въпроса дали биха гласували за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.

Много бих искал новият състав на ВСС да не се избира по старите правила и да не се структурира по сегашния начин като съотношение на съставните му части. Дали обаче това ще се промени, за съжаление, зависи от парламента, който не знам дали подготвя такива промени – за начина на избор на членовете на ВСС и за промяна в съотношението между различните представители в Съвета, излъчени от различните власти. Не знам дали на парламента ще му стигне времето да направи тези промени, преди да бъде избран новият състав на ВСС“, допълни Емил Дечев.

„Премиерът е имал изказвания, в които е посочвал своите съмнения за определени хора, но в никакъв случай не е казвал, че някой трябва да бъде непременно осъден или че е несъмнено виновен за определено престъпление“, каза още Емил Дечев.

Емил Дечев е досегашен наказателен съдия в СГС.

В много европейски държави е практика съдиите да работят известно време в министерството на правосъдието. Идеята е, напускайки класическата си съдийска работа, те да дават експертно мнение и да работят по различни проекти, свързани със съдебната система, поясни той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

73-годишна българка - арестувана в Солун за телефонна измама

73-годишна българка е арестувана в Солун за телефонна измама. Издирват се още участници в престъпната мрежа. Полицията е арестувала българката с парите, получени от измамената гръцка гражданка. Използван е познатият сценарий за измама,че детето на гъркинята е пострадало при автомобилна катастрофа и са необходими пари за операция...

публикувано на 22.11.24 в 12:48

Откриха подозрителен пакет близо до посолството на САЩ в Лондон

Британски полицаи извършиха контролирана експлозия близо до посолството на САЩ в Южен Лондон след откриването на подозрителен пакет, съобщиха Ройтерс и Би Би Си. От лондонската полиция излязоха с изявление, че "могат да потвърдят, че чутият в района силен взрив е контролирана експлозия, извършена от екип сапьори".  Районът на американското..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Би Би Си: Русия е доставила на Северна Корея 1 млн. барела петрол допълнително през 2024 г.

Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази година. Това показват сателитни изображения, анализирани от британска изследователска група. Петролът е плащане за оръжията и войските, които Пхенян изпрати на Москва, за да разпали войната в Украйна, казаха водещи експерти и външният министър на Обединеното..

публикувано на 22.11.24 в 12:20
Лидерът на ГЕРБ говори от трибуната на Народното събрание - 22 ноември 2024 г.

Борисов в НС: Няма да оттегля Рая Назарян, нищо не ми дава право да го направя

Депутатите дебатират преди поредния - пети опит, за избор на председател на Народното събрание. Днес е рекордният 12-и ден на първото заседание на 51-вия парламент.  Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Докато не бъде избран председател, нито парламентът може да заработи, нито държавният глава може да започне консултации за..

публикувано на 22.11.24 в 12:14
Проф. Маринела Михова.

Проф. Маринела Михова: Интересът към учителската професия се засилва

Интересът към учителската професия се засилва и се увеличава броят на студентите, които избират да учат педагогически специалности. Това коментира за БНР професор Маринела Михова, декан на Педагогическия факултет на Великотърновския университет. Най-големият факултет на светогорската Алма Матер в старопрестолния град чества днес 40 години от своето..

публикувано на 22.11.24 в 12:01

Сергей Иванов: Зехтинът е най-фалшифицираната стока в ЕС

Гръцките власти иззеха от пазарите слънчогледово олио, оцветено като зехтин, с опасни за здравето оцветители.  Няма информация част от този зехтин да е стигнал и до българския пазар. Засега гръцките власти информират само за продажба на техния пазар , уточни кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева. Тя допълни, че е открита и лаборатория, в..

публикувано на 22.11.24 в 11:48
Борислав Гуцанов (вляво) и Кирил Добрев (вдясно) от БСП - Обединена левица.

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ за търсене на надпартийно мнозинство за председател на НС

"БСП - Обединена левица" изпрати писмо до пет парламентарно представени политически сили в 51-вото Народно събрание, с което канят на разговори за формиране на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на парламента. Писмото за разговори е изпратено до представителите на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), "Възраждан"“,..

публикувано на 22.11.24 в 11:22