Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще тръгнем към гръцкия сценарий по-бързо, ако България влезе в еврозоната

Стоян Панчев: С държавен бюджет бедност не се оправя

Премахването на Covid помощите има политическа цена, която правителството не е готово да плати, смята икономистът

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

„С нито един бюджет, никога не можем да сложим край на бедността. С държавен бюджет бедност не се оправя.“ Това каза в интервю за БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Според икономиста опити за това са правени многократно през 20 век и „често е свършвало с кръв и други проблеми“.

„Що се отнася до гръцки сценарий, това е по-реалистичният вариант за развитието на нещата, докато имаме валутен борд, няма да имаме гръцки сценарий. Ще тръгнем в гръцка посока по-бързо, тоест тази спирачка, тази защита на валутния борд ще падне, ако България влезе в еврозоната. Главният елемент от гръцкия сценарий е влизането, участието на Гърция в еврозоната.“

Панчев отбеляза, че съгласувано няколко групи граждани са се усетили, че „сега е моментът да се протестира, ако не са доволни от парите, които получават от бюджета“.

„Става въпрос за момент с висока инфлация. Аз очаквах още от миналата година, някъде средата, да започне сериозен натиск и към правителството, а и от работещи хора към работодателите за вдигане на заплатите. Като имаме инфлация 9,1%, това значи, че ако от предишния януари досега не са ви вдигнали заплатата, значи реалният ѝ размер е спаднал поне с тези 9%. Този натиск за вдигането на доходите е нещо очаквано“, коментира Стоян Панчев в предаването „Преди всички“.

Икономистът потвърди тезата си, че държавните Covid помощи вече не са необходими и трябва да бъдат премахнати, запазването им сега е „безсмислено и даже контрапродуктивно“, а наличието им в бюджета се дължи на това, че „всякакви такива мерки, включително към бизнеса, лесно се дават, трудно се вземат обратно“.

„Връщането им обратно изглежда има политическа цена, която правителството не е готово да плати.“

При висока инфлация по-добрият начин да се подпомогнат гражданите е да се предприемат облекчения като предлаганото намаляване на ДДС върху някои стоки, смята Панчев.

„Аз по-скоро гледам положително. Това, че Министерство на финансите е против, не ме изненадва. Не виждам какъв е проблемът да се отпусне такъв тип на практика помощ за всички потребители, директно свързана с инфлацията. Това нещо се прави в момента в много европейски държави.“

„Очаквам в следващите поне две години цените да останат високи и ако не видим правилни действия и от Европейската централна банка, и от Федералния резерв в Щатите, да продължи ръстът на цените“, посочи в анализа си икономистът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04