Културните институции в Ловеч и Троян - музеи, галерии и библиотеки излязоха в ефективни протестни действия и от днес не приемат посетители.
"Протестиращите настояват за увеличаване на средствата за издръжка, предвидени в бюджета за тази година", поясни председателят на синдикалната организация към КТ „Подкрепа“ в РИМ–Ловеч Антоанета Борджиева:
„Протестираме срещу обидното отношение на новото правителство спрямо музеи, галерии и библиотеки. Обидно е на нас да дават увеличение на бюджета само с 5%, а минималната работна заплата да се увеличава с 9,5%. Искаме 50% увеличение, за да можем да работим нормално, да поддържаме експозициите и да вкарваме нови иновативни методи, защото с този бюджет ние няма да можем да изкараме до никъде“.
„Искаме достойно заплащане на библиотечните работници. С проекта за бюджет 2022 г. е невъзможно да бъдат изпълнени клаузите от браншовите договори, влезли в сила от 1 януари 2022 година, за минималните възнаграждения по длъжности и за увеличение на процента за прослужено време", допълни директорът на Регионалната библиотека в Ловеч Юлияна Цанева.
"Искаме средства за осигуряване на комфортни условия за нашите потребители. Искаме допълнително средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието“, каза още Юлияна Цанева.
От синдикалните организации обявиха, че протестът ще продължи докато исканията им бъдат изпълнени.
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при..
По повод исканията на работещите в сферата на градския транспорт в София, Варна и Русе за повишение на заплатите с по 400 лева, от Министерството на финансите разпространиха становище, в което се казва, че бюджетът на страната за тази година предвижда ръст на парите за обществения транспорт. Предстои общините да приемат своите си бюджети...
Журналистът и публицист Иво Инджев представи в предаването "Хоризонт до обед" книгата си "Остродумия". В нея той са събрани негови публикации от периода 2008–2024 г., което авторът определя като " практическата стойност на книгата ". За Инджев книгата е "нещо много лично, вместо автобиография" и отразява гледната точка на публицист ,..
В Кипър бяха въведени специални планове за действие на полицейските и противопожарните сили в дните преди Великден. Сериозен проблем и тази година остават традиционните великденски огньове, след като парламентът отхвърли миналата седмица законопроекта на правителството за тяхното регламентиране. Засилените мерки целят да предотвратят инциденти,..
Сирийски гражданин е бил намушкан с нож в района на Централни хали в София късно снощи, научи БНР. Инцидентът е станал около 22 часа. На място е изпратен екип на полицията и автомобил на Спешната помощ. Раненият е откаран в болница. От СДВР уточниха, че по случая има задържан, който също сирийски граждани. По случая е образувано..
Министри на външните работи на ЕС призоваха да се побърза със 17-ия санкционен пакет срещу Русия и приемането на Украйна в ЕС преди началото на заседанието си в Люксембург. Те се събират само ден след руското нападение над Суми, при което загинаха над 30 души, а повече от 100 бяха ранени. Над 30 жертви и повече от 100 ранени в Суми, Западът осъди..
" Произвеждаме малко над 35% от свинското месо , което покрива нуждите на страната ни. Останалото е внос. Не искаме внос, искаме родно производство!" Това каза в интервю за БНР д-р Ангел Мавровски от Катедра "Генетика" на Тракийския университет в Стара Загора. Той е сред организаторите на международен форум, посветен на проблемите на..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..