Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: Войната в Европа може да има стратегически последици за Азия

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

Позицията на Пекин остава неясна и мълчалива на фона на реакциите на другите страни. Това каза в интервю за БНР проф. Аврам Агов, университетски преподавател във Ванкувър, Канада. В коментара си по ситуацията в Украйна той прогнозира, че Китай „по-скоро ще стои настрана, което също е вид позиция – мълчанието е вид подкрепа“ и не могат да се очакват решителни действия.

„По-скоро Китай се дистанцира от войната на Русия. Пекин дори е шокиран от масираната офанзива в Украйна и сега търси адекватен тон и отговор“, посочи Агов в предаването „Събота 150“.

Според Агов Китай демонстрира „разбиране на руската позиция, но не и одобряване на агресивните действия в Украйна“.

„Една от причините Путин да предприеме тази хазартна стъпка, започвайки войната, е стратегическата конфигурация в света, включваща калкулацията за привидната слабост на Америка и Европа да възпрат Русия и също близките отношения с Китай. Което осигурява на Путин резервни икономически опции при лавината от санкции, които се очакват срещу Кремъл.“

„Имайки гърба на Китай, икономически, той е по-уверен в своите офанзивни действия в Европа. И макар и недиректно, по някакъв начин Китай би подпомогнал Русия, дори само с продължение на купуването на стоки, особено енергийни продукти от Русия.“

Президентите на Русия Владимир Путин и на Китай Си Цзинпин Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентите на Русия Владимир Путин и на Китай Си Цзинпин Снимка: ЕПА/БГНЕС

В заявките, отправени в началото на Олимпиадата от двамата лидери – Владимир Путин и Си Цзинпин, проф. Агов вижда аналог на алианса между Съветския съюз и Китай през 50-те години на миналия век, но с размяна на ролите – сега Пекин е старшият партньор.

Войната в Украйна може да отклони вниманието на Вашингтон от Индо-тихоокеанския басейн и да облекчи стратегическия натиск върху Китай като най-големия конкурент на САЩ, смята Агов.

Няма пряк паралел между Украйна и Тайван, но войната в Европа може да има стратегически последствия за Азия.“

Тайван е най-големият дразнител в отношенията между Вашингтон и Пекин. По думите му от края на Втората световна война „това остава като нерешен проблем и част от големия разлом в Азия“, изтъкна преподавателят.

Въпреки че сме свидетели на нова Студена война, а може би тъкмо заради това, има гласове в Америка, които призовават за сближаване както с Русия, така и с Китай, посочи още в анализа си проф. Аврам Агов.

„Буш-младши, Обама, Тръмп, Байдън – всички опитваха преформулиране на отношенията с Русия, но не с особен успех. Интересно е това, което се случи по време на администрацията на Тръмп, който говореше с респект за Путин и беше обвиняван за твърде близки отношения с него, дори разследван за нерегламентирани връзки с Кремъл, което се оказа невярно, но подкопа неговия опит да направи някакво сближаване с Русия.“

Никсън създаде антисъветски пакт с Китай, сега е ред на антикитайски пакт с Русия според една от линиите на мислене във Вашингтон, допълни Агов.

„Защото Китай е най-големият съперник на САЩ в глобален мащаб, не Русия. Но предвид руската инвазия срещу Украйна сега, тази стратегия трябва да почака.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44