Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България с единен информационен портал в помощ на напускащите Украйна

| обновено на 26.02.22 в 18:52
Снимка: Евелина Стоянова

Българското правителство откри единен информационен портал в помощ на напускащите Украйна.

В сайта, който се намира на следния адрес: https://gov.bg/bg/ukraine , е поместена пълна информация за изискванията на граничния контрол при влизането в Република България.

Посочени са и указания за необходимите документи за самоличност, съобщиха от правителствената пресслужба. В специална секция на портала е поместена информация за процедурата по получаване на статут за международна закрила на гражданите на Украйна, пристигайки у нас.

Платформата има възможност за подаване на сигнали за помощ и евакуация на граждани. Порталът обработва информация също за доброволци и дарители. Изградена е специална секция с мерките, свързани с ограниченията от Covid-19. Специалният сайт разполага и със собствена секция за новини.

Единният информационен портал, изграден от българското правителство, е първият в ЕС, посочват от пресслужбата на кабинета.

Премиерът Кирил Петков и министърът на външните работи Теодора Генчовска обявиха на специален брифинг тази вечер, че след заседание на Кризисния щаб е организирана евакуация на още наши сънародници от Киев и Одеса.

Ситуацията е изключително динамична, но българското Министерство на външните работи комуникира непрекъснато с посолството ни в Украйна, увери премиерът Кирил Петков.

Кирил Петков и Теодора Генчовска на брифинга в МВнР/Снимка: БГНЕС

Чака се възможността за свободни коридори, за да започне евакуацията на сънародниците ни:

„Имаме работещ щаб, който буквално ежеминутно комуникира с посолството ни в Киев, с другите ни посолства, с автобусите - два автобуса ще бъдат паркирани пред посолството, и чакаме оттук-нататък възможността за свободни коридори, за да можем да изнесем нашите български съграждани безопасно и едновременно с това се координират и местата, откъдето това може да се случи“.

Към момента в Киев е обявен комендантски час от 17:00 тази вечер  до 8:00 часа  сутринта в понеделник.

Това много затруднява евакуирането на нашите сънародници, тъй като те нямат право да напускат домовете си и да се придвижват.

Българските служби за сигурност обаче са в постоянна комуникация в търсене на възможно най-безопасния начин, по който може да се процедира, увери външният министър Теодора Генчовска.

И още: Създадена е и специална група под формата на приложение, в която са включени всички желаещи за евакуация от Киев. Посредством тази група нашите сънародници могат да се информират за часа и мястото на тръгване тогава, когато може да се осъществи зеленият коридор.

„Чакаме информация от украинска страна. Основната задача всъщност е да изведем нашите сънародници от Киев в посока безопасно направление, което в момента се търси от нашите служби за сигурност“, отбеляза министър Генчовска.

Тя обясни още

„От Одеса за България вече са тръгнали три пълни автобуса. Като в тях, освен български граждани сме имали възможност да качим и 4-ма италианци и 2-ма френски граждани. През утрешния ден от Одеса тръгват два автобуса, съвместно с автобуси на гръцкото генерално консулство, и ще бъдат придружавани от полицейски ескорт. Препоръчали сме на всички български граждани, които тръгват с лични автомобили, да зареждат по 20 литра гориво и да подържат непрекъснато  пълни резервоари, дотолкова, доколкото има възможност да зареждат колите си. До напускане територията на Украйна“.

На граничните пунктове в Румъния и Молдова има наши дипломатически служители за оказване на съдействие за безпроблемно преминаване през пунктовете и при необходимост от консулска помощ, уточни външният министър.

По последни данни има 140 души от Киев, които са заявили желание да бъдат евакуирани 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Наталия Киселова, председател на НС

Наталия Киселова би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..

публикувано на 07.02.25 в 22:05

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Володимир Зеленски

Зеленски предлага на САЩ партньорство относно редкоземните и критични минерали в Украйна

В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..

публикувано на 07.02.25 в 20:33
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41

От ПП-ДБ предлагат държавните служители да плащат лични осигурителни вноски

От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..

публикувано на 07.02.25 в 19:35