Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 15 г. затвор за фалшиви новини, дискредитиращи руската армия

| обновено на 04.03.22 в 11:51
Държавната дума на Русия.
Снимка: Васко Михайлов

Държавната дума прие закон, който предвижда до 15 години затвор за разпространяване на недостоверна информация за руската военна операция в Украйна, за призиви към санкции и за дискредитиране на въоръжените сили на Русия.

Съответните поправки в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс бяха гласувани еднодушно и по ускорена процедура - на три четения в рамките на днешното пленарно заседание на Думата.

Към 13 ч. българско време започва заседание и на горната камара на парламента - Съвета на федерацията. Няма съмнение, че сенаторите също ще одобрят документа, след което той ще бъде подписан от президента.

„Това означава, че още утре онези, което са лъгали и са правили изявления, които дискредитират нашите въоръжени сили, ще понесат наказание и то много сурово“, заяви председателят на Думата Вячеслав Володин.

Според него целта е да бъдат защитени руските войници и офицери. Володин подчерта, че „ако не беше започнала специалната операция, щеше да започне война“. Той увери, че операцията върви по план.

Ако фалшива новина се разпространява чрез използване на служебно положение с изкуствено създаване на доказателства, наказанието е от 5 до 10 години затвор.

Ако съзнателно разпространявана невярна информация е довела до тежки последици, се предвижда наказание от 10 до 15 години лишаване от свобода.

Глоби и лишаване от свобода са предвидени и за призиви към санкции над Русия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мексико предаде на САЩ 29 наркотрафиканти в опит да избегне налагането на мита

Мексиканските власти обявиха, че са екстрадирали в Съединените щати 29 трафиканти на дрога, сред които много известни наркобосове. Стъпката се коментира като безпрецедентен жест на Мексико към Вашингтон в опит да избегне налагането на мита.   Сред екстрадираните е наркобосът Рафаел Каро Кинтеро, изключително влиятелен - бос на босовете в Мексико през..

публикувано на 28.02.25 в 05:23
Кукерландия

Официално откриване на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“

В Ямбол днес е официалното откриване на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“. Кулминацията на празника ще е в събота и неделя, когато е състезателното дефиле на маскарадните групи. Организаторите - общините Ямбол и „Тунджа, са подготвили и богата съпътстваща програма, включваща концерти, фотоизложби и кулинарни изкушения...

публикувано на 28.02.25 в 04:02
Президентът на Кипър Никос Христодулидис.

Кипърските синдикати поставят проблеми на среща с президента Христодулидис

Синдикатите в Кипър настояват за спешна и съществена намеса на президента Никос Христодулидис за възстановяване на баланса в трудовите отношения и социалния диалог в страната. Основните трудови въпроси, които трябва да бъдат решени през тази година, са в центъра на срещата днес на представители на 11 профсъюза с държавния глава.   Синдикатите искат от..

публикувано на 28.02.25 в 03:08
Доналд Тръмп

Тръмп смята, че мир в Украйна ще има скоро или никога

Американският президент Доналд Тръмп заяви по време на съвместна пресконференция с гостуващия във Вашингтон британски премиер Киър Стармър, че е изпълнен с оптимизъм скоро да има мирно споразумение за Украйна, както и за постигане на търговска сделка с Обединеното кралство.  Доналд Тръмп за пореден път изтъкна, че „кървавата и ужасна“ война в Украйна..

публикувано на 28.02.25 в 01:45
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп е уверен, че Путин ще спазва евентуално споразумение за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вярва, че може да бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната в Украйна и то да бъде трайно, както и че е убеден, че руският президент Владимир Путин ще съблюдава постигнатите договорености. Това стана по време на посещението на британския премиер Киър Стармър във Вашингтон...

публикувано на 27.02.25 в 22:10

Израелската армия призна, че се е провалила при нападението на "Хамас"

Близо 17 месеца след терористичното нападение на палестинската групировка "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври 2023 година, след което започна войната в ивицата Газа, израелската армия публикува резултати от собствено разследване защо това е било допуснато. В доклада командването на израелските въоръжени сили признава, че се е провалило в..

публикувано на 27.02.25 в 22:01
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск се подобрява

Клиничното състояние на Папа Франциск се подобрява, гласи актуализирания медицински бюлетин на болницата "Джемели" в Рим, публикуван от пресслужбата на Ватикана.  В прессъобщението се казва, че през изминалия ден "се потвърждава, че клиничното състояние на Светия отец се подобрява". Редувал е кислородна терапия с висок поток с вентилационна..

публикувано на 27.02.25 в 21:22