Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Свободни ли сме

Снимка: Личен архив

Какво означава да бъдеш свободен? Първо, свободният човек мисли самостоятелно. Той се информира, разсъждава и въз основа на това изгражда позицията си. Несвободният човек постъпва по съвсем различен начин. Той нито се тормози с четене, нито с размисъл. Просто се носи по течението. Той не иска да мисли. Иска да е в синхрон с мнозинството. Или поне с говорещите глави по телевизорите. Ако по всички телевизори се говори, че нещо е лошо, немислещият човек също се провиква: „Естествено, че това е лошо“. Ако пък нещо друго бива обявявано от „експертите“ за символ на доброто, немислещият човек също ръкопляска на тази съвършена доброта. Разбира се, в човешката история има безброй случаи, когато някакви неща са били обявявани за свещени истини, пък после е ставало ясно, че са пълни лъжи. Ето защо това, че в момента отвсякъде ви убеждават в непогрешимостта на даден факт, изобщо не означава, че след време всичко няма да се окаже пълна заблуда. Свободният човек винаги се съмнява. Никога не приема нищо на доверие, без значение колко модерно и напредничаво звучи.

Разбира се, за да мислиш критично и за да можеш гласно да изразяваш позициите си, е необходим един ключов момент – политическа свобода. Трябва да живееш в независима държава, защото иначе нямаш никаква възможност да правиш каквото и да било. Ето поради тази причина 3 март е най-подходящата дата за национален празник на страната ни. Защото на тази дата, след пет века робство, българската държавност възкръсва. България отново се появява на картата като държавно образувание. Отрицателите на Трети март казват, че имало по-подходящи дати. 6 септември 1885 г, денят на Съединението, била по-добра дата. Или 22 септември 1908 г., обявяването на българската независимост. Това, разбира се, са много важни събития. Обаче има една особеност, която отрицателите на Трети март не забелязват. Или се правят, че не забелязват. Ако Руската империя не беше освободила България през 1878 г., нямаше да има нито Съединение, нито Независимост.

И сега няколко думи за освободителите. Отрицателите на Трети март казват, че нямало защо да благодарим на Русия, понеже нея изобщо не я било грижа за нас, тя си била преследвала собствените интереси. Естествено, че Великите сили мислят преди всичко за техните си интереси. Да не би САЩ да влязоха в Ирак през 2003 г., защото бяха загрижени за страдащите от режима на Саддам иракчани? Не, разбира се. Иракският петрол им беше основната грижа. Искала ли е Русия да изпълни свои геополитически цели, обявявайки война на Османската империя през 1877 г.? Да, разбира се. Само че успоредно с изпълнението на тези цели е помогнала за възкресението на българската държавност. А това за нас е най-важното, нали? Признателността към нашите освободители не е израз на комплекс за малоценност, както твърдят някои конюнктурни русофоби. Достойният, свободният човек, както и достойната и свободна нация не се притесняват да бъдат признателни. Само комплексарите не смеят да благодарят, защото се страхуват да не ги сметнат за слаби.

Паметта също е основна характеристика на свободния човек. Както каза и президентът Радев по време на честванията на Трети март, „Народ, който допусне да изгуби своята памет, е обречен да изгуби и своята свобода“. Не бива да живеем единствено с настоящето. За да сме в състояние да защитаваме свободата си, трябва да познаваме миналото си, с всичките негови светли и тъмни страници. В българската история има много опити от най-различни управляващи да накарат хората да мислят еднакво. Някога ни обясняваха, че в името на „светлото комунистическо бъдеще“ трябва да споделяме едни и същи идеи. Че сме длъжни да прогоним всякакво съмнение, защото съмненията щяло да се използват от „лошия Запад“, който мечтаел да ни унищожи. Днес ни обясняват, че в името на „глобалното либерално щастие“, което всеки момент щяло да настъпи, пак трябва да споделяме едни и същи идеи и пак не бива да се съмняваме. Защото всяко съмнение щяло да бъде използвано от нашите противници, които мечтаели да ни унищожат. Както виждате, управляващите през различните години може и да изповядват различни идеологически виждания, но аргументите им за премахването на свободата са едни и същи. Ние пък трябва да пазим свободата. Защото няма нищо по-ценно от нея. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен бал в община Тунджа в подкрепа на деца в неравностойно положение

В ямболската община Тунджа за 16-та поредна година ще се проведе благотворителен коледен бал. Със средства от кампанията се подпомагат деца и младежи в неравностойно положение и се отпускат стипендии за изявени ученици и студенти. Вече са в продажба поканите  за насрочения за 12-и декември коледен бал, като поканата е на стойност 100..

публикувано на 18.11.24 в 03:26

Проф. Санчес Куенка: Нямам особени надежди за Европа като глобален играч

През седмицата испанското правителство одобри втори пакет помощ за пострадалите от опустошителните наводнения в края на октомври. Премиерът социалист Педро Санчес обяви отпускането на близо 3 милиарда и 800 милиона евро помощ. Така парите, насочени към покриване на щетите от бурите достигнаха общо 14 милиарда евро. Бедствието отне живота на над 220-ма..

обновено на 18.11.24 в 03:15
Володимир Зеленски

Зеленски коментира съгласието на Вашингтон Украйна да използва далекобойни ракети срещу Русия

Украинските власти съобщиха, че най-малко десет души са загинали и над 50 са ранени при руски удар по жилищен блок в североизточния град Суми. Сред жертвите има и деца.   В поредното си обръщение президентът Володимир Зеленски коментира съгласието на Вашингтон Украйна да използва далекобойни ракети за удари срещу военни обекти в Русия.   "Днес в медиите..

публикувано на 18.11.24 в 02:51

Кипър започна кампания срещу прекомерната употреба на антибиотици

Кипър е в челото на страните от ЕС с най-високо потребление на антибиотици и нива на антимикробна резистентност. В навечерието на отбелязвания днес Европейски ден за информираност относно антибиотиците, здравното министерство стартира кампания, насърчаваща отговорното и рационално използване на тези лекарства. Всеки втори кипърец приема антибиотици..

публикувано на 18.11.24 в 01:31
Киър Стармър

Британският премиер: "Нямам планове да говоря с Путин"

„Нямам планове да говоря с Владимир Путин“, заяви британският приемер Киър Стармър след критиките, които отправи украинският президент Володимир Зеленски към германския канцлер Олаф Шолц.  Британският премиер заяви това на път за Рио де Жанейро за срещата на Г-20. Той бе запитан от журналисти на борда да коментира решението на Шолц да говори с Путин...

публикувано на 18.11.24 в 00:48
Френският президент Еманюел Макрон.

Владимир Путин "не иска мир и не е готов за преговори", каза Еманюел Макрон

Днешните масирани удари по Украйна показаха, че руският президент Владимир Путин "не иска мир и не е готов за преговори", смята държавният глава на Франция Еманюел Макрон. Той отказа да коментира решението на германския канцлер Олаф Шолц да телефонира на Путин като се ограничи само с думите, че поддръжниците на Киев "трябва да останат единни" и да..

публикувано на 17.11.24 в 21:58
Арх.Здравко Здравков.

Арх. Здравков за инцидента в София, при който загина човек: В сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт

При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове. Това каза пред журналисти арх. Здравко Здравков, директор на Дирекцията за национален строителен контрол - София, пред промишлената сграда в района на летището в София,  в която един човек загина, а  други двама бяха тежко..

публикувано на 17.11.24 в 21:45