Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца на украински бежанци у нас тръгват на училище

Предвижда се допълнително обучение по български език като чужд

Коля и Саша от Украйна вече са на училище у нас
Снимка: БГНЕС

Започна приемът и записването на децата на украинските бежанци в български училища и детски градини.

Заявленията се подават от родител, настойник или лице, което се грижи за детето. Това става в съответното регионално управление по образование или по електронен път.

Към този момент липсват свободни места само в детските градини в София.

От регионалните управления ще насочват приоритетно децата от Украйна към учебни заведения, в които има свободни места.

Най-много заявления за прием са подадени в София, Пловдив, Бургас, Варна, Плевен и Добрич, поясни Анелия Йотова, главен експерт в Дирекция „Приобщаващо образование“ към Министерството на образованието и науката. Тя отговоря за приема и обучението на децата и учениците, търсещи или получили международна закрила.

Процедурите по приема на децата на украинските бежанци са разработени още по време на сирийската бежанска вълна. Необходимо е децата да имат статут за временна или международна закрила, както и личен номер на чужденец. Предвижда се допълнително обучение по български език като чужд.

„Веднага ще започне допълнителното обучение, за да могат по-бързо да се интегрират. В началния етап до 90 учебни часа, в прогимназиалния до 120 и в гимназиалния – до 180 учебни часа. Българският език като чужд ще бъде преподаван от учителите по български език в училищата“, уточни Анелия Йотова.

Допълнителните часове ще се заплащат от бюджета на МОН, а не от училищния.

Вече няколко деца на украински бежанци у нас посещават учебни занятия. Основно училище „Христо Ботев“ в бургаския квартал „Сарафово“ е едно от първите учебни заведения у нас, дали шанс на деца на украински бежанци да продължат образованието си.

От 1 март Саша и Коля посещават училище „Христо Ботев“ в бургаския квартал „Сарафово“  Снимка: БГНЕС

В началото на март Саша е приет във втори клас, а неговият брат Николай в четвърти, съобщи заместник-директорът на учебното заведение Димитрана Колева.

„Доста бързо децата се адаптираха към училищната среда, най-малкото защото имаме и доста рускоговорящи деца, които вече учат тук. Саша много бързо навлиза в материала, всички му обръщат внимание.“

Бащата на двамата ученици Антон Шаповал е с двойно гражданство и така успява да запише синовете си на училище в Бургас. Тримата напускат дома им на 15 километра от Киев, преди жилището да бъде напълно разрушено. Сега са приютени при приятел на Антон в „Сарафово“.

Шаповал планира да се върне в Украйна, за да се сражава за родината си, когато оттам в България пристигне майката на Саша и Николай. Желанието на бащата е синовете му да завършат учебната година в Бургас.

„Трябва да се воюва, трябва да изгоним руснаците от земята ни. Децата ще останат тук с майка им.“

Докато част от украинските бежанци предпочитат да останат в България, да се установят в страната ни, да запишат своите деца в детски градини и училища, има и такива, които искат да се върнат в Украйна, за да продължат живота си там, доколкото това е възможно. Макар и частично разрушена, Украйна е родината им. Там са техните семейства, близки и приятели. Надяват се, че с взаимни усилия труд ще успеят да възстановят страната си.

„Моят син не знае български, знае само украински и руски. Той е тийнейджър и ще му бъде по-трудно. По-малките деца научават езика по-лесно“, разказва жена от Одеса, която от пет дни е в България, чийто съпруг и близки са останали в Украйна. Тя е изправена пред дилемата дали да запише сина си в българско училище, защото не знае колко време ще продължи военното положение в нейната страна. Освен езика, всичко в България е ново и неизвестно за тях.

„Той иска да бъде архитект, дизайнер, рисува хубаво. Искаше да постъпи в архитектурния ни институт. Но сега никой не знае дори след седмица какво ще се случи в Одеса. Животът ни се преобърна наопаки.“ 

18-годишният Кирил Безсребреников, който е от украинския град Лвов, но от 6 години живее в Бургас, разказа в предаването "Нещо повече" как фейсбук групата "Бургас помощ за украинци" помага на търсещите помощ бежанци от Украйна.

"Имат нужда от дом и храна, но най-много се нуждаят от емоционална подкрепа", каза той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05