Имаме много основания да критикуваме ставащото в България през последните три десетилетия. Обаче тези години донесоха и едно безспорно постижение – свободата на словото. Ето защо е тревожен фактът, че днес, 32 години след началото на демокрацията, у нас има хора, които искат да отменят това постижение и да ни върнат във времената, когато имаше една единствена гледна точка и когато всички бяхме длъжни да говорим и мислим по един и същи начин. Действията на тези хора удивително напомнят това, което прави Джоузеф Маккарти в Съединените щати преди 70 години. Сигурно се сещате за този американски сенатор, който в един момент решава, че страната му е пълна с руски шпиони и че негов свещен дълг е да ги разобличи. Маккарти и неговите сподвижници твърдят, че „агентите на Кремъл“ са проникнали във всички политически и културни институции – в държавната администрация, в местната власт, дори в Холивуд.
В началото това изглежда смешно, но много бързо нещата приемат зловещ обрат. Маккарти и неговите хора започват да съставят списъци с имена на „шпиони“ и организират истински лов на вещици. Много американци биват очерняни и изгонвани от работа само защото са подозирани, че разпространяват руска пропаганда. В страната се възцарява истинска шпионска параноя, станала известна с името „маккартизъм“. За щастие американското общество се мобилизира, много видни личности се изправят срещу шпиономанията и в крайна сметка американският сенат излиза със специално решение, порицаващо недостойните действия на Джоузеф Маккарти. Много би ми се искало нашето общество също да намери сили и да защити свободата от попълзновенията на днешните български маккартисти.
С огромно учудване наблюдавам как хора, които се кълнат в либералните ценности, които дълги години са ни убеждавали какви стопроцентови защитници на свободата са, днес призовават за налагане на цензура и за въвеждането на униформено мислене. Правозащитници размахват Наказателния кодекс и твърдят, че всеки, който не пее в общия хор, може да влезе в затвора. Университетски преподаватели, които, както самите те твърдят, учат студентите си на свободомислие, сега повтарят едно към едно действията на Маккарти и не спират да ни обясняват как „руските шпиони са завзели държавата“.
Струва ми се, че този маккартистки устрем изобщо не е продиктуван от загриженост за държавата. Зад него стоят не патриотични, а съвсем користни цели. Българските фенове на Джоузеф Маккарти се надяват, че ако се представят като „борци с руската агресия“, ще получат постове, влияние и пари. Този тип мислене също ни е дълбоко познат от времената в България преди 10 ноември 1989 г. Тогава всички онези, които нямаха достатъчно качества, а много им се искаше да направят добра кариера, ставаха или партийни активисти, или доносници на тайните служби. Тоест, компенсираха липсата на професионални умения с вярност към тогавашната идеология. Абсолютно същото наблюдаваме и днес. А най-абсурдното е, че някогашни партийни активисти, преподаватели по научен комунизъм и доносници на службите, днес се представят за демократи и автентични носители на евроатлантическите ценности. Тези, които някога пишеха доноси срещу хората, осмелили се да критикуват Съветска Русия и да кажат нещо хубаво за Съединените щати, например, днес пишат доноси срещу всеки, осмелил се да каже нещо добро за Русия, и дръзнал да критикува Съединените щати, например. И, не, това не е шизофрения. Това е конюнктурното желание винаги да си със силните на деня. Това е амбицията на едноизмерния човек да направи кариера, демонстрирайки вярност към поредните господари.
Големият въпрос днес е дали българското общество ще намери достатъчно сили да защити извоюваните през последни три десетилетия свобода на мисълта и на словото. Дали ще намери сили да се противопостави на съвременните маккартисти, които искат да ни върнат във времената на цензурата и на фалшивото единомислие. Преди 70 години американското общество доказа, че тази съпротива има смисъл. Америка не позволи на Джоузеф Маккарти и на такива като него да й отнемат правото на свободна мисъл и на свободен изказ. Хубаво е да се поучим от добрите американски практики. Плурализмът и демокрацията не са нещо, което е дадено от Бога. За тях трябва да се борим. Ежедневно. Не бива да позволяваме на цензурата и на страха да завладеят България.
Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..
Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз. Тази възможност се предоставя по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май. Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..
Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..
Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25. Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..
Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..
Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта. През първите девет месеца на 2023 година са били обявени 109 000 свободни работни места. През същия период на 2024 година те са с 10 хиляди по-малко. Най-голямо е търсенето на кадри за образованието. От общо заявените 99 000 работни места за 47 500 са намерени работници...
Световният туризъм се среща в Мадрид. В испанската столица днес започна най-важното международно събитие в туристическата индустрия. В 45-ото издание на Международния туристически панаир участват 156 държави и 9 500 компании. През уикенда изложението ще бъде отворено за широката публика като организаторите очакват над 100 000 посетители. В..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..