Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ловеч няма координационен център, който да насочва бежанците

Снимка: Пламен Христов

Повече от 200 са бежанците от Украйна, намерили убежище в Ловеч. Те са настанени в хотели и частни домове. Оттук нататък един от основните им проблеми ще бъде да си намерят работа.

Какъв е пътят на украинците до работни места и създадена ли е необходимата организация от страна на местните власти, институциите и бизнеса да се помогне на тези хора сами да изкарват прехраната си у нас, а не да чакат на помощи и дарения? 

Няма прилики, има само разлики в организацията на полско-украинската граница и тук, в България. Оказва се, че на 20-ия ден страната ни не е готова и няма координация, отбелязва кореспондентът на БНР в Ловеч Пламен Христов, който отразява дни наред влизането на бежанци от Украйна в Полша. 

Оказва се, че не е толкова лесно и просто бягащите от военните действия да получат статут на временна закрила, коментира Христов в предаването „Хоризонт до обед“.

В Ловеч няма координационен център, който да насочва бежанците. Изнесена група на Бюрото по труда днес ще посети туристическа база в Рибарица, уточнява журналистът.

Мая Йовкова е приютила в дома си украинките Виктория, Таня и Маргарита. От началото на войната си кореспондира с украинска организация за придвижването на бежанци и настаняването им. Опитва се да помогне на трите украински момичета да започнат работа.

Ако се регистрират със статут закрила, те ще могат да започнат работа и да получават помощи, както и да имат право на спешна медицинска помощ, пояснява Йовкова и обръща внимание върху дългите срокове и сложните процедури.

Таня е с медицинско образование, Маргарита – технолог-сладкар. Получили са предложения за работа. Таня – в местната болница, на Маргарита и Виктория ръка подава ловешки хотелиер.

„Защо да не я приемем? Тя има квалификацията за медицинска сестра. Радвам се, че може да сме полезни. Изгодата е и за нас - влиза млад кадър в тази болница, който като се обучи, има бъдеще“, декларира директорът на болницата в Ловеч Янко Кочев. 

„Много е тихо тук, но периодично ми се причуват някакви звуци. В Харков много бомбардираха. Тук е уютно. Хората са доброжелателни, помагат“, споделят момичетата, които искат да останат да живеят и да работят в България.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
България и Украйна подписаха протокол за сътрудничество и обмен в образованието и науката

Просветните министри на България и Украйна подписаха протокол за сътрудничество

Български език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно във висши училища в България. Това е заложено в първоначално подписания от министрите на образованието и науката на България и Украйна - проф. Галин Цоков и Оксен Лисовой, протокол за..

публикувано на 09.01.25 в 13:59

Полицията във Велико Търново задържа младеж с десетки електронни цигари с метамфетамин

Полицията във Велико Търново задържа 18-годишен младеж с десетки електронни цигари с метамфетамин. Пълнолетният е бил проверен при специализирана полицейска операция пред входа на основно училище във Велико Търново. У него е имало два вейпа, който при полевия наркотест са показали положителна реакция за метамфетамин. При претърсването..

публикувано на 09.01.25 в 13:51
Парламентът в Атина.

Гръцките националисти искат Мъск да говори в парламента в Атина

Гръцките националисти искат милиардерът Илон Мъск да говори пред парламента в Атина. Левите са против заради случаите на трудова експлоатация в компаниите на Мъск. След като през последните седмици Илон Мъск декларира подкрепа за различни националистически и консервативни партии в Европа, лидерът на "Гръцко решение" Велопулос иска..

публикувано на 09.01.25 в 13:42
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на програмата за компенсации за цената на тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена..

публикувано на 09.01.25 в 13:30
Христо Мутафчиев

Христо Мутафчиев: Сериозен е проблемът с ръководенето на МК

Сериозен е проблемът с ръководенето на Министерството на културата . Това заяви пред БНР Христо Мутафчиев, председател на Съюз на артистите в България. Според  него е необходима актуализация на съществуващата методика за финансиране на театрите , защото тя е изпълнила задачата си да върне публиката в залата и "накара колегите да разберат, че..

публикувано на 09.01.25 в 13:23

Хлябът поскъпна и в Силистра

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки. Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лв. Днес се продава вече за 1,90 лв. показва проверка в магазините. Основната промяна е в цените на външните доставчици...

публикувано на 09.01.25 в 13:11
Стоил Стоилов

Стоил Стоилов: Промени в ИК се правят след анализ, има много въпроси за преброителните центрове

С възмущение и насмешка към промените в Изборния кодекс (ИК), минали на първо четене, се отнася изборният експерт Стоил Стоилов, призна самият той в интервю пред БНР. "Когато имате 7 избора в един мандат и вървят критики за провеждането им, да се вкарват промени в ИК между коледни звънчета и наздравица за Ивановден е абсолютен..

публикувано на 09.01.25 в 12:58