Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фед на САЩ повиши основната американска лихва с 25 базисни пункта

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Федералният комитет за операциите на открития пазар (FOMC) на Фед на САЩ обяви в сряда вечерта, че е повишил основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до диапазон между 0,25% и 0,50% спрямо досегашния диапазон 0,00-0,25%.

Днешното действие на Фед представлява първото покачване на американските лихви от началото на коронавирусната пандемия през март 2020 година (първо вдигане на лихвите от 2018 г.).

"Руското нашествие в Украйна причинява огромни човешки и икономически трудности. Последствията за американската икономика са много несигурни, но в краткосрочен план инвазията и свързаните с нея събития вероятно ще създадат допълнителен възходящ натиск върху инфлацията и ще натежат върху икономическата активност", отбеляза Фед след края на заседанието.

Централната банка на САЩ добави, че очаква да продължи постепенно да повишава лихвите през цялата настояща година, като тя "предвижда, че текущите увеличения на целевия лихвен диапазон ще бъдат подходящи".

Фед сигнализира, че предстоят шест нови увеличения до края на годината (с по 25 базисни пункта?). Това предполага, че в края на 2022 г. федералната фондова лихва може да достигне диапазона между 1,75 и 2,00%.

Въпреки това Федералният резерв подчерта, че ще бъде готов да "коригира позицията си", ако се появят рискове, които "могат да попречат на постигането на целите на централната банка", включващи достигане на максимална заетост и инфлация в размер на 2 на сто в дългосрочен план.

На пресконференция след края на заседанието председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че „въпреки че руското нахлуване в Украйна и свързаните с това събития представляват риск за спад на икономическата активност, членовете на централната банка продължават да предвиждат солиден растеж", визирайки прогнозите за реалния брутен вътрешен продукт на САЩ.

Джером Пауъл, председател на Федералния резерв

Освен това Пауъл отбеляза, че средната прогноза на Фед за реалния растеж на БВП на САЩ "възлиза на 2,8% за тази година, на 2,2% за следващата и на 2% за 2024 година".

Той също така каза, че Фед "очаква пазарът на труда да остане силен, като средната прогноза за нивото на безработица е то да спадне до 3,5% до края на тази година и да остане близо до това ниво след това".

Според Джером Пауъл инфлацията в страната вероятно ще остане висока за по-дълго време, отколкото очакваше първоначално централната банка, в резултат на руската военна намеса в Украйна.

Пауъл добави, че вероятно инфлацията ще остане висока до средата на тази година, като ще започне да намалява в края на 2022 г. и след това ще спадне "по-рязко" през следващата година.

Шефът на Фед отбеляза, че въздействието на конфликта между Русия и Украйна върху САЩ все още е несигурно, но предупреди, че ще удари американската икономика "по редица канали", включително причинявайки краткосрочен натиск за повишаване на инфлацията поради нарастващите цени на енергията.

Председателят на Фед също така каза, че централната банка планира да намали размера на баланса си на предстояща среща, който огромен финансова баланс беше натрупан чрез серията програми за т.нар. "количествени улеснения" (ежемесечните покупки на американски държавни облигации и на ипотечно-гарантирани книжа) по време на коронавирусната криза.

Пауъл отбеляза, че Федералният резерв е постигнал напредък по плана си за намаляване на своя баланс на срещата тази седмица и очаква скоро да обяви намалението.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29