Те не отказваха руски пари, позираха с фланелка с образа на Путин и се срещаха с него при всеки удобен случай. Войната на Русия срещу Украйна принуди приятелите на руския президент Путин в Европа да се дистанцират от него. Бившият италиански вътрешен министър Матео Салвини, доскоро яростен противник на приема на бежанци, отиде на полско-украинската граница без фланелката на Путин, уж да демонстрира солидарност с бягащите от войната украински жени и деца. Но кметът на Пшемишъл го изгони. Във Франция Марин льо Пен се принуди да унищожи купища предизборни листовки на нейния "Национален сбор" заради снимката ѝ с Путин. Австрийската "Партия на свободата" не поднови договора си с путиновата партия "Единна Русия". Чешкият президент Милош Земан нарече руската инвазия в Украйна "ирационално решение" и подкрепи западните санкции и доставката на отбранителни оръжия за украинската армия. А унгарският премиер Виктор Орбан, изправен пред трудни парламентарни избори само след две седмици, се опитва хем да обиди газовия доставчик Путин, хем да не се обърне на 180 градуса срещу проповядвания от самия него нелиберален свят.
За изпадналите в обяснителен режим популисти е темата на разговор в предаването "Събота 150" с политолога проф. Клаус Легеви, който от години изследва и проучва крайната десница в Европа.
"В момента е много трудно да бъдеш приятел на Путин особено за политическите партии като "Алтернатива за Германия", Националния сбор на Марин льо Пен и "Лига" на Матео Салвини. Всички те са обвързани с руски пари. Путинизмът в Европа приключи", казва проф. Легеви за пропукването на европейските приятели на Путин, който инвестира много усилия и финанси в укрепването на евроскептиците и разединението на ЕС. Паричните потоци към тях явно секват - Путин води война.
Какво ще правят без тази финансова подкрепа?
Парите свършиха. Много е трудна обаче преценката колко важни са финансовите потоци от Москва към европейските путинисти, защото тези сделки се сключват скрито от обществеността. Никой не знае със сигурност за какви суми става въпрос. Знаем за внушителния кредит за "Националния сбор" във Франция, когато партията на Льо Пен беше фалирала. По-важно е моралното и политическото дискредитиране. Опасността от подмолно руско влияние не е отминала. Дори се увеличава.
Какво имате предвид?
Нека Ви дам пример от Германия с движението на "инакомислещите". Тези хора първо отрекоха климатичните промени, след това се обявиха срещу бежанците, усъмниха се в съществуването на пандемията и са антиваксъри. Това движение не е крайнодясно, то не изповядва политическа идеология и затова го наричам движение на политическия нихилизъм. Движението на "инакомислещите" не е се вписва в представата за нова европейска десница, а е по-скоро деструктивна сила, която иска да разруши познатия ни политически модел и политическа култура. И прави това чрез дезинформация. Тук на сцената излиза Русия, защото руските канали за дезинформация продължават да съществуват.
С други думи, описвате нова платформа, през която Русия ще продължава да се опитва да прокарва влиянието си. Само в Германия ли наблюдавате този процес?
В Германия са "инакомислещите", във Франция е движението на жълтите жилетки, в Италия са неофашистките Fratelli d'Italia, "Италиански братя". На демонстрациите на тези движения и партии хората развяват руски знамена. Разнопосочните им послания противоречат на здравия политически разум, но това не пречи да ги разглеждаме като опасни проводници на дезинформация и от там - на средства за влияние върху нашия обществен модел. В случая дори е от второстепенно значение, че привържениците на тези движения подкрепят войната. По-голямата опасност е разрушителното влияние върху начина, по който се води политика и върху политическата система като цяло. Това е политически нихилизъм. Това е въстание срещу всякакви авторитети, без политическа цел и без идеология.
Европейските антилиберали дълго време флиртуваха с властовия модел на Путин. Как ще се отрази войната в Украйна на крайнодясната идеология?
Много неща зависят от парламентарните избори в Унгария. Ако опозицията действително успее да свали Орбан, макар да не ми се вярва, това ще елиминира един от основните проводници на пропутиновата пропаганда и разделение в ЕС. Догодина има избори в Полша - кой знае, какво може да се случи там. Войната накара крайнодесните да сменят стратегията си, особено в страните, където управляват. Виктор Орбан промени поведението си може би най-малко от всички. Но Полша претърпя сериозен обрат и застана на страната на преобладаващото европейско мнение. А в Италия Матео Салвини приключи с политическата си кариера, след като дори Джорджия Мелони от "Италиански братя" се обяви срещу войната. С две думи - популистката крайна десница е в отстъпление, но все още има известна подкрепа в европейските общества. Протестните движения, за които говорихме, също може да се окажат избиратели на крайнодесните. Така че опасността не е отминала.
Каква опасност виждате?
Има и още един ключов играч в този процес на разпад на крайната десница и това са традиционните консерватори. В Германия християндемократите са категорични в отказа си да се коалират с крайната десница. Във Франция обаче това не е така - там реториката на традиционната десница и на Марин льо Пен е много сходна. Последният пример е от Испания, където на регионално ниво консерваторите управляват заедно с популистите от "Вокс". Опасността идва от това, че европейските консерватори са податливи на посланията на крайната десница и това води до размиване на границите между тях.
"Продължаваме промяната" са изпратили сигнал Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с искане за извършване на проверка на причината за повишаване на цените на застраховката "Гражданска отговорност" за таксиметровите водачи. Таксиметрови шофьори на протест срещу поскъпването на застраховка "Гражданска отговорност" Таксиметрови шофьори: Не..
В края на март, началото на април с ледващата година България реално влиза в Шенген заедно с Румъния, каза журналистът Владимир Береану в "Нещо повече" на БНР. България и Румъния се движат заедно към пълноправно членство в Шенген, увери президентът "Това каза румънският премиер Марчел Чолаку и за разлика от нас, те си имат редовно..
В Народното събрание представители на партия "Възраждане" проведоха срещи за формула на управление при съставяне на правителство за правителство без ГЕРБ и ДПС. Кои парламентарни групи се отзоваха на поканата? В търсене на мнозинство за управление "Възраждане" започна самостоятелни разговори с част от партиите в парламента. Извън пленарната зала..
Кабинетът утвърди датите на религиозните празници през 2025 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното. Служителите и работниците, които изповядват тези вероизповедания, могат да ползват, по свой избор, част от платения си годишен или неплатен отпуск за религиозните празници. Католиците у нас могат да изберат да почиват на..
Автобусите от градския транспорт в София да спират непосредствено пред входовете на Централната гара, а не на булевард "Мария Луиза", на няколкостотин метра оттам - това ще предложат на Столичния общински съвет от групата на ПП - ДБ - "Спаси София" като мярка за подобряване на достъпа на пътуващите с влак. Съветниците предлагат и промени в проекта..
Напълно очаквано е, че президентът Румен Радев отново сезира Конституционния съд с оглед промяната в състава на КС, тъй като вече има трима нови и двама от президентската квота. Очакванията бяха, че след обновяване на състава на КС ще се стигне до ново искане. Това коментира доц. Милен Любенов в предаването "Нещо повече" на БНР...
Народните представители не успяха да изберат председател на 51-ото Народно събрание. Разнобой в редиците на ПП-ДБ предизвика гласуването на кандидатурата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, който днес събра 101 гласа "за", повече от кандидата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян. ГЕРБ-СДС ще гласува единствено за Рая Назарян, а ПП ще подкрепи Силви Кирилов..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
" Ще отидем на лидерска среща за правителство, ако бъдем поканени. Първото нещо, което ще сложим на тази среща, е конкретиката по декларацията, която..
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка..