Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Няма такова нещо като ПП, такъв политически субект няма“

Димитър Аврамов: Правителството е в насипно състояние, всичко се разпадна до сфери на влияние

Борисов управляваше като средновековен лорд, Петков трябва да взема институционални, а не импулсивни решения, казва политологът

Димитър Аврамов
Снимка: БГНЕС

Правителството се намира все още в насипно състояние. То не може да реализира единна политика. Всеки от коалиционните партньори говори на собствените си избиратели.“ Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Аврамов.  

Всеки от коалиционните партньори е оставен сам от другите да управлява собствената си сфера, без да му се намесват.“

„Тази коалиция започна добре – с публични преговори, с опит за създаване на някакъв стандарт, след това всичко се разпадна до сфери на влияние“, коментира Аврамов в предаването „Преди всички“. По думите му пренатягането на политическите отношения в един или друг сектор неизменно ще доведе до разпад в коалицията.

ПП не е нищо повече от виртуален проект. Името е квази, то не е създадено като за политическа партия, отбеляза политологът.

„Няма такова нещо като ПП, такъв политически субект няма. Ако утре се разпадне правителството или трябва да бъде преформулирана структурата на изпълнителната власт, там няма партия, която носи отговорност и всичко изчезва за 24 часа. Правенето на партия е поемането на ангажимент към хора, общуване и търсене на баланси.“

Очевидно е, че Кирил Петков има качества и интелект, но няма необходимата политическа подготовка и очевидно е, че това го кара да взема грешни решения, заяви Димитър Аврамов.

Ако ще вървим по модела на средновековен лорд, който натиска копчета и се меси във всеки процес, Бойко Борисов идеално се беше вместил там. Той беше стигнал виртуално по цялата йерархия - от буркани с мед до изпращане на самолети – всичко той раздаваше и правеше. Такава беше представата за властта. ГЕРБ остави деинституционализация във всички сектори на държавата, остави лични отношения, прокуратура, която харесва предишното статукво, но не харесва сегашното. Прокуратурата беше в коалиция с управлението на ГЕРБ, докато сега работи във враждебен режим.“

Новият министър-председател трябва да смени подхода на общуване, да го направи институционален, подчерта Димитър Аврамов в предаването „Преди всички“. Според него трябва да започнат да се вземат институционални, а не импулсивни решения.

На фона на всички кризи, които се вихрят в региона, местните избори изглеждат далечна перспектива, каза още Аврамов.

Засега има един провал в цялостното държавно управление и той вече е провал на правителството – неспособността на държавата да реагира адекватно на пазара на електроенергията, което създава дългосрочни рискове за българската икономика, изтъкна политологът.

„Има национални мощности, собственост на българската държава. НЕК е държавна и голяма част от електропреносните трасета също са държавни. Пазар се налага там, където има реална конкуренция. Да налагаш конкуренция в сектор, в който се вземат политически решения непрекъснато, ми се струва грешно и безсмислено.“

Имаме дисбалансирана система и нежелание и неспособност на няколко правителства, „при огромна каша, забъркана от ГЕРБ в енергетиката“, да решат проблемите, посочи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44