Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Търговска верига вкарва ударно евтино месо от РСМ, срива цената

Производители на агнешко: Купувайте директно от фермите

Красимир Бурмов: В България имаше 11-12 милиона овце, в момента са около половин милион, произвеждаме 150-200 грама агнешко на глава от населението

Снимка: БГНЕС

Месец преди Великден пазарът на агнешко месо е привидно спокоен - потребителите все още не са започнали да търсят активно традиционния за празниците продукт, но животновъдите вече имат опасения дали ще могат да реализират стоката си, на каква цена ще продадат агнетата и дали няма да бъдат притиснати от нелоялна конкуренция на вносно месо.

Българските фермери могат да осигурят празничния пазар с българско месо, смята съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев.

В последните няколко години по Великден и Гергьовден на пазара се реализират около половин милион агнета, казва той.

Една част от животинската продукция като продажби на дребно се реализира директно от фермите. През търговските вериги се реализират около 80-90 хиляди агнета, уточнява Караколев.

Фермерът Красимир Бурмов, чието стопанство се намира между Велико Търново и Габрово, не е чак такъв оптимист.

В България няма животни. През последните 3-4 години правителството само говореше за приоритети в животновъдството, за подпомагане в животновъдството. Само празни приказки“, коментира Бурмов и дава конкретни измерения на проблема.

Снимка: БГНЕС

В България имаше 11-12 милиона овце, в момента са около половин милион. С нашите възможности, колкото и да се напрягаме, ще ни е много трудно да задоволим нуждите на вътрешния пазар. Останалото ще трябва да дойде отвънка.“

Бурмов прави сравнение с Гърция, където по думите му на население 8-9 милиона се падат 10 милиона овце, а в Македония на 2 милиона жители се пада същият брой овце. В Румъния при около 20 милиона жители има 15 милиона овце.

Защо при тях върви, а при нас не“, пита фермерът.

„Не може да изкарваме винаги българските животновъди най-некадърните, най-мързеливите и най-неспособните на света. Има нещо друго сбъркано. Трябва да се търсят грешките и да се отстраняват.“

Като сравниш бройката на овцете и бройката на българите, излизат смешни цифри – ние можем да произведем 150-200 грама агнешко месо на глава от населението, казва Красимир Бурмов.

Според него, за да оцелеят производителите на агнешко месо, предвид ситуацията трябва да има „поне 50% завишение на цените“ на килограм живо тегло.

Красимир Бурмов има 900 овце и 500 готови за продажба агнета. За да стигнат до магазините и потребителите, голямата част от тях ще минат през лицензирани кланици.

Снимка: БГНЕС

Пазарът на българско агнешко обаче трябва да се справи с още едно предизвикателство, предупреждава Симеон Караколев.

„Точно в началото на кампанията, когато пазарът се е насочил към родните производители, една от веригите вкарва ударно евтино агнешко от Македония. Това агнешко в България влиза без мито.“

В Македония все още животните се изхранват с трупно брашно от изгорели животни, регулациите в ЕС са в пъти повече, отколкото в Македония, отбелязва Караколев.

„Това е протеинов фураж, той замества скъпите фуражи, но в ЕС е забранен, защото има остатъци, пък и не е приятно да знаеш, че животните са хранени с това.“

Вносът на агнешко от трети страни не е забранен.

Цените на агнешкото през 2020-а година  Снимка: БГНЕС

„За една печалба от 200 000 лева, защото тази верига ще реализира такава печалба, ти ликвидираш труда на хиляди стопани, сривайки цената“, подчертава Караколев.

Важно е хората да имат информиран избор какво точно купуват, категоричен е Симеон Караколев, който уточнява, че върху месото трябва да има печат, а не петно или мацаница. Синият печат означава, че месото е произведено у нас, а червеният печат е знак, че то идва от друга страна.

Купувайте директно от фермите“, съветва Симеон Караколев.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36

Разбират ли в София какво означава влакът за Кардам?

През октомври Българските държавни железници обявиха новия си график за движение на влаковете за 2025 г. В него се посочва, че е предвидено подобряване на обслужването по железопътните линии в страната, заложени са нови възможности за пътуване между Северна и Южна България, по-бързи влакове по линията София – Бургас, по-удобни разписания в..

публикувано на 05.11.24 в 10:45

Пациентска асоциация настоява за спешни действия при ревматичните заболявания

Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов " Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България ".  Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми.  " Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак..

публикувано на 05.11.24 в 10:13