Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Конституционният модел на съдебната власт води до объркана идентичност на прокуратурата"

Съдия Мирослава Тодорова: Силните на деня не винаги са в изпълнителната власт

"Има значение дали опозицията е била на власт, когато казваме прокуратурата да бъде внимателна при преследването ѝ"

Съдия Мирослава Тодорова
Снимка: БГНЕС

"Когато казваме, че прокуратурата трябва да бъде внимателна, когато преследва опозицията, трябва веднага да отчитаме разликата, че всичко зависи от контекста и има нюанси, които трябва да бъдат съобразени, за да бъде постигнато справедливо третиране. Например - има значение дали опозицията никога не е била на власт, или е била 12 години в управлението и продължава да държи местната власт, дали има съмнения за паралелна власт. Това има значение, защото в последните години многократно възникваха съмнения, че прокуратурата се ориентира по силните на деня, но силните на деня не винаги означава изпълнителната власт".  

Това каза в предаването "Политически НЕкоректно" съдия Мирослава Тодорова.

Според нея случаят със задържането на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова фокусира големия проблем, състоящ се в това дали е възможно прокуратурата да се държи така институционално - не толкова публично, когато води разследването, и публично, когато обяснява резултатите, че да сме сигурни, че разследването е действително обективно, всестранно и пълно:

"Трябва да бъде разяснено, че МВР винаги при неотложност може да започва производство. ... Без да е чел делото, никой не може да изрази мнение, което да бъде надеждно и да внушава доверие. Винаги в зависимост от това, какво е събрано до момента, може да се каже дали действието е било законосъобразно и дали принудата, която е упражнена, е била пропорционална".      

Съдия Тодорова посочи, че обществото непрекъснато се изправя пред проблема с конституционния модел на съдебната власт, който "води до объркана идентичност на прокуратурата":

"Понякога прокуратурата настоява да бъде съд, т.е. да се ползва с независимостта на съда и да не върши толкова оперативна работа. От друга страна - тя ръководи досъдебното производство и тя решава на кои лица да повдигне обвинение, затова трябва да бъде в близка връзка с МВР и обичайно в тази колаборация се стига до институционални сблъсъци или до зависимост".

Тя припомни, че в периода, когато тя е била уволнена - по време на управлението на МВР от Цветан Цветанов - бившият градски прокурор и член на ВСС Нестор Несторов е бил казал, че прокуратурата се е превърнала в районно полицейско управление, т.е. функцията по ръководство на разследването е иззета и се осъществява от вътрешния министър.

По думите на Мирослава Тодорова никога не може да бъде вярно положение, при което прокуратурата не може да ръководи МВР или да се оправдава с т.нар. натиск отдолу:

"Трябва да държим сметка, че изпълнителната власт - чрез МВР и службите - би могла да има сериозен ресурс, който да се превърне в репресивна сила. От друга страна - всички механизми са предвидени така, че прокуратурата никога да не може да изпуска положението на контрол. Ако го изпусне, това означава, че има т.нар. имплозия на институцията - вътрешна корупция или некомпетентни хора са на постове в институцията, така че да задават лош тон или съзнателно се пречи на ефективността на разследването".

Веднъж отвори ли се една врата, процесът е необратим, с тези думи съдия Тодорова коментира започналата процедура за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев:

"За първи път се повдига въпросът коя е приложимата процедура за прекратяване на мандата на главния прокурор. ... Друг е въпросът за безпристрастността и независимостта на ВСС да вземе решение без страх за оцеляване".

Интервюто на Силвия Великова с Мирослава Тодорова в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър посреща с оптимизъм туристическия сезон

Кипър посреща с оптимизъм активния туристически сезон, който официално започва от 1 април и продължава до края на октомври. Обнадеждаващи индикации дава увеличението на ранните резервации за летните месеци с 6% спрямо миналата година, съобщиха от Кипърската хотелиерска асоциация. С увеличения брой туристи през първите три месеца на годината..

публикувано на 30.03.25 в 09:25
Протестът във Валенсия, 29 март 2025 г.

Протест настоя за оставката на лидера на Валенсия

Хиляди демонстранти във Валенсия отново поискаха оставката на ръководителя на областта Карлос Масон заради неефективните му действия при наводненията преди пет месеца. Бедствието отне живота на 228 души. Шестата демонстрация във Валенсия срещу регионалния лидер Карлос Масон заради действията му при бедствието на 29 октомври беше водена от..

публикувано на 30.03.25 в 09:04

Преместихме стрелките на часовника с час напред

В 3 часа тази нощ преминахме към лятно часово време и стрелките се на часовника се преместват с 1 час напред. Смяната на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. Съгласно постановлението - всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово..

публикувано на 30.03.25 в 08:45

Мюсюлманите празнуват Рамазан Байрам

Мюсюлманите празнуват днес Рамазан Байрам. По традиция празникът започва след сутрешната молитва в джамиите. Вярващите се поздравяват, като по-младите целуват ръка на по-възрастните и искат прошка. Децата се даряват с пари и лакомства. Рамазан Байрам е по-известен като Шекер байрам, а традиционно на трапезата има различни..

публикувано на 30.03.25 в 08:37
Мандалей, Мианмар, 29 март 2025 г.

Продължават спасителните акции след мощния трус в Мианмар

Проправителствените бойци в Мианмар обявиха частично двуседмично примирие след земетресението, което доведе до смъртта на над 1600 души. 17 са жертвите в Тайланд. По данни на ООН над 1200 сгради са разрушени или повредени в Мианмар в резултат на труса от 7,7 по Рихтер. Сред тях са три училища и няколко храма. Спасителните операции в..

публикувано на 30.03.25 в 08:29
Ахмед ал Шараа, известен по-рано като Абу Мохамед ал Джолани и като лидер на ислямистката групировка

Ахмед ал Шараа обяви новия сирийски кабинет

Сирийският президент Ахмед ал Шараа обяви създаването на ново правителство. Още през януари той обеща да сформира преходен кабинет, който да възстанови институциите след свалянето на Башар Асад и който трябва да проведе избори. Тогава обаче поясни, че за оргнизирането на вота може да са необходими до пет години. "Това е моментът, в който..

публикувано на 30.03.25 в 08:11

Отново протести с искане за справедливи присъди за смъртта на Димитър Малинов от Цалапица

В столицата, както и пред съдебните палати във Варна, Бургас, Стара Загора и Карлово ще има протести - в подкрепа на семейството на убития в Цалапица Димитър Малинов. За пореден път пред Съдебната палата в Пловдив негови близки и приятели ще протестират - с искане за справедливи наказания за всички отговорни за смъртта на младежа...

публикувано на 30.03.25 в 08:04