Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланието от срещата на балкански премиери в София: Свързаност и координация

От ляво надясно - премиерите на Северна Македония Димитър Ковачевски, на България Кирил Петков, на Черна гора Здравко Кривокапич и на Румъния Николае Чука
Снимка: Министерски съвет

Да се обърне посоката на доставките от природен газ на Балканите и те да бъдат от юг на север. За това се договориха премиерите на България, Румъния, Република Северна Македония и Черна гора, които се срещнаха в София.

В центъра на разговора беше изграждането на интерконектора между България и Гърция, който ще позволи доставка на втечнен газ и до другите страни-членки на НАТО на Балканите.

Досега по трансбалканския тръбопровод от Русия през Румъния до Турция идва руски газ, сега трябва да се обърне посоката, заяви Кирил Петков. От Турция и Гърция да идва газ, а чрез интерконекторът ни с Гърция да може да се доставя втечнен газ и до страните в региона.

„Войната ни накара да се движим много бързо, да променяме стратегията си на 180 градуса. Това е в сила и за посоката на газа, това, което течеше от север, сега трябва да потече от юг“, отбеляза българският премиер.

За Румъния интерконекторът с Гърция е най-изгодният начин за доставка на газ. Премиерът Николае Чука заяви:

„Не можем да получил втечнен природен газ, ако този интерконектор не бъде завършен“.

Македонският премиер Димитър Ковачевски каза, че страната му работи по изграждането на газопровод и електропровод от Гърция.

„Това ще е полезно за целия регион“, добави Ковачевски.

Николае Чука, Димитър Ковачевски, Здравко Кривокапич обсъждаха и изграждането на инфраструкурна свързаност, която да позволи по-голяма военна мобилност за обща отбрана в региона. Обсъдена беше и заплахата от прекъсване на доставките за храна, заради войната в региона, както и сътрудничеството в борбата срещу корупцията и прането на пари - основен инструмент за засилване на руското влияние на Балканите.

„Някой може да има повече, друг по-малко. Дайте да унифицираме, така че да са доволни и едната, и другата страна. Това, което Кирил спомена за прането на пари - за успешното трансгранично сътрудничество, защо това да не се приложи и за да не прекъсваме веригата за доставка на храни“, посочи премиерът на Черна гора.

Двустранните отношения между София и Скопие също бяха във фокуса на разговорите. Премиерът на Република Севера Македония Димитър Ковчевски:

„Разширяването на Европейския съюз се превърна в политика за сигурност и блокирането на процеса създава нестабилност в региона“.

Има прогрес в работата на смесената историческа комисия и скоро ще бъде обявено постигането на компромис за две важни исторически личности, съобщи от своя страна българският премиер.

„Постигнат е прогрес по историческите въпроси по много конструктивен и реалистичен начин и това отваря възможността за ускоряване на преговорите между нас“, каза Кирил Петков.

Министър-председателят на нашата страна заяви след срещата, че координацията на Балканите трябва да продължи:

„Ако тази координация продължи както започнахме, когато нашите отбранителни стратегии са общи, когато икономическото сравнение се обедини, тогава може да се превърнем в най-бързо развиващия се регион, да споделяме сигурност и съвместната работа може да подобри средата на живот на нашите граждани“.

„Говорихме и за мигрантите. Румъния в момента е най-силно ударена с най-голям брой бежанци. Те се справят чудесно. Обсъдихме, че с продължението на конфликта трябва да имаме обща стратегия и по тази тема. Сигурността на храната също е основна тема, говорим за жито, олио, това са важни теми. И затова земеделските ни министри трябва да говорят заедно“, каза българският министър-председател.

„Възхищавам се на това, което правят за бежанците в Румъния и България. Трябва да действаме заедно, за да осигурим по-добро качество на живот на нашите граждани. Трябва да мислим за бъдещето и политиките, които ще ни осигурят по-добро качество на живот. Имаме проблем със свързаността“, каза от своя страна черногорският премиер Здравко Кривокапич.

Ако не осигурим необходимите връзки, нашият регион ще бъде различен от Европа, а ние не го искаме, добави той.

Румънският премиер Николае Чука пък заяви, че днешното заседание е навременна възможност да се обсъди нахлуването на Русия в Украйна. Това нахлуване има огромно влияние върху Балканите, посочи Чука. 

„Няма съмнение, че Русия е най-сериозната заплаха за общата ни сигурност. Даваме си сметка за зловредното влияние на Русия в региона. Ние ще засилим устойчивостта си с противодействие на фалшивите новини, увеличаване на енергийната независимост“, каза Чука.

снимка: Министерски съвет

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Няма обективна причина за по-ниско ДДС за хляб и ресторанти, няма криза

Не виждам обективна причина да има по-ниски ставки за хляб, ресторантьори. Няма кризисна ситуация в тези сектори , заяви икономистът Георги Вулджев в интервю пред БНР. "Видяхме, че самият ефект при ресторантьорите не се забелязва в цените, когато намалиха ставката на ДДС-то. От потребителска гледна точка не видяхме плюс. Какви биха били..

публикувано на 08.01.25 в 19:15

Провал на преговорите за нов колективен договор в Столичния автотранспорт

Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..

публикувано на 08.01.25 в 18:58
Снимката е илюстративна

Жертви и ранени при руска атака в югоизточния украински град Запорожие

При руска атака в югоизточния украински град Запорожие има множество жертви и много ранени. Атакуван е бил промишлен обект.  Украйна е нанесла удар дълбоко навътре в Русия и е подпалила петролно депо в град Енгелс, което служи за въздушна база на руски ядрени бомбардировачи, съобщиха украинските военни.  Руското министерство на отбраната съобщи, че през..

публикувано на 08.01.25 в 18:47

На първо четене: Създаване на преброителни центрове и въвеждане на активна регистрация за изборите

Създаване на преброителни центрове и въвеждане на активна регистрация, реши на първо четене мнозинството в Народното събрание с гласувани промени в Изборния кодекс. На първо четене беше дадена зелена светлина на внесените промени в изборното законодателство поотделно от "Продължаваме промяната", от "Демократична България", "Възраждане",  "БСП -..

публикувано на 08.01.25 в 18:42

Михаил Заимов: Пожарът в Лос Анжелис не застрашава българските експонати в музея "Гети"

Пожарът в Лос Анжелис не застрашава експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която е в музей Вила Гети", съобщи в интервю пред БНР Михаил Заимов, изкуствовед, предприемач, фотограф и основната връзка за реализирането на експозицията в Калифорния. Музеят "Гети", където са..

публикувано на 08.01.25 в 18:38
Пожарникари се борят с огъня в квартал Pacific Palisades в Лос Анджелис, 7 януари 2025 г.

Музеят "Гети", където са Панагюрското и Вълчитрънското златно съкровище: Експонатите са в безопасност

Три големи горски пожара продължават да бушуват в района на най-големия град в американския щат Калифорния - Лос Анджелис. Застрашени са хиляди домове, а музеят "Гети", в който в момента гостуват Панагюрското и Въчитрънското златно съкровище, се намира недалеч от един от пожарите. Десетки хиляди души са евакуирани заради пожар в Лос Анджелис..

публикувано на 08.01.25 в 18:33
Мете Фредериксен

Остри реакции на изказванията на Тръмп за Канада и Гренландия

Продължават острите международни реакции на идеите на избрания за американски президент Доналд Тръмп за присъединяване към САЩ на някои държави и територии. Вчера Тръмп заяви, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия. Панамският канал е жизненоважна артерия за морския..

публикувано на 08.01.25 в 18:32