Специализираната прокуратура нареди на Антикорупционната комисия да провери Министерството на здравеопазването за изразходването на над 2,1 милиона лева публичен ресурс, но КПКОНПИ не направи проверката, защото не получили прокурорското постановление. По договорите, сключени от бившия здравен министър Костадин Ангелов, последваха проверки от следващите министри.
Какво се случи за една година и на кого беше потърсена отговорност?
Държавата през Министерството на здравеопазването плати 2 125 889 лева за лични предпазни средства и дезинфектанти на парламентарните избори на 4 април 2021 година. Как и защо беше похарчен публичният ресурс проверяваха Върховната административна прокуратура, Специализираната прокуратура, тече проверка на Европейската прокуратура, а за пропуските в производството на партида от няколко тона от дезинфектанта за ръце проверка започва Районната прокуратура във Велико Търново.
В изборния ден тогавашният министър на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, който сключи договорите, заяви:
На 20 май депутатът от БСП юристът Явор Божанков предизвика проверка по изнесените от БНР данни, изпращайки сигнал до главния прокурор, до президента, до служебния министър на здравеопазването, до омбудсмана:
На 25 февруари в труднооткриваемия раздел „Покани и конкурси“ в сайта на Министерството на здравеопазването беше публикувана покана, че за изборите министерството купува 3 милиона хирургични маски, 800 000 маски с висока степен на защита FFP2, 30 000 еднократни защитни гащеризона, 1,5 милиона и 71 тона дезинфектанти.
Държавата обаче купува с 2,5 тона повече дезинфектанти за ръце, става ясно от договорите, с които разполагаме, предоставени по Закона за достъп до обществена информация. На софийската фирма „Профиклийн България“ за надлимитната доставка държавата плаща 13 680 лева. При проверката на договорите от Върховната административна прокуратура от здравното министерство отговарят – „с цел формиране на резерв“.
Какво налага плащането и защо е нужен този резерв от дезинфектанти, и защо количествата не са предвидени и обявени от здравното министерство - отговори няма нито от министерството, нито от резолюцията на прокуратурата от 22 юли 2021 година, с която БНР разполага.
Освен от Върховната административна прокуратура, договорите бяха проверени и от Специализираната прокуратура. Тя също не изяснява кое налага допълнителното купуване на 2,5 тона дезинфектант за ръце, но с постановление от 3 февруари 2022 година отказва да образува наказателно производство.
Въпросителните с парите за дезинфектантите продължават. На 8 март 2021 година тогавашният здравен министър проф. Костадин Ангелов сключва договор със сливенската фирма „Килвид“ за доставка на 71 тона дезинфектанти на обща стойност 494 044,80 лева с ДДС. На същата дата фирмата издава фактура, която е с 90 000 лева по-малко. Прокуратурата не изяснява защо плащането е за по-малко пари от сумата по договора.
Сливенската доставка е от фирма прекупвач, защото колосалното количество дезинфектанти е произведено от великотърновската фирма „Хигиенно-медицинска индустрия“. Собствениците на компанията Евгени Костадинов и Виктор Азманов бяха категорични, че не са правили доставки на държавата за изборите.
За да изясни законността по доставките на лични предпазни средства и дезинфектанти за изборите миналата пролет, с постановление на Специализираната прокуратура от 20 август 2021 годна е възложено извършване на проверка от Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, посочва прокурор Христина Христова.
Какво установява проверката? Отговорът е нищо, защото Антикорупционната комисия не е извършила проверката. В отговор по Закона за достъп до обществена информация Пламен Йоцов, член на КПКОНПИ, посочва на 25 февруари тази година, че в Антикорупционната комисия не е постъпвало въпросното постановление на Спецпрокуратурата за проверка на Министерството на здравеопазването за изразходването на публичен ресурс за покупка на дезинфектанти и лични предпазни средства за парламентарните избори на 4 април 2021 година.
За пълнота на проверката Специализираната прокуратура е възложила на Агенцията за държавна финансова инспекция извършването на финансова инспекция. От АДФИ отговориха на 1 март тази година, че искат разрешение от наблюдаващия прокурор, за да предоставят на БНР доклада с резултатите и изводите от инспекцията от 30 ноември миналата година, предизвикана от журналистическото разследване на обществената медия. Две седмици по-късно Стефан Белчев, директор на АДФИ, отговори, че отказва достъп до исканата информация заради отказ от наблюдаващия прокурор тя да бъде предоставена на БНР.
Информацията от проверката на Финансовата инспекция се съдържа в прокурорското постановление на Спецпрокуратурата, изпратено до БНР, и без отговор остава въпросът за качеството по оценката на доставките. АДФИ установява, че на 4 март миналата година министърът на здравеопазването е издал заповед, с която назначава работна група, която да разгледа постъпилите оферти, и работата ѝ да приключи до 5 март с изготвянето на доклад. Комисията е трябвало да разгледа и оцени за един ден или за по-кратко време две оферти за дезинфектанти, 13 оферти за хирургични маски, 12 оферти за FFP2 маски, 10 оферти за еднократни гащеризони, четири оферти за ръкавици или общо 41 оферти. Срокът на всички доставки в пълен обем на артикулите е трябвало да стане до 5 март, в деня, в който се произнася комисията, а договорите са сключени на 8, 11,12 и 26 март, т.е. след датата на доставките. Според Спецпрокуратурата нарушение няма.
БНР сезира Специализираната прокуратура на 26 април миналата година по договорите за над 2 милиона лева. На 9 февруари тази година, или 9 месеца по-късно, последва постановлението за отказ за образуване на наказателно производство.
Проверка по договорите направи и служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. На 26 август миналата година Министерството на здравеопазването излезе с публично съобщение на сайта си, че материали относно сключени договори за доставка на лични предпазни средства и дезинфектанти за изборите на 4 април и други договори са предадени по компетентност на Европейската прокуратура.
По време на посещението на Лаура Кьовеши в България на 17 март тази година изпратихме запитване до Европейската прокуратура. От там на десетата минута отговориха: „Европейската прокуратура не коментира текущи разследвания, нито потвърждаваме публично по кои случаи работим“, което не отрича тезата, че европрокурорите проверяват доставките за парламентарните избори у нас миналата пролет.
Проверките на Инспектората на Министерството на здравеопазването по времето на министър Стойчо Кацаров потвърдиха изнесеното в разследването на БНР, че договорът за доставката на 71 тона великотърновски дезинфектанти за близо 500 000 лева е подписан за фирма „Килвид“ - Сливен от пълномощник, който не е имал право да прави това към датата на договора. Това се потвърждава и от проверките на Върховната административна прокуратура и на Специализираната прокуратура. Какви са последствията – отговор на този етап няма.
При проверката на Върховната административна прокуратура по изнесените от БНР данни, че пазарджишката фирма „Интекстред“ доставя 400 000 маски от по-високия клас на защита FFP2 на цена с 48 хиляди лева без ДДС повече, отколкото са ценовите оферти в интернет магазина на дружеството към началото на април миналата година, държавното обвинение е изискало обяснение от фирмата производител. Тя посочва други цени в сайта си, които са с 21% по-високи от доставните за здравното министерство, обяснявайки, че цените са променливи и са функция на производствените разходи. Днес в условията на увеличени цени на материали, на енергоносители и горива цените в интернет магазина на дружеството за тези маски са два пъти по-ниски от ставката, на която са доставени на държавата преди година.
Фрапиращи се оказаха нарушенията в качеството на великотърновския дезинфектант. По поръчка на БНР на 29 април държавната лаборатория „Ел Би Булгарикум“ направи качествен и количествен анализ на проба от дезинфектанта за ръце с партиден номер 000010522, произведен на 28.02.2021 г. и с разрешение за употреба от МЗ № 2537-3/08.02.2020, използван на изборите. Резултатите показаха, че дезинфектантът съдържа отровния метанол, както и че няма следа от активното вещество хлорхексидин диклюконат. Химичният анализ беше направен от професор Жечко Димитров, който заяви:
По повод нарушенията за съдържанието на дезинфектанта за ръце, от Министерството на здравеопазването по времето на служебния министър Стойчо Кацаров съобщиха за БНР, че не е от компетентността на Инспектората да извърши проверка за ползване на дезинфектанти, съдържащи активни вещества, които не отговарят на обявено съдържание на продукта. Кой трябва да извърши проверката – от Здравното министерство не посочиха.
От фирмата производител признаха, че на етикета пише едно, а съдържанието е друго. Предоставиха и протокол от направено химично изследване. „Допусната е грешка“, потвърди през май миналата година управителят и съсобственик на ХМИ Виктор Азманов и прехвърли вината на доставчика на суровината:
По данни на ХМИ от партидата дезинфектант за ръце с етикети, които не отговарят на съдържанието, са произведени около 10 тона.
Как се появи недопустимият метилов алкохол в дезинфектанта – вината е на фирмата доставчик на спирта, посочи Антония Иванова, ръководител на лабораторията на ХМИ:
В становище на „Захарни заводи“ от 25 май до БНР, се посочва: „Спиртът ни отговаря напълно на неговия сертификат за качество и не съдържа метанол“.
Няма нито един държавен орган, който да докаже и да контролира какво има в дезинфектантите, установи нашата проверка. Здравните инспекции в страната нямат ресурса и методиката да правят химичен анализ на дезинфектантите, заявиха Неонила Ганчева, отговаряща за контрола на дезинфектантите в РЗИ Велико Търново, и Йорданка Илиева от столичната РЗИ:
На запитване по Закона за достъп до обществена информация до новия министър на здравеопазването професор Асена Сербезова правена ли е проверка от Министерството по случая с дезинфектанта за изборите, чието съдържание не отговаря на етикета, в отговора от 1 март тази година се посочва, че през септември, по времето на служебния министър, е било разпредено на РЗИ - Велико Търново да направи проверката. Тя е била само по документи. Въпреки че производителят признава пред БНР за допуснатото нарушение, пред проверяващите се предоставят документи, че липсващото активно вещество е налично във въпросната партида, както и че няма проблеми с количествения състав на активните вещества. Химичен анализ не е правен. С това проверката е приключила.
Качеството на дезинфектанта и етикетирането са отговорност на неговия производител, посочва Върховната административна прокуратура, но не разпорежда последваща проверка.
По сигнал на БНР за производството на дезинфектанта от великотърновската фирма, чието съдържание не отговаря на етикета, проверка започва Районната прокуратура във Велико Търново.
Поредицата от разследващи репортажи по темата беше излъчена по БНР на 16 април 2021 г., 14 май 2021 г. и 28 юни 2021 г.:
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот. " През тази..
Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...