Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо новите правила за пашуване в националните паркове ядосаха животновъдите

Недоволните се заканват да доведат животните пред МОСВ

Снимка: Радио Шумен

Нови правила за пашуване на животните в Националните парковепредизвикаха недоволство сред фермерите, които ги възприеха като забрана.

Годишните планове за паша на територията на двата национални парка – „Рила“ и „Пирин“, все още не са готови. В момента тече и обществено обсъждане. Основният въпрос е ще бъде ли забранена пашата на едър рогат добитък в защитените територии за сметка на повече такива за овцете.

„Няма такова нещо. Едрият рогат добитък ще продължи да си пашува на територията на парковете“, уверява Владимир Милушев, директор на НП „Рила“.

Промяната в годишните планове за паша е свързана с нова разпоредба на МОСВ за опазване на уязвими тревни местообитания във високата планина, уточнява Милушев.

„Идеята е на тези редки и застрашени местообитания да се извършва приоритетно паша на овце, защото овцете оказват много по-малко негативно влияние върху тревните местообитания.“

Снимка: БГНЕС

Директорът на НП „Рила“ посочва, че първо ще се раздават пасища за овцевъдите, а след това, ако останат, и на отглеждащите едър рогат добитък. Владимир Милушев прогнозира, че поне за 90 на сто от кравите, които са пасли миналата година, ще има място и тази година да пасат на територията на НП „Рила“.

И ако в населените места около НП „Рила“ няма много фермери, отглеждащи крави, то в Пирин натискът е сериозенЕксплоатирането на високопланинските пасища в защитената територия е довело до сериозно компрометиране на местообитанията и ерозия на тревните площи.

Директорът на националния парк Валери Мечев отбелязва, че досега фермерите са получавали субсидии точно за това пашуване и затова интересът към високата част на планината е бил сериозен.

Идеята е следващата година субсидии да се дават не само за територии в рамките на парковете, а и за такива, които попадат в мрежата Натура 2000. Досега тези територии са били 2%, а ще бъдат над 30% от територията на страната, пояснява Мечев.

„Идеята е в националните паркове в следващия период да се дават субсидии само за овце. Могат да пашуват едър рогат добитък, но няма да има субсидии за тях. Когато няма субсидии, интересите рязко ще намалеят.“

Не повече от 10 процента са компрометираните територии в НП „Пирин“, заради пашуването на едър рогат добитък, обобщава директорът Валери Мечев. По думите му фермерите с договори попрограмата за пасторализъм ще имат осигурено пашуване в защитената територия.

Според животновъди не става въпрос за субсидии, а за оцеляването на сектора.

Благовеста Василева отглежда в биофермата си 1600 крави. Без паша животните са обречени на глад, казва тя и предупреждава – ако не могат да ги закарат до пасищата, собствениците им ще ги докарат пред Министерството на околната среда и водите.

„В последния момент научихме, че в националните паркове ние, говедовъдите, няма да можем да качваме животните си“, споделя Василева. Тя оспорва твърдението, че вследствие на интензивна паша има накърняване на някои от местообитанията и изтъква, че няма изготвена експертна оценка с данни за това.

Такъв доклад до ден днешен ние не успяхме да намерим. С такъв доклад ни плашат от МОСВ. Никой не е чувал за този доклад, няколко пъти го искахме от Тома Белев, включително през Министерски съвет го поискахме, но никой не ни го даде.“

„За нас е животоспасяващо да качим животните си на Рила, защото тук, при нас в продължение на три месеца няма никаква паша“, допълва Благовеста Василева.

Като друг проблем тя откроява забраненото в националните паркове пашуване край езерни, поточни, изворни и речни местообитания, което на практика лишава всички животни, включително овцете, от вода.

„Как ние тези животни ще ги поим? Ще им носим вода, минерална, в десетлитрови туби и ще ги поим, всяка крава поотделно?“

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10