Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатите решават за закриване на спецправосъдието и парите на пътните строители

| обновено на 14.04.22 в 15:23
Снимка: БГНЕС, архив

Промените в Закона за съдебната власт влязоха за окончателно обсъждане в пленарната зала. Поправките на управляващата коалиция предвиждат закриване на специализираните съд и прокуратура.

Депутатите вече гласуваха за отмяна така наречените "кариерни бонуси" на членовете на Висшия съдебен съвет. Без бонуси остават и  главният инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС. 

Парламентът удължи работния ден до окончателното приключване на дневния ред, който включва и спецпрокуратурата и решението, с което Пътната агенция ще може да заплати 50% от всички финансови задължения по договорите за поддръжка на републиканските пътища. 

От парламентарната група на ГЕРБ остро се противопоставиха на промените.

Дани Каназирева заяви, че управляващите целенасочено унищожават работеща институция:

"Дела от 2015-а и 2016-а. Ами, чакайте, колеги, като идат в Софийски градски съд по-бързи ли ще станат? Това ли е вече любимият съд? Ама, целта прозира, разбирате ли? Нито сте толкова глупави, нито сте толкова некомпетентни - смяна на магистратите по делата и взимане на тези дела не от този съд, а от друг съд".

Министърът на правосъдието Надежда Йорданова увери, че правата на защитените свидетели по дела, разглеждани от Специализирания съд, няма да бъдат накърнени:

"Нека да си припомним, че 46-ото Народно събрание измени законодателството и Бюрото за защита на лицата във връзка с наказателното производство вече не е при главния прокурор, а е към министъра на правосъдието. И в това си качество мога да ви уверя, че всички инструкции, указания, междуинституционални споразумения във връзка с неговата работа с оглед защитата на лицата, защото не става въпрос само за свидетели, в различните случаи - за класифицирана информация, са с достатъчно високо ниво на защита".

Депутатът Анна Александрова от ГЕРБ заяви, че със закриването на органите на специализираното правосъдие се прави услуга на олигархични кръгове:

"Крайно време е преди този законопроект да бъде подложен на гласуване на второ четене да кажете на българските граждани чии интереси защитавате – тези на държавата или на олигарсите, които са с повдигнати тежки обвинения. Тези същите, които ги изкарахте борци за правосъдие, тези, които не крият подкрепата си към вас, тези, които ще са най-доволни от закриване на специализираните структури в България. Сигурна съм, че обществото ще ви потърси сметка".

Депутатът Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" призова да не се правят спекулации:

"Не вменявайте някаква вина, там където няма. Не правете спекулации, там където няма доза истина и не прехвърляйте вината, че евентуално липсата на професионализъм на дадени колеги ще е плод на нашите действия тук. Излезте и посочете конкретни дела и лица, за да можем всички заедно да ги проследим"

Депутатът от БСП Крум Зарков определи спецпрокуратурата като бухалка за политическа разпра:

"Как изведнъж се оказа, че има съд, който мнозинството харесва повече от другите. Обяснете на международните наблюдатели как между 2017 и особено след 2019 г. започна да обикаля един черен микробус из София и страната с надпис "Специализирана прокуратура" и да прибира хора, в това число действащи министри, но не защото са осъдени, а защото имат мерки за неотклонение, които друг съд не би приел. Обяснете им на прокурорите, които се борят срещу тероризма и организираната престъпност, че закриване на специализираните съдилища не означава, че в България повече никой няма да се бори с този феномен. Но надявам се, че означава, че най-накрая някой ще започне да се бори, особено в частта "корупция".

Спецправосъдието е символ на превзетата държава, а структурите са неефективни и са се превърнали в орган за политическа репресия. Това са основните мотиви на управляващите за закриването, заяви Андрей Гюров от "Продължаваме промяната":

"Правим първа голяма крачка с гледането на второ четене на закриването на специализираните съд и прокуратура, станали символ на превзетата държава. Партиите от управляващата коалиция се явиха на избори с тази заявка, с това обещание към избирателите".

Текстовете уреждат още кадровия статут на съдиите, прокурорите и следователите след закриване на специализираните звена, както и условията и реда за тяхното преназначаване. Премахват се и т.нар. кариерни бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на инспектората към ВСС.

Днес парламентът ще разгледа и проекторешението, което предвижда Агенция "Пътна инфраструктура" да заплати 50 процента от всички финансови задължения по договорите за поддръжка на републиканската пътна мрежа. 

В пленарната зала ще бъде гласувано и решението, с което Пътната агенция ще може да заплати 50% от всички финансови задължения по договорите за поддръжка на републиканските пътища. Останалите 50%, които се дължат на строителния бранш, ще бъдат платени след стриктна проверка, обеща премиерът Кирил Петков.

"Заедно с министерството на регионалното развитие ще минем през експертна комисия да оценим дали тези средства са похарчени правомерно. И след такава оценка да има отново санкция на парламента за одобряването на тези средства."

Пътностроителните фирми вчера протестираха с искане моментално да получат половината от дължимите им средства. Проекторешението предвижда браншът да получи първоначален транш от 600 милиона лева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прокурор Марина Ненкова.

Проверяват за какво са изразходвани 150-те млн. лв., отпуснати от ББР на фирма, близка до Гайтански

Прокурорът от Софийската градска прокуратура Марина Ненкова обяви, че по разследването за необезпечения кредит от 150 милиона лева, отпуснат през 2019 година от Българската банка за развитие на фирма, близка до бизнесмена Румен Гайтански, се проверява и за какво са били изразходвани парите.    Обвиняеми по делото, освен Гайтански, са и адвокат..

публикувано на 26.11.24 в 15:58
Преди заседанието по делото за убийството на Евгения Владимирова на 13 октомври 2021 г. Обвиняеми са съпругът ѝ Орлин Владимиров и баща му Пламен Владимиров - 22 октомври 2024 г.

Експертизата сочи, че обвиненият в убийството на съпругата си Орлин Владимиров няма психически проблеми

Допълнителната съдебно-психиатрична експертиза на Орлин Владимиров, обвинен в убийството на съпругата си - Евгения, чието тяло беше намерено в куфар край Перник, сочи, че той няма психически проблеми.  На днешното заседание в Софийския апелативен съд вещите лица потвърдиха, че той е осъзнавал какво прави. Експертизата беше поискана от адвоката на..

публикувано на 26.11.24 в 15:50
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вляво) и гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис - Атина, 26 ноември 2024

Рюте призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта за Украйна

Рекордните 188 дрона е изстреляла Русия през изминалата нощ срещу Украйна. Нанесени са щети върху критична инфраструктура и жилищни сгради. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова за увеличаване на военната помощ за Украйна. По-голямата част от Украйна беше под тревога в продължение на часове. 17 региона на страната, включително столицата Киев,..

публикувано на 26.11.24 в 15:26
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Прекалената амбиция на украинския президент не дава възможност за спокойни решения

Прекалено милитаризирахме мисленето, действията и говореното, и се премина към ядрена риторика – ядрени удари, ядрено оръжие, това е като Станиславски – щом има пушка на стената, трябва да гръмне. Нека не си играем с ядрената риторика, предуреди Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР, БНТ и БТА в Москва и бивш генерален директор на БНР, в..

публикувано на 26.11.24 в 15:15

Иво Сиромахов: Това, което в България наричаме политика, не е политика, а пазарлъци

Това, което в България наричаме политика, не е политика, а едни пазарлъци на махленско ниво за постове . Политика има там, където има идеи и някакви планове за развитие на обществото.   С този коментар започна интервюто си пред БНР Иво Сиромахов, писател, сценарист, драматург и телевизионен водещ. Той представи новата си книга "Моите вдъхновители"...

публикувано на 26.11.24 в 15:11

Процесът срещу шестимата българи във Великобритания, обвинени в шпионаж, още не е започнал

Процесът срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, който трябваше да започне в 12.30 часа българско време, още не е започнал, предаде нашият кореспондент в Лондон Веселин Паунов от Централния наказателен съд Олд Бейли.  Процесът трябваше да започне на 27 октомври и веднъж вече беше отсрочен.  Все още не е ясно дали ще има..

публикувано на 26.11.24 в 15:06
Стоян Мавродиев

СГС уважи искането на прокуратурата за европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев

Софийският градски съд уважи искането на прокуратурата да бъде издадена европейска заповед за арест за бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев.  Искането е във връзка с обвинението на Мавродиев по разследването за отпуснат кредит за близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие. По него са обвинени още Румен Гайтански и..

публикувано на 26.11.24 в 14:50