Арестът на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов е незаконен. Това реши Софийският районен съд на първа инстанция.
Според съда Главната дирекция „Национална полиция” трябва да плати на Борисов 310 лева заради разходите, които е направил по делото.
Решението може да бъде обжалвано в 14-дневен срок.
В решението си съдия Николай Урумов от Софийския районен съд посочва, че в заповедта за арест липсват задължителни реквизити, както и годни данни за извършване на престъпление.
Съдия Урумов прави и анализ на досъдебното производство по случая. Според него разпитаният като свидетел премиер Кирил Петков не е посочил по никакъв начин, че е бил свидетел на престъпления или че знае конкретни факти, които са съотносими към извършено престъпление от Бойко Борисов.
По делото е разпитан и служител на Васил Божков. Той не е обяснил в показанията си, че е бил свидетел как Божков дава пари на Борисов, нито е потвърдил, че бизнесменът е бил изнудван от бившия премиер.
Съдът отбелязва още, че при обиска в дома на Борисов не са намерени никакви доказателства, съотносими към предмета на делото. Именно резултатите от претърсването за пореден път потвърждавали данни за липса на извършено престъпление.
Съдът присъди още Главна дирекция "Национална полиция" да заплати разходите по делото за адвокат в размер на 300 лева, както и държавната такса по делото в размер на 10 лева.
Решението предизвика остра реакция от страна на ГЕРБ. В парламента Десислава Атанасова призова премиерът да понесе отговорност и да подаде оставка, а младежи от партията излязоха на протест пред сградата на МВР и също поискаха оставки – на вътрешния министър Рашков и на министър-председателя Петков.
На 17 март лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов и бившият началник на пресслужбата на Борисов Севделина Арнаудова бяха задържани за 24 часа в ареста, а на следващия ден бяха освободени, като не им бяха повдигани обвинения.
Борисов, Арнаудова и Горанов бяха отведени по повод образувано производство за изнудване, свързано с бизнесмена Васил Божков, който е разследван по много обвинения и в момента се укрива в чужбина.
От МВР съобщиха, че главната дирекция „Национална полиция“ ще обжалва решението в предвидения от закона 14-дневен срок. От дирекцията уточняват, че няма да коментират невлезли в сила съдебни решения.
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..