Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли риск украински бежанци да останат на улицата в началото на сезона

Снимка: БГНЕС

Нито украинските граждани, нито хотелиерите, нито областният управител на Бургас Стойко Танков знаят къде ще бъдат настанени бежанците след 31-ви май, когато трябва да освободят хотелите. 27 са държавните почивни бази по Южното Черноморие, но капацитетът им не е достатъчен, за да осигури място за настаняването на всички украински граждани в областта, които в момента са над 30 хиляди.

Венелин Ташев е настанил 2500 украинци, предимно майки с деца, в три свои хотела в Слънчев бряг и Несебър. Те са подписали декларации, че след 25-и май ще освободят стаите.

След тази дата хотеиерът има резервации за събития със стотици посетители, започват и договорите му с чуждестранни туроператори, за които засега няма отказани резервации.

"В един момент ще фалираме заради това, че помагаме", коментира Ташев пред БНР. По думите му украинските бежанци искат да работят, но няма кой да им гледа децата.

Много от украинците нямат международни транспорти, дошли са само с украинските си документи.

"Хората трябва да отидат в София, за да си извадят пасаван. Искаме зелени коридори за украинци, за да си тръгнем спокойно", заявява жена от Украйна.

Хотелиерът Атанас Терзиев не смята за реално настаняването в държавни бази, защото по думите му "това са хиляди легла".

Според него е реалистично украинците да останат в хотелски бази, които пред лятото не работят, например в зимните курорти.

Снимка: БГНЕС

Какво се случва в зимния ни курорт Банско, който изпрати един успешен сезон, а сега се оказва, че много от хотелите могат да останат отворени и да настанят бежанци, като са декларирали това пред държавата?

Хотелиерите поемат голяма част от украинските граждани, настанени към момента в морските ни курорти. Хотелиери и ресторантьори са готови да дадат работа на хората.

Пет-шест са хотелите в Банско, които целогодишно работят само с туристи и са заявили, че няма да настаняват бежанци от Украйна. Това са висококатегорийни места за посрещане на гости, уточнява  Радослава Божинова, фронт-мениджър:

"В този сезон имаме голям брой мероприятия – тиймбилдинги, сватби. Заетостта е близка до тази през зимата. Доста от колегите затварят за ремонтни дейности. Голяма част от хотелите затварят сега. Ще бъде добре за тях – от една страна да подпомогнат тези хора, от друга – да подпомогнат себе си."

Само два от по-големите хотели в Банско и няколко по-малки са настанили около 600 бежанци. Повечето са дошли в началото на април. Хотелиерите са декларирали готовност да се грижат за тях в дългосрочен план. От няколко дни обаче са в пълна неизвестност заради спиране на мярката след 31 май, признава управителят Мария Атанасова:

"Нищо не сме получили. Очакваме към 15-и май, което за нас е малко късно. Разходите – три хранения и всичко."

За първи път хотелиерите в Банско са готови да не затварят обекти, а да продължат да работят, настанявайки бежанци от Украйна. Както и да им дадат работа и сигурност. И точно тук идва абсурдът - държавата спира мярката за хотелите, даващи подслон на хората, избягали от войната, а насочва ресурсът към работодатели за осигуряване на работни места. Такива туристическият бизнес в Банско така или иначе предлага, защото има нужда.

"Леко сме учудени. Редица хотели от тези, които ще работят през лятото, имат готовност и за настаняване на някакъв брой бежанци. Тук говорим за апартаментните хотели, които имат дневна с малък кухненски бокс. Същото се отнася и за студиата", пояснява експертът по менажиране на хотели и член на УС на Съюза на туристическия бизнес в курорта Юлияна Христова.

В Банско се предлага и възможността настанените да започнат да работят, уточнява Христова. По думите ѝ много от бежанците са загубили близки, дом и работа и голяма част от тях ще искат да се интегрират тук, за да могат да си стъпят на краката, а след това – да се върнат, за да построят живота си отново.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32