Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не желаем субсидии, искаме животните да има къде да пашуват", твърди животновъдът

Фермер: Как хиляди години нямаше проблем с кравите в националните паркове, а сега има

"Няма да можем да качим животните и ще трябва да разпродаваме", предупреждава Благовеста Василева, която отглежда 1600 крави

Снимка: БГНЕС

"Не желаем субсидии. Искаме животните да има къде да пашуват." Това заяви пред БНР фермерът Благовеста Василева, която отглежда 1600 крави. Тя коментира темата с ограничаването на високопланинските местообитания в националните паркове за пашуване на едър рогат добитък.

На 1 април на среща в Министерството на земеделието заместник-министърът на околната среда и водите Тома Белев е обещал, че приоритетната паша на овцете в новите разпоредби ще отпадне, разказа Василева.

всички крави и овце ще бъдат на равни начала, ще могат да пасат горе. Но, уви, може би защото беше 1-ви април, все още това не е прието. Все още имаме искрица надежда, че това ще се случи."

Единственото възприето от възражения 12-13 страници на фермерите по новите правила за паша е, че кравите ще могат да пият вода.

"Това са го отменили, но остава забраната за пашуване на кравите на 100 метра от туристическите пътеки. Как ще стане това, как ще бъдат оградени тези дълги километри екопътеки за туристите, кравите да не стъпват там?"

Илюстративна снимка: Радио ШуменНяма нито една пречиствателна станция за нито една хижа в националните паркове, а 2 хиляди крави в Пирин създават проблем, коментира Благовеста Василева в предаването "Преди всички".

"В Рила са 15 хиляди хектара 4 хиляди крави. Как създават проблеми? Тези крави са там от стотици, от хиляди години. Как хиляди години нямаше проблеми и изведнъж тази година има голям проблем?"

Запитана какви действия на животновъдите предстоят оттук нататък Василева поясни, че най-малкото ще заведат дело.

"Защо трябва да се стига дотам? С една заповед на министъра за изменение на плана за паша могат да се решат много лесно и безболезнено тези проблеми и да не се стига до ексцесии. Ние не искаме конфронтация", декларира тя.

"Ако този план за паша отпадне, то ние няма да можем да качим животните си и ще трябва да разпродаваме стадото", предупреди фермерът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13