Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предписването и одобряването на медицински изделия ще става по електронен път от 1 юли

Любомир Бакаливанов - заместник-министърът на здравеопазването
Снимка: БГНЕС, архив

От 1 юли предписването и одобряването на медицински изделия ще става по електронен път. Това обяви заместник-министърът на здравеопазването Любомир Бакаливанов на национална кръгла маса в парламента:

"С това цели да се облекчи цялата процедура по предписване и получаване на изделия от правоимащите лица, които след определяне с медицински документ от ЛКК, ТЕЛК и НЕЛК на вида и степента на увреждания трябва да подадат заявление за отпускането на целевата помощ за покупка на съответното изделие", обясни той. И допълни:

"След процедурата по отпускане на целевата помощ хората с увреждания ще могат да отидат до съответния търговец на дребно, който да отпусне съответната помощно средство, приспособление, съоръжение или медицинско изделие".

От 1 юли се предвижда предоставянето и заплащането на изделията и помощни средства да премине от Агенцията за социално подпомагане към Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Тази промяна беше отлагана няколко пъти през последните години. За пореден път основните притеснения на хората с увреждания, които са свързани с това промените да не са за сметка на нуждаещите се, бяха представени на националната кръгла маса, която беше открита от председателя на парламента Никола Минчев.

Темата беше "Тенденции, проблеми и новости при медицинските изделия и помощните средства" и във форума участваха представители на заинтересованите страни. Нуждаещите се да не бъдат лишени от качествени инвалидни колички, слухови апарати и други изделия, приспособления, съоръжения и помощни средства - това е най-голямата тревога на хората с увреждания. Бончо Пеев, който има над 30-годишен опит в обслужването на хора с увреден слух и слухопротезирането, изрази съмнение, че многото съществуващи проблеми едва ли ще бъдат решени на 1 юли.

Личните потребности на хората да бъдат водещи, призова професор Мира Арсова от Софийския университет.

Омбудсманът Диана Ковачева постави въпроса с необходимостта от провеждането на сериозна информационна кампания във връзка с предстоящата промяна.

Владимир Афенлиев от НЗОК заяви, че Касата има готовност процесът да стартира от 1 юли, като тя ще има роля по администрирането и заплащането.

След празниците ще започне обществено обсъждане на проектите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят за тирове пътен възел "Петолъчката" до 11 часа

Пътен възел "Петолъчката" ще бъде затворен за движение на тирове от 9 до 11 часа съобщават от Областна администрация.  На територията на област Сливен има множество леки пътно-транспортни произшествия. Слушател на "Хоризонт" сигнализира за заледен участък по първокласния път София - Бургас между Гурково и Сливен. В района има закъсали тирове,..

публикувано на 18.02.25 в 09:56

Повече от денонощие продължава снеговалежът във Великотърновско

В област Велико Търново снеговалежът продължава повече от денонощие. Във високопланинските райони и по старопланинските пътища валежът е интензивен. Няма подадени сигнали за селища без ток и вода, както и за бедстващи хора, съобщиха от областната управа.  68 машини разчистват и опесъчават главните пътища в региона, а при утежняване на..

публикувано на 18.02.25 в 09:37

Близо 1000 снегорина обработват пътищата в страната

986 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища. Сняг вали и на проходите "Шипка", "Превала", "Република" и "Пампорово". В област Пазарджик обстановката е нормална при зимни условия. В родопската част на региона снежната покривка е 40 см, но всички пътища са отворени и проходими, с изключение на пътя Юндола-Велинград...

публикувано на 18.02.25 в 09:13
Леона Асланова

Innovation Explorer 2025 – за първи път с много геополитика

"Живеем в свят със сериозни геополитически промени. Нашето поколение е първото, на което се случиха две индустриални революции – цифровизацията и навлизането на изкуствения интелект." Това каза пред БНР Леона Асланова, организатор на форума за иновации Innovation Explorer, който тази година е под надслов "Естремен свят". Събитието,..

публикувано на 18.02.25 в 09:02

Кръгла маса на тема "Ще остане ли достъпна храната?"

Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение...

публикувано на 18.02.25 в 08:44
Снимката е илюстративна, архив.

Заради снеговалежа: Временно е затворен пътя Дулово - Разград

Пътищата в Силистренска област остават отворени и проходими при зимни условия. Временно ще бъде затворен само пътят Дулово - Разград по искане на Областното пътно управление в Разград. Снежната покривка е между 15-20 сантиметра. Закъсали автомобили няма, бедстващи в населените места също. Няма сигнали за прекъсване на електро и..

публикувано на 18.02.25 в 08:37
Пламен Димитров

КНСБ на 35: Трудният танц с работодателите и политиците

КНСБ се утвърди като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа . Ние сме незаобиколим фактор. Това каза пред БНР президентът на синдиката Пламен Димитров в деня, в който КНСБ отбелязва 35 години от създаването си. Много от реформите, които се случиха, станаха благодарение на нас – някои успешни, други – не. Всички..

публикувано на 18.02.25 в 08:26