Западните лидери са се договорили да продължат да оказват максимална подкрепа за Украйна, но без да се намесват пряко във войната, както и да увеличат международната изолация на Русия, предаде "Ройтерс". Потвърден е бил ангажиментът на Европа да намали енергийната си зависимост от Москва.
Това стана ясно след видеоконференция, в която участваха германският канцлер Олаф Шолц, италианският премиер Марио Драги и техни колеги от Съединените щати, Европейската комисия, Франция, Канада и Япония.
По думите на Шолц руският лидер Владимир Путин иска да наложи със сила мирни условия, които са неприемливи.
Подкрепата за Киев ще бъде и занапред финансова и във вид на оръжие. Германия и партньорите ѝ ще доставят на украинската армия далекобойна артилерия.
Германският канцлер съобщи, че съюзниците ще координират доставките за оръжие на украинската армия. Самият Шолц увери, че работи с оръжейната индустрия в Германия за увеличаване на тези доставки:
"Нападението на Русия над Украйна е въпиещо нарушение на международното право, избиването на хиляди мирни жители, на което станахме свидетели, е военно престъпление, отговорност за което носи руският президент. Мир чрез диктат, какъвто Путин си представя, е неприемлив", каза Олаф Шолц.
Европа от своя страна ще работи за разнообразяване на енергийните доставки и намаляване на зависимостта от Русия в тази сфера.
Малко над 234 300 000 лева без ДДС струват 4 спешни договора за строително-монтажни работи на летище "Граф Игнатиево". Това е посочено в отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев. През октомври миналата година Министерството на отбраната е поканило фирмите. А за първи път от обявяването..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират подобни атаки. Това мнение изрази пред БНР Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа". Държавните служители не заплащат своите осигуровки от..
Общинските съветници в София ще прегласуват днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските съветници Ваня Григорова от "БСП за България" и Карлос Контрера от ВМРО. По думите ѝ са останали само две от линиите, обслужващи пътници в петък, събота и..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се включва в започналата преди дни кампания на Държавната агенция за закрила на детето за борбата срещу употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога сред децата. Предвижда се учениците от седми до десети клас да научат повече за последиците от употребата на..
От няколко години наблюдаваме тенденция законодателството да се променя за всеки конкретен случай . Чакаме първо да се случи инцидент и едва тогава осъзнаваме, че има проблем. Превенцията в главата на нашия законодател не съществува. Това мнение изрази пред БНР адвокат Силвия Петкова, която работи в сферата на наказателното право. На..
За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..