Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свършват парите за издръжката на украински гребци в общинска база в Русе

Доброволци са поели изцяло престоя и комуналните разходи на състезателите, общината и държавата не помагат

Снимка: Ася Пенчева

Повече от 100 канута и каяци с украински флагове ще проведат тази събота национален турнир на езерото Липник край Русе, за да излъчат шампионите на страната си и представителите им в следващата олимпиада.

Зад спортното събитие обаче се крие голям проблем, свързан с помощта на институциите за бежанците от воюваща Украйна.

Двукратният олимпийски шампион Юрий Чебан и целият елит на украинските гребни спортове ще се съберат в Русе, за да проведат националното си състезание. Причината да дойдат именно тук е, че от 24 март в малката общинска база край езерото Липник са настанени 47 юноши и техните треньори.

"След състезанието как ще продължим, още нямаме яснота. Трябват пари, за да се изхранват тези хора. На този етап свършиха", казва българският национален треньор и шеф на клуб "Локомотив"- Русе Евгени Недев, който е своеобразен домакин на украинските състезатели.

Тези младежи и треньорите им - всички шампиони на страната си, бяха посрещнати сърдечно от кмета на Русе Пенчо Милков, който им обеща топъл прием и грижа.

"Русе е голям и силен град, ще се погрижим за тях. Колкото се наложи, ще се грижим за тях", декларира Милков.

Отново в Русе обещаха пълна подкрепа президентът Радев, премиерът Петков, зам.-председателят на парламента Вигенин, министърът на труда Гьоков, представители на Европейската комисия и на Комисариата за бежанците.

Така се стигна до писмо, изпратено до всички възможни национални и европейски институции с конкретни въпроси и молба за помощ.

Издръжката на 47-те гребци сега лежи на доброволци.

"Този месец разбрахме, че трябва да платим и тока на общинската база, тъй като Община Русе няма бюджет за това. Пращаме писмо, за да попитаме какъв е проблемът и защо тези деца и техните треньори не могат да се възползват от държавна помощ", коментира Йоана Терзиева, представител на фондацията "Право на детство".

Освен тока, на гостите, които така сърдечно бяха приети от общинската управа, доброволци осигуриха печки за отопление, хладилник, пералня, сушилня, спално бельо, столове за сядане, хигиенни материали от сапун до тоалетна хартия и прах за пране.

Първите три седмици храненето за обяд и вечеря бе изцяло грижа на предприемача Пламен Здравков, а после той предаде щафетата на благотворителната организация на католическата църква "Каритас". Супата до ден днешен се доставя от Теодора Якимова, а закуската им е от фондация "Право на детство". Нито лев от държавни или общински институции.

Координацията сред дарителите и доброволците е дело на групата "Русе помага на Украйна" и администраторите Ирина Стоянова и Стамен Белчев.

"Войната продължава и нещата в Украйна ескалират. Никой не може да каже кога след като свърши войната тези деца ще могат да се върнат в домовете си. За част от тях домовете им вече не съществуват физически", посочва Стоянова. По думите ѝ до момента реално българската държава не се е погрижила за тях, а според закона те са непридружени лица с право на закрила.  

"Месечната издръжка на тези хора в базата възлиза на около 25 000 лева", уточнява Белчев.

Шампионите на Украйна - сегашни и бъдещи, държат на думата си и обещават да посветят победите си на България и на Русе.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49