Зад спортното събитие обаче се крие голям проблем, свързан с помощта на институциите за бежанците от воюваща Украйна.
Двукратният олимпийски шампион Юрий Чебан и целият елит на украинските гребни спортове ще се съберат в Русе, за да проведат националното си състезание. Причината да дойдат именно тук е, че от 24 март в малката общинска база край езерото Липник са настанени 47 юноши и техните треньори.
"След състезанието как ще продължим, още нямаме яснота. Трябват пари, за да се изхранват тези хора. На този етап свършиха", казва българският национален треньор и шеф на клуб "Локомотив"- Русе Евгени Недев, който е своеобразен домакин на украинските състезатели.
Тези младежи и треньорите им - всички шампиони на страната си, бяха посрещнати сърдечно от кмета на Русе Пенчо Милков, който им обеща топъл прием и грижа.
"Русе е голям и силен град, ще се погрижим за тях. Колкото се наложи, ще се грижим за тях", декларира Милков.
Отново в Русе обещаха пълна подкрепа президентът Радев, премиерът Петков, зам.-председателят на парламента Вигенин, министърът на труда Гьоков, представители на Европейската комисия и на Комисариата за бежанците.
Така се стигна до писмо, изпратено до всички възможни национални и европейски институции с конкретни въпроси и молба за помощ.
Издръжката на 47-те гребци сега лежи на доброволци.
"Този месец разбрахме, че трябва да платим и тока на общинската база, тъй като Община Русе няма бюджет за това. Пращаме писмо, за да попитаме какъв е проблемът и защо тези деца и техните треньори не могат да се възползват от държавна помощ", коментира Йоана Терзиева, представител на фондацията "Право на детство".
Освен тока, на гостите, които така сърдечно бяха приети от общинската управа, доброволци осигуриха печки за отопление, хладилник, пералня, сушилня, спално бельо, столове за сядане, хигиенни материали от сапун до тоалетна хартия и прах за пране.
Първите три седмици храненето за обяд и вечеря бе изцяло грижа на предприемача Пламен Здравков, а после той предаде щафетата на благотворителната организация на католическата църква "Каритас". Супата до ден днешен се доставя от Теодора Якимова, а закуската им е от фондация "Право на детство". Нито лев от държавни или общински институции.
Координацията сред дарителите и доброволците е дело на групата "Русе помага на Украйна" и администраторите Ирина Стоянова и Стамен Белчев.
"Войната продължава и нещата в Украйна ескалират. Никой не може да каже кога след като свърши войната тези деца ще могат да се върнат в домовете си. За част от тях домовете им вече не съществуват физически", посочва Стоянова. По думите ѝ до момента реално българската държава не се е погрижила за тях, а според закона те са непридружени лица с право на закрила.
"Месечната издръжка на тези хора в базата възлиза на около 25 000 лева", уточнява Белчев.
Шампионите на Украйна - сегашни и бъдещи, държат на думата си и обещават да посветят победите си на България и на Русе.
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..
Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..