Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийската градска художествена галерия показва творби на творци, участвали в Балканската война

В Кюстендил също отбелязват 140 години от рождението на Владимир Димитров–Майстора

2
Изложба в Софийската градска художествена галерия
Снимка: Софийската градска художествена галерия

„Според мен всичко, което се случва в живота на човека го провокира да създаде. Няма запазена мярка за определено събитие в човешката история, защото, ако погледнем изкуството назад във времето, ще видим, че изкуството е реагирало под една или друга форма на всичко онова, което човечеството е правило. Разбира се Балканската война за нас е нещо по-особено не само като война. Това е време свързано с развитието на България като държава и изграждането ѝ, а пък и с развитието на българското изкуство“, каза за БНР Аделина Филева, изкуствовед, директор на Софийската градска художествена галерия.
Аделина Филева    Снимка: Станислава Пирчева

„Изложбата „Войната! И подлуде светът…110 години от обявяването на Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров–Майстора ще можете да видите до 29 май 2022 в Софийската градска художествена галерия.

Изложба в Софийската градска художествена галерия     Снимка: Софийската градска художествена галерия

Заглавието на изложбата е взето от стихотворението на Кирил Христов „Старият войн“.

Впечатляващ брой художествени свидетелства от войната е оставил и големият български живописец Владимир Димитров – Майстора. Малцина знаят, че като творец, търсещ път в изкуството, Майстора е създал огромен цикъл от рисунки с молив или туш, акварели и маслени платна, които пазят спомена за Балканската война от 1912–1913 г. Записал се като доброволец и той ще извърви целия поход със Седма пехотна рилска дивизия и ще отразява войната.

Художникът, който е подготвен и успява да създаде в този момент мащабни панорамни батални творби, е Ярослав Вешин.

Освен живописни и графични творби не липсват и скулптурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури - Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили.

Аделина Филева     Снимка: Станислава Пирчева

По думите на Аделина Филева, който иска да има добро бъдеще трябва да познава добре своята история и да се учи от нея.

„Да се учи, защото има и положителни неща, които могат да се вземат и да продължиш напред. Има и други, които могат да се променят, за да няма тези събития негативни, които се случват за всички и са пагубни за хората, не само като войната. Човек трябва да се вглежда в своята истории, своето изкуство, защото те са важни“.

Аделина Филева е следвала за инженер и след това е завършила Националната художествена академия специалност „Изкуствознание“.

Изложба в Софийската градска художествена галерия  Снимка: Софийската градска художествена галерия
В Златния фонд на БНР е запазен запис от 1960 година на Владимир Димитров – Майстора:

„През всичкото време гледах да предам тази чистота духовна и външна в младежта. Рисувах и стари и млади като най-главното беше да схвана техния труд на полето и в техните веселия и сватби, и седенки Отивах и по сборовете, които ставаха едно време по селата, където избирах и моделите си“.

Изложба в Софийската градска художествена галерия  Снимка: Софийската градска художествена галерия

В предаването „Нощен хоризонт“ доцент Валентин Господинов, директор на художествената галерия „Владимир Димитров- Майстора“ в Кюстендил, допълни:

Тази година това честване е впечатляващо, защото без да се уговаряме предварително три големи институции направихме големи изложби за честването на Майстора. Първата изложба, която открихме беше нашата в Кюстендил с над 300 творби само от Фонда в Галерията. След това 2-3 седмици по-късно открихме и тази изложба, за която става дума в момента и която е като бисер на културната сцена и това се дължи изяло на екипа, който успя да сформира госпожа Аделина Филева“.

Той заяви, че ще настоява изложбата в Кюстендил да бъде удължена до октомври: 

ашата изложба, тази, за която приказваме в момента на Софийска градска галерия и тази, която предстои в Националната галерия са три пункта различни, с различно съдържание. Любителите на майстора тази година ще могат да се наситят от контрапунктуално разположени гледни точки за Майстора".

Съорганизатор на изложбата е и Военно-историческия музей.

"Националният Военно-исторически музей има отговорността да съхранява не малко по обем и сериозно по представителство на именити лица от българското художествено изкуство, които са свързани с тяхната интерпретация на войните за национално освобождение и обединение. Всички известни имена, които познаваме и техните творби са част от нашия фонд нашата отговорност е и в това да правим възможно те да бъдат достъпни за българската и за чуждестранната публика", каза за "Хоризонт" доц. д-р Соня Пенкова, директор на Военно-историческия музей. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48