Все още се работи по създаване на механизъм за контрол на една от най-коментираните мерки, обявени по-рано днес от управляващите - отстъпките при зареждане на гориво, уточни Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната":
"Механизмът продължава да се изчиства. Това е нещо, което ще се изчиства в следващите дни. Лимитът ще бъде 50 литра на зареждане, а не на месец".
На Коалиционния съвет снощи е било договорено отстъпката за зареждане на горива да важи за най-евтините горива - за обикновения бензин и дизел. Все още обаче няма окончателно решение за лимита при зареждане, отбеляза и Мартин Димитров от "Демократична България":
"На всяко зареждане - 50 литра лимит, това е идеята, която вчера се обсъждаше с уговорката, че тук ще има доизясняване, защото например обсъждахме, че ще бъде евентуално необходимо да бъде показван талона на автомобила, за да няма злоупотреби", коментира Димитров.
От "Демократична България" имат резерви към нулевата ставка за хляба. Мартин Димитров предупреди:
"Ако не се проведат необходимите срещи с браншовите организации, които да поемат конкретни ангажименти, разликата има опасност да остане в търговците. Хората няма да са доволни от такова развитие и затова този ангажимент остава в правителството".
"Това са мерки в подкрепа на инфлацията – ние ще похарчим още повече пари и хората ще станат още по-бедни. Оттук нататък единственото, което следва, е една бясна надпревара между увеличаване на плащанията, в това число и социалните, и цените. И ако инфлацията до момента е два пъти по-висока от средноевропейската, аз съм убеден, че до края на годината ще е три пъти по-висока от средноевропейската".
От ДПС също излязоха с остра критика срещу предложените мерки. Зам.-председателят на парламентарната група Йордан Цонев:
"Нашето отношение е по-скоро отрицателно. Закъснели мерки без фокус, без ясна програма какво целим. Ако целим запазването на селското стопанство и на определени отрасли, ние трябва да ги подкрепим на всяка цена".
ДПС е подготвило пакет от мерки за подкрепа на родното селско производство, които ще предложи, когато се отвори бюджетната процедура.
Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов предложените от управляващите мерки са недостатъчни и няма да решат натрупаните проблеми. Той настоя отново настоя за възстановяване на отношенията с "Газпром" като дългосрочно решение за овладяване на цените:
"Просто да се възстановят отношенията с "Газпром" и да не търсим решения, които първо че са палеативни и няма да решат проблема и второ, ще бъдат по-скъпи".
"Всичко това накрая ще бъде платено от нас - защо? Защото Кирил Петков и Асен Василев са решили, че ще се борят с Владимир Путин".
Костадинов се обяви за намаляване на ДДС върху всички хранителни стоки и попита:
"Каква е разликата, примерно между хляба и месото, да кажем? Защо за месото, примерно цената ще остане 20%, а за хляба ще бъде, примерно да кажем, намалена?"
Националният съвет на БСП се събра на пленум седмица преди провеждането на 51-вия конгрес на партията. Основна тема на заседанието се очаква да бъде организацията на висшия партиен форум. Конгресът трябва да се проведе следващата събота и неделя. Днес ще бъде засегната и темата за изборните документи за форума. Дора Янкова коментира за БНР..
Преди две години - през февруари 2023-а - в Обединеното кралство бяха арестувани петима български граждани по подозрение, че шпионират в полза на Русия. Орлин Русев, смятан за ръководител на шпионската клетка, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов бяха изправени пред съда да отговарят по обвинения в следене на хора и опит..
Украйна обяви, че през нощта е била обект на руски нападения със 139 дрона. Половината от тях са били свалени, но след подобна атака е имало пожар в жилищна сграда в североизточния украински град Суми. Вчера при руско въздушно нападение в Сумска област бяха убити трима души. Киев отрича Русия да е превзела град Торецк в Източна Украйна...
Пътничка в автомобил e загинала при катастрофа край монтанското село Вирове. Шофьорът на колата е в тежко състояние в болницата в Монтана. Пътният инцидентът е станал преди обед в събота. Станал е челен сблъсък между лек автомобил и микробус. И двете превозни средства са били с монтански регистрации. Сигналът за катастрофата е получен..
Бионсе стана един от големите победители в церемонията по раздаването на 67-ите наградите "Грами". След десетки номинации и спечелени грамофончета, Бионсе най-после грабна приза за албум на годината и така стана първата чернокожа жена, която побеждава в категорията през XXI век. Последно го е правила Лорън Хил през 1999 г., а преди нея Натали Коул и..
Луковит е домакин на Празника на домашното вино и гроздовата ракия. Пред посетителите се представя местна продукция. Празникът се организира за 14-та поредна година и представя само домашно произведени вина и ракии, като гостите ще могат да дегустират продукцията на около 30 местни производители. Организаторите са предвидили и конкурси..
"Системи, които използват изкуствен интелект за установяване на военни мишени, се използват в Украйна и в Близкия изток, редица държави пристъпват към въоръжаване на армиите си с такива приложения. Това поражда въпроса доколко би било допустимо да се разреши на машините да взимат военни решения." Това е един от аргументите на Бюлетина на..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..