Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правителството има шанса да поостане, смята политологът

Първан Симеонов: Македония може да прелее чашата, българите ще преживеят унижение

"При "Възраждане" може да има известен скрит вот, новата партия на Стефан Янев показва добър старт и рязко ускорение"

Първан Симеонов
Снимка: Борислава Борисова

"Хората искат избори или оставки, когато видят готова алтернатива или наистина им е писнало. Те продължават да дават шанс на тази власт. Хората не виждат кой друг, какво друго може да стане. "Възраждане" ли ще дойде, още по-голяма коалиция ли ще дойде, някакви по-еднолични форми ли ще се усладят на хората. И хората казват дори за оставка все още "не", камо ли за предсрочни избори." Този коментар направи пред БНР Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан".
"Правителството има шанса да поостане и всички, които бързат с прогнозите за неговото падане, изпреварват събитията", смята Симеонов.

"То е като във фолклора – има едни дни, когато казват – детето, ако сега не умре, ще живее дълго."

По думите му малките партньори се опитват "общата ерозия да я пишат на сметката на големия партньор – ПП".

"Имаме един мобилизиран ГЕРБ - не че расте, но е доста твърд. Не пада, търпеливо чака реда си и не пришпорва процесите", посочи Първан Симеонов, очертавайки част от електоралната картина.

При "Възраждане" може да има известен скрит вот. Ако управленската ерозия при ПП продължи, "Възраждане" може да спори за първите места, заяви политологът.

"За момента спорят за третото място с ДПС, но при ДПС също има бонус вот."

По думите му новата партия на Стефан Янев показва добър старт и рязко ускорение.

По темата със Северна Македония в предаването "Преди всички" Първан Симеонов отбеляза, че ако нещата стигнат до парламента, това най-вероятно ще зависи от гласовете на ГЕРБ, но предупреди:

"Ние в България имаме огромния комплекс, че с всичко се съгласяваме. Сега това с Македония може наистина да прелее чашата. Има моменти в историята, когато не е нужно да унижаваш една общност. Българите ще преживеят унижение от това.

Понякога нещата не се решават по джоба, решават се на ценностно ниво. Погледнете данните за Украйна – българите не са на страната на това, което прави Путин. Да, има немалки дялове, които казват – съгласен съм с действията на Владимир Путин. Но много по-осезаеми са дяловете на тези, които казват – не съм съгласен. Това не е инерция, не е русофилия. В България има традиционни проруски сантименти, но действията на Путин наистина шокираха дори много от проруски настроените хора. 

Този народ може да отсее едното от другото. И като се появи някой и му каже – всичко, което не е правата линия, е Путин, този народ казва – гледай си работата. Видяхме го с ваксините. От сутрин до вечер едни хора им казваха – вие сте тъпи Ганьовци, не се ваксинирате, и българите им казаха – гледайте си работата, не сме тъпи Ганьовци, не ви вярваме."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55