Няма опасност за гражданите заради изтичането на амоняк от ловешкото предприятие "Мелта", обявиха от общинския кризисен щаб в Ловеч, който заседава снощи заради замърсяването на въздуха по-рано през деня.
Нивото на амоняк във въздуха в района на ловешкото предприятие "Мелта" АД вече е в допустимите норми. По-рано тази вечер са били измерени стойности около 4 пъти над нормалните.
Това обяви кметът на Ловеч Корнелия Маринова след заседанието на Общинския кризисен щаб.
Кметът успокои, че ситуацията е овладяна. Към 22,00 часа нивото на амоняк в района на предприятие вече е допустимите граници, но към 19.00 часа е било няколко пъти над тях и това е предизвикало свикване на кризисния щаб.
Течът на амоняк в предприятието "Мелта" АД беше установен още във вторник при проверка на всички отговорни институции след подаден сигнал на граждани. Едва днес обаче пристигна специализирана лаборатория на Регионалната инспекция по околната среда и водите, която започна 24-часово измерване на концентрацията на амоняк в атмосферния въздух в района и около предприятието.По информация на граждани този мирис на амоняк е вече втора седмица и затова те са подали много сигнали до всички контролни институции.
Оказва се, че тази сутрин е било прекъснато електрозахранването на хладилната инсталация, което е предизвикало повишаване на налягането и може би от там сериозна опасност не само за живеещите в района на предприятието и около него, но и за целия град, тъй като в самата хладилна инсталация е имало 8 тона амоняк.
Самото предприятие "Мелта" АД и по-точно неговата хладилна инсталация, от където има теч на амоняк, се намира непосредствено до къщите на хората и в непосредствена близост до детска ясла, до детска градина и училище, както и до жилищен квартал "Червен бряг".
Утре ще има нови данни от измерванията на подвижната специализирана лаборатория на Регионалната инспекция по околната среда и водите, която ще продължи да прави измервания в продължение на 72 часа.
Кметът Маринова каза, че за сега няма опасност за децата, които посещават детската ясла и детската градина, но утре ще се вземе решение дали те ще продължат да работят. Тя каза, че всички живеещи около предприятието са предупредени от полицията и общинската служба "Контрол и сигурност" да ограничат движението си около предприятието и да затварят прозорците си. Това са първите мерки, които са предприети.
Ако бъдат установени сериозни технически проблеми, каквито на практика има в самата хладилна инсталация, може да се стигне и до нейното затваряне. Но според Маринова и служители на пожарната, това е сложен процес, който ще отнеме време. Така че все още не е ясно какво точно ще стане с тази хладилна инсталация, която очевидно има сериозни проблеми и течове на амоняк.
Утре ще станат ясни и резултатите от проверката на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, която има право да затвори предприятието.
За сега ситуацията е овладяна, въпреки че в близост до предприятието продължава да мирише на амоняк.
Кметът Маринова каза, че няма опасност за хората, но ако нещата продължат да се усложняват, може да се стигне евентуално до евакуация, тъй като проблемът за сега остава нерешен въпреки падналите нива на амоняк във въздуха.
Преговорите между Русия и Съединените щати в Саудитска Арабия може да се проведат в най-близко бъдеще, вероятно в началото на следващата седмица, съобщи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Прессекретарят на руския президент обвини Европа, че се е увлякла в планове за милитаризация и се е превърнала в "партия на войната“. Според Песков това е в рязък..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев отрече да има съвместни действия с обвиняемия бизнесмен Васил Божков заради появата му на снощния протест, организиран от "Правосъдие за всеки", под мотото "Вън Пеевски от властта". Появата на Божков е била изненада за представителите на ПП: "Всеки български гражданин може да дойде на..
В Плевен, със съдействието на Общината, тази вечер е организиран благотворителен концерт “Заедно за Мая“. Средствата ще бъдат дарени на 38-годишна майка на две деца, която се нуждае от подкрепа за лечението на тежко автоимунно заболяване. За да помогнат на плевенчанката Мая Урукова в града се обединяват институции, културни и образователни..
Парламентът обсъжда избора на съдия в Конституционния съд на Република България от квотата на Народното събрание. От "Продължаваме промяната" и "Демократична България" настояха дебатът да е в утрешното заседание. Депутатът Стою Стоев цитира член 89 от правилника на парламента и обоснова искането си за отлагане на процедурата, тъй като един..
Пожар изпепели пенсионерския клуб в романското село Синьо бърдо. Няма пострадали, но са нанесени значителни материални щети. Изгорял е покривът на едноетажното помещение, което е в непосредствена близост до сградата на селското кметство. От огнената стихия има изпочупени прозорци и паднали облицовъчни плочи. Мебелите и оборудването в пенсионерския..
Голям корупционен скандал разкриха на остров Родос. Арестуват шефове на технически надзор. Извършват се обиски. Екипът за борба с организираната престъпност започна разследване за корупция в технически надзор на остров Родос след оплакване от бизнесмени на острова, че ги изнудват при издаване на разрешителни за ремонт и строеж. За поставяне..
"Оператор" или как мишката и клавиатурата може да станат излишни, ако имаме на разположение изкуствен интелект? Скоро няма да ви е нужна мишка или клавиатура, за да правите онлайн резервации или покупки, защото в началото на годината OpenAI представи първия оператор или агент с изкуствен интелект . Той може да влиза в интернет свободно, да..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..