Явор се състезава по физика и астрономия, златен медалист е от международната олимпиада по астрофизика. Яна е 11 клас в Националната природо-математическа гимназия и е олимпийка по биология, Петър също е състезател по биология, учи в Софийската математическа гимназия.
"Пътят е дълъг. От физика и природни науки се интересувам от малък. Влизайки в гимназията, започнах още повече да посещавам школи за олимпиади, после при учители като Никола Каравасилев", споделя Явор, който е приет да учи в Оксфорд, но семестър там струва около 50 хиляди паунда, което за него е голяма сума.
Яна иска да продължи образованието си в чужбина, смята да учи молекулярна биология, но няма яснота дали след това ще се върне в страната. Петър вижда варианти да продължи в Германия или Швейцария и след това да се върне в България.
"И аз от малък обичах да чета, но се запалих от науката, от биологията като отидох на олимпиада в седми клас. Много ми хареса да се състезавам – този състезателен елемент е много важен, за да събужда интереса на хората в каквото и да било", казва Петър.
"Колкото повече изследваш света около теб, толкова по-добре го разбираш. Ученият всъщност е този, който може да ни покаже красотата на света", смята Яна.
И тримата са съгласни, че учените са едни от най-интересните хора и не са скучни.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..