Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фон дер Лайен обвини Русия, че използва хранителните доставки като оръжие

Снимка: БГНЕС

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обвини Русия, че използва хранителните доставки като оръжие, а това има последствия за целия свят. В рамките на Световния икономически форум в Давос Урсула фон дер Лайен заяви, че Европа трябва да търси разговори с Русия за възобновяване износа на пшеница и хранителни доставки от Украйна, за да се предотврати глобална криза.

Днес в литовското пристанище Клайпеда пристига първата доставка на зърно с влак от Украйна през Полша. Но заради забавянето експортът на украинско зърно през първите 10 дни от месеца е повече от два пъти по-нисък в сравнение със същия период на миналата година.

В интервю за Ройтерс Фон дер Лайен посочи, че криза с прехраната наближава с пълна скорост в редица региони по света. По тази причина е необходимо решение за 20-те милиона тона пшеница, които остават блокирани в Украйна.

"Това е много сложен проблем и изисква някакъв вид диалог с Русия. Не е и в неин интерес хората да умират от глад по света.Трябва да постигнем някакво споразумение, така че тази пшеница да излезе от Украйна".
 
Европейският съюз обеща да отвори алтернативни маршрути за износ на зърно от Украйна. Във вторник земеделските министри се събират на заседание в Брюксел и ще обсъждат този въпрос.

В Давос Урсула фон дер Лайен заяви още, че Киев трябва да победи Москва и да превърне инвазията в стратегически провал на президента Владимир Путин. Председателката на Еврокомисията не изключи възможността замразените руски активи да бъдат използвани за възстановяването на Украйна.

"Елементарното чувство за справедливост ни подсказва да търсим подобни подходи. Разрушението на Украйна е резултат от напълно неоправданата война на Русия. И ето защо целият свят трябва да се включи във възстановяването на страната. Русия също трябва да поеме своя дял".

Урсула фон дер Лайен коментира и кандидатурата на Украйна за членство в Европейския съюз. Киев подаде молба на 28 февруари - 4 дни след началото на руската инвазия, а председателят на Еврокомисията връчи въпросника за членство на президента Володимир Зеленски на 8 април.

"Много е важно да няма преки пътища. Процесът на присъединяване към ЕС изисква държавата да постигне необходими стандарти. Всички ние прилагаме тези стандарти и ги следваме. Не може да има преки пътища без да бъдат изпълнени изискванията. А скоростта на развитие зависи от самата държава кандидат за членство".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съд потвърди решение на КПКОНПИ за кмета на Горна Оряховица

Административният съд във Велико Търново потвърди решението на Антикорупционната комисия за конфликт на интереси при кмета на община Горна Оряховица Николай Рашков, който е подписал договор с фирмата на своята майка за продажбата на 8 общински терена. В края на последния мандат на предишния кмет на Горна Оряховица Добромир Добрев е проведен..

публикувано на 19.02.25 в 10:42

Зумба в подкрепа на борбата срещу рака на гърдата

В рамките на третото издание на Party in Pink Zumbathon започват поредица благотворителни събития в подкрепа на борбата срещу рака на гърдата . Зумбаинструктори и ентусиасти от над 10 града в България за трета поредна година ще издигнат много важна кауза - промяна в статистиката за рака на гърдата. Кампанията има за цел да събере средства за..

публикувано на 19.02.25 в 10:20

И в Гърция бойкотират големите търговски вериги

Гърците днес бойкотират магазините заради високите цени, като особено активни са пенсионерите. "Нито едно евро на търговците", призовават днес в деня на протест срещу високите цени на стоките от първа необходимост. Големите търговски вериги са празни въпреки намаленията, които обявиха днес. Пазаруваме най-необходимото от малките..

публикувано на 19.02.25 в 10:13

"Възраждане" пита министри: Ще участваме ли във военна операция в Украйна?

Депутатите включиха нова точка в дневния си ред, с която ще започнат работа утре. По искане на "Възраждане" ще се проведе изслушване на министрите на отбраната и външните работи за въпросник, изготвен от Съединените щати, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на територията на Украйна. Против..

публикувано на 19.02.25 в 10:12

Мартеници от Кюстендил отново ще зарадват децата в Босилеград

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и група общинари посети Босилеград за поклонението за 152 години от гибелта на Левски. Те занесоха и мартеници и учебни помагала за децата там. Над 100 ръчно изработени мартеници, както и учебни помагала, занесе в Босилеград кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. Това се прави всяка години от страна..

публикувано на 19.02.25 в 09:47
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: 34 г. не се приема закон за оспорване на изборите, предвиден в Конституцията

От 34 години в България се самозаблуждаваме, че имаме честни и прозрачни избори . Това заяви пред БНР Красимира Катинчарова депутат от "Величие" в 50-ото Народно събрание. В преходните и заключителни разпоредби на Конституцията през 1991 г. има заложен текст, в който се казва, че до 3 години трябва да бъде приет  специален закон за оспорването на..

публикувано на 19.02.25 в 09:45
Мария Спирова

Мария Спирова: Tръмп и Путин играят ръгби, а Зеленски ще е топката

" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ".  Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според нея обаче съпротивителни сили има:  "Тях ги има, защото ние скоро ще разберем, че Тръмп изобщо не се интересува от това ние дали ще станем като него или не, той иска нас да ни няма . Ние рано или..

публикувано на 19.02.25 в 09:33