Полският парламент одобри законови промени за замяната на спорната съдийска дисциплинарна камара с нов орган. Така страната ще може да получи милиарди евро, отпускани от Брюксел по Плана за възстановяване след Covid пандемията.
Над 35 милиарда евро грантове и заеми бяха задържани заради спор за върховенството на закона. Вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис заяви, че одобрението на полския План за възстановяване ще отнеме няколко дни.
Очаква се председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен да посети Варшава на 2 юни, за да одобри официално плана.
Агенция Ройтерс отбелязва, че критици на управляващите националисти в Полша твърдят, че законопроектът за съдебна реформа не е достатъчен, за да бъдат съдиите защитени от политически натиск.
През октомври миналата година съдът на Европейския съюз осъди Полша да плаща по един милион евро на ден за това, че не е спряла дейността на спорната съдийска дисциплинарна камара. Еврокомисията също така настоява засегнатите от решенията на дисциплинарната камара съдии да бъдат върнати на работа.
Ако БСП играе ролята на патерица, ще последва съдбата на всички други патерици, които са били до момента в управлението . За това предупреди Петър Витанов, бивш евродепутат от БСП. "Ние нямахме ярки и ясни политики, които да поставим на масата и да реализираме". БСП не се промени много , след като беше избран нов председател, посочи още..
България почита паметта на Апостола на свободата - Васил Левски. Днес се навършват 152 години от обесването на Дякона в покрайнините на София от османските власти. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски Неговата памет и делото му бяха почетени с гражданско поклонение и военен ритуал пред..
От партия "Възраждане" не изключиха крайни действия на организирания от тях протест срещу влизане в еврозоната и за запазване на българския лев. Протестът е насрочен за 22 февруари, събота, пред БНБ. В протеста ще се включат и представители на други партии и граждански организации. Те настояха за широк обществен дебат за последствията от..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в Монтана почетоха 152 години от обесването на Апостола на свободата. Десетки жители на Монтана, сред които много ученици, почетоха паметта на Левски пред паметника му в центъра на града, където рецитал изнесоха възпитаниците от Финансово-стопанската гимназия, чийто патрон е..
Стотици деца от детските градини и училищата във Велико Търново през целия ден поднасят цветя и се покланят пред паметника на Васил Левски в центъра на града, въпреки неспиращия снеговалеж. Монументът е единственият в страната, на който Апостолът на свободата е на бесилото. Привечер пред паметника 152-ата годишнина от безсмъртието на..
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България, да бъдат глобени с 5000 лева на час за времето на неизпълнение. От своя страна Агенция "Пътна инфраструктура" е предприела допълнителни мерки в районите, за които бе обявен оранжев код. Там..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..