Хотелите, които са кандидатствали по новата фаза на хуманитарната програма за настаняване на украинци след 31 май, могат да се отказват от вече заявено участие или да променят желанието си и вместо храна и подслон за 15 лева дневно, да предлагат само нощувка за 10 лева.
Това може да стане по електронната поща или по телефона на кризисния щаб за бежанците. Решението къде да бъдат преместени хората с временна закрила се координира през контактния център на правителствения щаб. Целта е да не се създава смут и хаос за липсващи хора и правилно да се планират ресурсите и логистиката, се напомня в съобщение до хотелиерите.
От правителствения щаб за украинските бежанци споделят, че са получили десетки сигнали от тях, че нямат възможност да си доплащат пожелана от някои хотели сума, за да останат там, където са в момента.
От друга страна са получени пък стотици потвърждения - пак от украинци, които са напълно съгласни да си доплатят каквото е необходимо, стига да останат на същото място и да не биват премествани.
С оглед на това на хотелиерите са напомня, че след като са попълнили и изпратили формуляр за участие в програмата по настаняване, те са декларирали, че са съгласни с условията - или 15 лева на човек за нощувка и хранене, или 10 лева само за нощувка.
Тези услуги ще се плащат от държавата и за тях хотелите нямат право да искат доплащане, като заявилите нямат и право да отказват настаняване или изхранване.
Извън това хотелите могат да предлагат допълнителни платени услуги на украинците - като почистване на стаи, пране на спално бельо, анимация за деца, спа и други процедури, но тяхното използване не може да бъде условие за настаняване.
Близо 71 милиона лева е сумата, която тази година ще получат тютюнопроизводителите като преходна национална помощ. Това реши Управителният съвет на Фонд "Земеделие". Съгласно европейските правила право на такова подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през която и да е година от референтния период 2016 - 2018 г. За да получат..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди днес в Сараево, че нарушаването на Дейтънското мирно споразумение за Босна и Херцеговина, застрашаването на конституционния ред в страната и подкопаването на институциите ѝ са неприемливи. Рюте се срещна с тричленното колективно президентство (председателство) на Босна и ги призова да поеме..
Телата на двама възрастни мъже са открити в петричкото село Камена, съобщиха от Полицията в Благоевград. Сигнал за починал в двора на дома си 64-годишен мъж е подаден от съседи около 17:00 часа. Пристигналите на място служители на полицията са установили самоличността на мъжа, но проверили и къщата. В една от стаите е открито тялото на..
Държавната фирма "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от последните парламентарни избори навреме и да предаде днес на ЦИК данните, тъй като самата фирма подаде сигнал до Софийска градска прокуратура, където са предадени и материалите от преизчисляването. Това стана ясно от извънредното заседание на ЦИК тази вечер. Комисията даде..
Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..
Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..
Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..