Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Николов: Финансирането на розопроизводството трябва да е стратегическо, не на пожар

"От времето на "Фармахим" не е работено по разширяването на пазара, от социализма не е работено в посока наука"

Снимка: БГНЕС

Миналата година е имало срив в добива на розов цвят, а това се отразява както на доходите на фермерите, така и на състоянието и потенциала за добив на розовите насаждения. Това обясни в интервю за БНР Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите.

Близо 40% спад в добива на розов цвят като количества. Миналата година изкупната цена беше категорично под себестойност.“

Студената пролет е забавила кампанията. Николов открои проблемите с намирането на работна ръка.

На места заради липсата на работна ръка кампанията не е започвала. Има хора, които наистина изпитват огромни затруднения да намерят работници.“

В момента дестилериите изкупуват розовия цвят на цена 2,40 – 2,50 на килограм, съобщи Христо Николов. По думите му се работи в рамките на себестойност, в повечето случаи на загуба.

„Калкулираме минимална цена 3,20-3,50, за да може фермерът да продължи да работи и да полага адекватни грижи.“

Тази година Covid помощ ще има и за розопроизводителите. Тези пари са калкулирани като процент от претърпените загуби на фермерите за миналата година, уточни Николов.

„За нас са компенсация за претърпените загуби през миналата година, но не може всяка година държавата да ни вади по този начин. Сектор розопроизводство има огромна нужда от финансиране, но то трябва да бъде целево, стратегическо, не да бъде на пожар, не да бъде всяка година за спасяване на положението.“

От близо година се работи по стратегия за розата. Според Николов законът за розата работи и е полезен, защото очертава картината в сектора, но "от времето на "Фармахим" не е работено по разширяването на пазара и от времето на социализма не е работено в посока наука".

Сектор, в който 30 години нищо не е правено, няма как един закон да го излекува и да реши всички предизвикателства, обобщи Христо Николов в предаването "Преди всички". По думите му страната ни има 50 хиляди декара площи с рози и произвеждаме повече, отколкото е световният пазар.

"С капацитета, който имаме - около 15-16 000 тона реколта можем да произведенм над 4 тона розово масло, ако преработим всичко в масло, а толкова е годишното потребление в световен мащаб."

За трайно решаване на проблемите са нужни най-малко 4-5 години и карт бланш от Европа тази култура да бъде подпомагана по специален начин, категоричен е председателят на Националната асоциация на розопроизводителите.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04