Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Николов: Финансирането на розопроизводството трябва да е стратегическо, не на пожар

"От времето на "Фармахим" не е работено по разширяването на пазара, от социализма не е работено в посока наука"

Снимка: БГНЕС

Миналата година е имало срив в добива на розов цвят, а това се отразява както на доходите на фермерите, така и на състоянието и потенциала за добив на розовите насаждения. Това обясни в интервю за БНР Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите.

Близо 40% спад в добива на розов цвят като количества. Миналата година изкупната цена беше категорично под себестойност.“

Студената пролет е забавила кампанията. Николов открои проблемите с намирането на работна ръка.

На места заради липсата на работна ръка кампанията не е започвала. Има хора, които наистина изпитват огромни затруднения да намерят работници.“

В момента дестилериите изкупуват розовия цвят на цена 2,40 – 2,50 на килограм, съобщи Христо Николов. По думите му се работи в рамките на себестойност, в повечето случаи на загуба.

„Калкулираме минимална цена 3,20-3,50, за да може фермерът да продължи да работи и да полага адекватни грижи.“

Тази година Covid помощ ще има и за розопроизводителите. Тези пари са калкулирани като процент от претърпените загуби на фермерите за миналата година, уточни Николов.

„За нас са компенсация за претърпените загуби през миналата година, но не може всяка година държавата да ни вади по този начин. Сектор розопроизводство има огромна нужда от финансиране, но то трябва да бъде целево, стратегическо, не да бъде на пожар, не да бъде всяка година за спасяване на положението.“

От близо година се работи по стратегия за розата. Според Николов законът за розата работи и е полезен, защото очертава картината в сектора, но "от времето на "Фармахим" не е работено по разширяването на пазара и от времето на социализма не е работено в посока наука".

Сектор, в който 30 години нищо не е правено, няма как един закон да го излекува и да реши всички предизвикателства, обобщи Христо Николов в предаването "Преди всички". По думите му страната ни има 50 хиляди декара площи с рози и произвеждаме повече, отколкото е световният пазар.

"С капацитета, който имаме - около 15-16 000 тона реколта можем да произведенм над 4 тона розово масло, ако преработим всичко в масло, а толкова е годишното потребление в световен мащаб."

За трайно решаване на проблемите са нужни най-малко 4-5 години и карт бланш от Европа тази култура да бъде подпомагана по специален начин, категоричен е председателят на Националната асоциация на розопроизводителите.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16