Голяма част от настанените вече са напуснали България. Други остават в града и търсят квартири. Проблем обаче се оказват цената на наемите и липсата на работа. Нито един от бежанците не е поискал да бъде преместен във ведомствена база.
Близо 230 бяха приютените в района украински бежанци. Част от тях получиха статут на временна закрила.
Семейството на Наталия от Одеса нито има къде да отиде, нито може да остане в хотел по новата държавна програма. Жената е започнала работа в Кърджали. С двете си деца, които вече са в българско училище, тя търси квартира, но наемите са високи.
"Те не могат да ползват тази държавна помощ – било 10 лева, било 15 лв., след като член от семейството работи. Тя е намерила квартири, но с една заплата няма как да поеме и квартирата – това е проблемът", уточнява заместник-областният управител Юлия Чортленева.
Наталия е сред първите, пристигнали в Кърджали в началото на войната, приютена била от отец Боян Саръев в манастирския комплекс "Св. Успение Богородично". Други трийсетина нейни сънародници са обитавали манастира, но почти всички вече са го напуснали.
Саръев им дал срок до 7 юни да уредят живота си извън светата обител, защото не е получил финансиране за издръжката им от държавата. Въпреки това свещеникът е удовлетворен от помощта, която е предоставил.
"Народът сам се организира, носеше продукти, дрехи, посещаваха ги, утешаваха ги", разказва той пред БНР.
Сабахатин Гьокче е собственик на хотел край Кърджали. В хотела му са останали само две семейства украинци, за които ще получава по 10 лева за нощувка.
"За 5 лева как да им дам закуска, обяд, вечеря", пита Гьокче, който се заканва повече да не участва в държавни програми.
По данни на областната администрация в Кърджали някои от украинските бежанци искат да устроят живота си в Родопите, търсят работа и квартира.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..
Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..
ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..