Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18,247 млрд. лева са заложени в актуализацията на бюджета на ДОО

Снимка: архив

18 милиарда и 247 милиона лева бюджет на Държавното обществено осигуряване са заложени в предлаганата актуализация, която социалните партньори ще разгледат днес. Така парите за пенсии през тази година ще са в размер на 15 милиарда 590 милиона.

Това ще е достатъчно, за да се осигури актуализация на отпуснатите до края на миналата година пенсии с 10 процента от 1 ви юли, а също и преизчисляването на трудовите пенсии от 1-ви октомври.

Двете допълнителни стъпки за повишаване на пенсиите през юли и октомври ще струват милиард и половина лева, в това число и Covid добавките от 60 лева. Те стават неразделна част от пенсиите. Същата сума ще получават към пенсиите си и хората, които ще се пенсионират след 1 юли.

От тази дата минималната пенсия за стаж и възраст ще е 467 лева, а максималната - 2000. Социалната за старост - 247 лева, а средната ще достигне 666 лева.

Средно 15% или 136 лева ще добавят към пенсиите си от октомври 718 000 пенсионери след преизчисляване по модифицирано швейцарско правило. Така всеки трети пенсионер с отпусната назад във времето пенсия ще доближи размера на новоотпусканите. За някои от тези хора увеличението ще е почти 200%.

От октомври отново се повишава и размерът на максималната пенсия - на 3 400 лева. Над този таван ще останат само 1000 пенсионери.

Предлага се - от 1 юли и актуализация на бюджета на НЗОК. Дават се 4 млн. лева допълнително за разкриване на 100 щатни бройки в администрацията. Причината - отпускането на помощните средства за хората с увреждания преминава от Агенцията за социално подпомагане към Здравната каса.

С 56 млн. лева се увеличават и здравноосигурителните плащания. 46 млн. лева ще отидат за болнична помощ, а 10 милиона - за да се покрие лечението на български граждани в други държави от ЕС през миналата година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова платформа за колективно финансиране ще помага на стартиращи компании да набират капитал

Нова платформа за колективно финансиране SpaceCrowd ще помага на стартиращи компании да набират капитал. Платформата за краудфъндиг (термин, с който се описва процес на набиране на капитал от множество малки инвеститори, включително и частни лица) е разработена съвместно от Българската фондова борса и Централния депозитар. Тя е насочена към..

публикувано на 07.02.25 в 13:45

Коща за санкциите на Тръмп срещу Международния наказателен съд: Подкопават системата на международното наказателно право

"Санкциите срещу Международния наказателен съд заплашват неговата независимост и подкопават като цяло системата на международното наказателно право", написа председателят на Европейския съвет Антониу Коща в платформите Х и Blue sky. Коментарът му бе по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу съда,..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Съдебната палата в Кюстендил

Регистриран е ръст на делата през 2024 год. в Районен съд – Кюстендил

Регистриран е ръст на постъпилите дела в Районен съд-Кюстендил през 2024 год., сочи анализът на правораздавателното ведомство. Новообразувани са общо 4 418 дела или със 163 повече спрямо 2023 г. и с 474 повече спрямо 2022 г. През 2024 г. в съда са разгледани 4 888 дела, от които несвършени 470. Наблюдава се увеличение на гражданските дела и..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Костадин Костадинов

"Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас

"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

10 български артисти и творци – с държавни месечни награди от по 700 лв.

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци за особени заслуги към българската държава и нация.   Решението беше прието единодушно със 159 гласа "за". Награди от 700 лева месечно се отпускат пожизнено на актьорите Владимир Пенев, Ели Скорчева, Георги Стайков, Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

Нова мейл измама: Пише ви адвокатско дружество и ви заразява компютъра

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От ГДБОП предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във фалшивото съобщение има данни, че..

публикувано на 07.02.25 в 13:08

Съдът решава до месец и половина дали Законът за здравето дискриминира пациенти

Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено..

публикувано на 07.02.25 в 13:06