Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Алексиев: Малцина могат да си позволят нещо, което изглежда добре, останалите са зад оградата

Старите и новите гета илюстрират липсата на жилищна политика

Арх. Булев: Гетата за богатите имат не по-малко недостатъци от ромските, държавата е абдикирала от функциите си на регулатор

Снимка: БГНЕС

"Има нужда от истинска, амбициозна жилищна политика, а не просто да се етнизира проблемът. Парите, които се отделят за жилищна политика, са изцяло и единствено по европейски програми, с изключение на програмата за саниране, националната програма. За последните две оперативни програми са похарчени общо 38 милиона, което е далеч от необходимото." 

Това мнение изрази пред БНР Росица Кратункова от международната хуманитарна организация "Лекари на света", един от авторите на доклада "Дом за всеки: мисия (не)възможна".

85 000 души имат нужда от жилища, отбеляза Кратункова, като се позова на неприета национална стратегия.

Държавата няма политика към архитектурата, тя е като безпризорно дете на улицата, заяви в предаването "Хоризонт до обед" проф. арх. Тодор Булев, председател на Съюза на архитектите. 

Когато говорим за жилище, имаме предвид не само стаята, а архитектурната среда, уточни той.

Нещата, които пълнят списанията, са много малка част. Затворените комплекси не създават пълноценна градска среда, коментира Булев.

Снимка: БГНЕС

Арх. Веселин Алексиев смята, че съществуващото положение с жилищата илюстрира ситуацията в страната – малка шепа хора могат да си позволят на картинка нещо, което изглежда добре, а останалите са зад оградата.

"Това буди големия въпрос за кого е здравословно, добре ли е това. Как би израснало едно дете зад една ограда, където от вътрешната страна е чистичко и спретнато, и светът отвън? (…) Разкъсва се социалната тъкан, която държи едно общество заедно. Това е смисълът на едно общество."

Това е друга форма на гето – това са гета за богатите, но те имат не по-малко недостатъци от ромските гета", подчерта арх. Тодор Булев.

Сливенският ромски квартал  Снимка: БГНЕС

Квартал "Надежда" в Сливен например е ограден с бетонна стена, а единственото читалище е превърнато в казино, разказа Росица Кратункова. По думите ѝ това е уязвима среда, концентрация на проблеми и бедност, а огромна част от обитателите на квартала живее без постоянно течаща питейна вода.

Арх. Алексиев изтъкна, че когато говорим за жилищна среда, става дума и за безопасност, достъп до социални дейности, елементарно здравеопазване, транспорт, зеленина.

Според проф. Булев от началото на промените държавата е абдикирала от функцията си на регулатор, а в сферата на градската среда нейната функция е незаменима.

Снимка: БГНЕС

"Цените на жилищата, в София специално, са спекулативни. Предприемачите искат даже да се узаконят изцяло северни жилища, което по нашите норми е абсолютно недопустимо. За да могат да ги продават пак на висока цена. Грубо казано – да няма връзка със слънцето. Те се строят, но се кръщават по друг начин – ателиета, офиси, сега трябва да ги узаконим като жилища. Това е скъсване с цялостната история на модерната архитектура. Да не говорим за психологическия контакт със слънцето", каза арх. Тодор Булев.

"Не виждам принципна разлика между това, което правят ромите в своите квартали и това, което се прави по блоковете – с остъклявания, призастроявания, допълнителни. Това е една и съща тенденция, но в различна среда се изявява и с различен мащаб", коментира още той.

Снимка: БГНЕС

"Една съвкупност от "всеки сам си преценя" не прави държава, не прави и политика. Трябва малко по-дългосрочно планиране за бъдещето, за да не виждаме това, което виждаме и в новите квартали на София", обобщи арх. Веселин Алексиев.

По темата предстои обсъждане в Съюза на архитектите тази вечер. Ще присъстват експерти от Франция и Сърбия.

Трите мнения чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36