Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискът от съдечен удар при мъжете в България е 8 пъти по-голям, отколкото при мъжете във Франция

Снимка: Pixabay

Българското кардиологично дружество бе домакин на специализирана дискусия, посветена на превенцията на сърдечно-съдовите заболявания. Специален гост на събитието беше д-р Стефан Ахенбах - председател на Европейското дружество по кардиология. Това е най-голямата професионална лекарска общност, обединяваща над 100 хиляди специалисти от над 57 страни от Европа, Азия и Африка.

"Българският мъж има 8 пъти по-голям шанс да получи сърдечен удар спрямо мъжете, живеещи във Франция. И за много други сърдечно-съдови заболявания статистиката е сходна. Тези заболявания представляват сериозен проблем на общоевропейско ниво, но тук, в България населението е сред най-засегнатите на континента. В Европейския съюз всяка година умират 1,7 милиона души от сърдечно-съдови заболявания.  
Много хора и обществото като цяло смятат, че сърдечно-съдовите заболявания засягат хората в напреднала възраст. Но сърдечно-съдовите заболявания представляват също така опасност за по-младите хора - тези в активна възраст. Защото числата сочат, че при 20 % от смъртните случаи на хора под 65 години в ЕС са причинени именно от сърдечно-съдови проблеми.
60 милиона души в общността страдат от сърдечно-съдови заболявания и всяка година се откриват подобни проблеми при 13 милиона. И това е огромно предизвикателство.
Има още един проблем, който заслужава нашето внимание. Повечето, но не всички от сърдечните заболявания са предотвратими. Личните вредни навици са тези, които подлежат на промяна - пушенето, високото кръвно налягане или диабетните състояния - това са все рискови фактори, които могат да се поставят под контрол. Има и лични рискови фактори, като фамилната обремененост, за които пациентите не знаят.
Но има и още една група на рискови фактори. Това са обществени рискови фактори, които са извън контрола на отделната личност, но които влияят за разпространението на сърдечно-съдовите заболявания. Такъв обществен рисков фактор, например, е липсата на политики за ограничаване на тютюнопушенето. Същото важи и за замърсяването на въздуха.  Други подобни примери са ограничения достъп до качествена храна и липсата на стимули за физическа активност на населението.
Точно тези рискови фактори, които ни засягат като общества трябва да бъдат във фокуса на нашите усилия, за да ограничим разпространението на сърдечно-съдовите заболявания", каза д-р Стефан Ахенбах.
За преждевременната смъртност от сърдечни заболявания говори на събитието и проф. д-р Асен Гудев - председател на Българското кардиологично дружество.

"Преждевременната смъртност, тази преди 65 годишна възраст - там губим хора с висока производителност, не само смъртта, но и инвалидизацията на тези хора довеждат до намаляване на работната сила". 
Беше очертана нуждата от национален план за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Той предстои да бъде изработен и трябва да включва в себе си основните насоки от току-що изготвеният общо-европейски план.
"Така наречената обсерватория - среда, насърчаваща дигитализацията, но не само електронно здравно досие, а използването на изкуствен интелект, данъчната политика, етикетиране на храните, продукти, които да имат коректно етикетиране".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15