Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът и синдикатите против включването на Covid добавките към размера на пенсиите

Снимка: БГНЕС

Бизнесът и синдикатите категорично възразяват срещу намерението на държавата да включи Covid добавките от 60 лева към окончателните размери на пенсиите, стана ясно при дискусията в Националния съвет за тристранно сътрудничество по предлаганите промени в бюджета на Държавното обществено осигуряване.

Нито бизнесът, нито синдикатите подкрепят предлаганите промени в общественото осигуряване и мотивите са различни. Васил Велев от АИКБ заяви, че с ръста на минималната пенсия до 467 лева от юли се заличава различният принос в системата, правен от хората, осигурявали се на средни заплати:

"Това се явява мощен стимул за укриване на доходи. Най-масовото проявление на сивата икономика е всъщност недекларираната заетост".

Против планираното нарастване на максималната пенсия на 3400 лева от октомври се обявиха бизнесът и синдикатите най-вече защото се запазва размерът на максималния осигурителен доход и се губи връзката между двете величини. Няма бизнес организация или синдикат, недоволен от смесването на осигурителната и социалната система заради Covid добавката, която става неразделна част от пенсиите. Ася Гонева от КНСБ:

"Естествено това замърсява размера на пенсията. Това ще се прави, няма как да не се прави по отношение на бъдещите пенсии и с мерките, които се предвиждат от 1 октомври, тая работа ще стане като снежна топка".

От КТ "Подкрепа" поискаха увеличаване на заплатите на служителите на НОИ. Преизчисляването, което предстои през октомври, ще е трудоемко. Вицепремиерът Асен Василев успокои, че пари за ръст на пенсиите има, въпреки че за една година разходите за тях се увеличават с 3 млрд. лева:

"В инфлационна среда трябва изпреварващо най-ниските доходи да се движат, за да не останат тези хора под линията на бедността и в бедност. Така че бюджетът догодина и по-догодина няма да има никакъв проблем да поеме този допълнителен разход".

Василев призова социалното министерство заедно с бизнес и синдикати да работят по реформата в системата на социалното подпомагане, а министър Гьоков обеща реформа най-вероятно догодина:

"Реформа в пенсионната система, която се състои наистина в изваждане на пенсиите, несвързани с трудова дейност към социалното подпомагане".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Манолова

Мая Манолова: Бойкотът на хранителните вериги ще продължава

Бойкотът на хранителните вериги ще продължава, обяви една от инициаторите - Мая Манолова: "Хората и българските производители на храни вече на обещания и на намерения не вярват, така че чакаме час по-скоро да видим какво ще произведе министъра на земеделието. Имаше амбициозни намерения да пише Закон за агрохранителната верига, да ограничи..

публикувано на 06.03.25 в 22:13

Страните от ЕС одобриха плана за превъоръжаване на блока

Лидерите на страните членки на Европейския съюз приеха единодушно заключения за увеличаване на разходите за отбрана, а всички без един подкрепиха декларация в подкрепа на Украйна. Изключението е Унгария. Лидерите приветстват намерението на Комисията да препоръча координирано активиране на националната клауза за дерогация по пакта за..

публикувано на 06.03.25 в 21:59
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск остава стабилно

Клиничното състояние на Папа Франциск остава стабилно в сравнение с предходните дни, се съобщава в последния бюлетин за здравословното му състояние. Уточнява се, че и през изминалия ден, Папа Франциск не е имал епизоди на дихателна недостатъчност. Продължил е  с благотворната дихателна и двигателна физиотерапия. Хемодинамичните параметри и..

публикувано на 06.03.25 в 21:34

Всички села в Община Пордим са с енергоефективно улично осветление

Продължава рехабилитацията на осветлението на селата Каменец и Вълчитрън в област Плевен за над 400 хиляди лева по Плана за възстановяване и устойчивост. Така Пордим става общината, в която всичките седем села са с енергоефективно улично осветление. Община Пордим изпълнява четири проекта с финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 06.03.25 в 21:22
Юнас Гар Стьоре

Норвегия увеличава значително финансовата помощ за Украйна

Норвегия ще увеличи повече от два пъти финансовия си ангажимент към Украйна тази година и в същото време ще увеличи собствените си разходи за отбрана, обяви днес премиерът Юнас Гар Стьоре и добави, че скандинавската страна е изправена пред най-сериозната обстановка в сферата на сигурността от 80 години, предадоха Ройтерс и Франс Прес...

публикувано на 06.03.25 в 20:41
Андрей Келин

Посланиците на Русия и Украйна във Великобритания имаха публични изяви в един и същи ден

Посланиците на Русия и Украйна във Великобритания имаха публични изяви в един и същи ден. Андрей Келин заяви, че Русия иска бързо постигане на мир, но Лондон е начело на тези, които се противят, а Валери Залужни каза, че САЩ "унищожават" установения световен ред. Руският посланик Андрей Келин обвини Обединеното кралство, Франция и други..

публикувано на 06.03.25 в 20:26
Марк Рюте

Рюте е "предпазлив оптимист", че Украйна и САЩ ще преодолеят разрива помежду си

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте изрази "предпазлив оптимизъм", че Украйна и Съединените щати ще преодолеят разрива помежду си, възникнал по време на посещението на Володимир Зеленски в Белия дом миналия петък. Рюте съобщи, че усилия в тази посока се полагат буквално в момента, предаде БТА. Пресслужбата на украинския президент..

публикувано на 06.03.25 в 20:13