Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кабинетът обсъжда актуализацията на бюджета

Петков: Мерките не са проинфлационни, дефицитът се запазва на ниво 4,1% от БВП

| обновено на 08.06.22 в 10:53
Кирил Петков
Снимка: БГНЕС

Кабинетът обсъжда актуализацията на бюджета. В началото на редовното заседание премиерът Кирил Петков представи основните параметри на законопроекта и обяви, че той не е проинфлационен, защото дефицитът се запазва на ниво от 4,1 на сто от брутния вътрешен продукт. Петков обърна внимание, че се въвеждат временни промени в данъците и акцизите с цел да се подпомогнат най-нуждаещите се:

"Освобождаване на ел. енергията и втечнения газ от акциз, намаляване на ДДС-ставката на парното с 9% - също много важна мярка с увеличаването на цените на газа. Правителството прави всичко възможно крайната цена за потребителя да бъде намалена. Нулева ставка на хляба за ДДС - безпрецедентна мярка също, и облекчаване на данъчните плащания за младите работещи семейства".

Премиерът акцентира и върху увеличаването на пенсиите:

"Увеличават се пенсиите с 60 лева плюс 10 процента и таванът на пенсиите става 2000 лева. В последните 12 месеца минималната пенсия се е качила от 300 лева на 467 лева или със 167 лева покачване, а за последните 12 години преди това  - само със 100 лева".

След като бъде приета от кабинета, актуализацията на бюджета ще бъде внесена за обсъждане в Народното събрание. Тя трябва да влезе в сила от 1 юли.

В актуализирания бюджет най-голямото разходно перо са пенсиите, които трябва да бъдат актуализирани от 1 юли с 10 на сто и след това преизчислени от 1 октомври.

720 000 пенсионери ще получат преизчисляване на пенсиите от октомври, потвърди по-рано вицепремиерът Асен Василев.

Индексация на пенсиите и преизчисляването им през октомври, както и по-високи заплати в част от министерствата срещу оптимизация на персонала са сред заложени мерки, макар и коалиционните партньори да не са убедени около това дали става дума за действителни реформи.

Увеличение на заплатите в публичния сектор на калпак няма да има.

Коалиционен съвет също обсъжда параметрите на актуализацията

Управляващите се събират на коалиционен съвет, за да опитат да постигнат съгласие за параметрите на актуализацията на бюджета. Срещата в лидерски формат трябваше да се проведе вчера, но заради разминаване между финансистите на отделните формации беше отложена с ден.

На проведения вчера финансов експертен съвет на партиите от управляващата коалиция до разбирателство не се стигна. От "Има такъв народ" критикуваха липсата на реформи в проекта за актуализация на бюджета, "Демократична България" внесоха нови предложения - за изграждане на детски градини и за поемане от страна на държавата на половината от цената на картите за градски транспорт.

"Продължаваме промяната" настояват между първо и второ четене да няма промени, за да може актуализацията да бъде приета в срок.

Тази вечер от 19 ч. лидерите ще се опитат да намерят компромисните решения. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още не е ясно кога ще бъде възстановен токът в Троянско

Ситуацията в Ловешка област остава усложнена, особено в общините Троян и Тетевен, където има и най-много сняг. Близо метър достигна снежната покривка в двете общини по високите им части. Въпреки това всички републикански пътища са почистени и обработени и проходими при зимни условия. Затворени за движение са само проходите Троянски и Шипково-Рибарица, но..

публикувано на 26.12.24 в 15:36

Ден на траур в Азербайджан в почит на жертвите при самолетната катастрофа

В Азербайджан днес е ден на национален траур, след като вчера 38 души загинаха при разбиването на пътнически самолет на националния авиопревозвач в Казахстан. Според експерти обаче има видими щети от шрапнели по останките на самолета и това говори за възможна експлозия на ракета. Русия разследва катастрофа на самолет на Азербайджанските авиолинии..

публикувано на 26.12.24 в 15:09

ПСС - Троян предупреждава туристите да не тръгват към Централен Балкан

От планинската спасителна служба в Троян предупреждават туристите да не тръгват към Централен Балкан заради усложнената зимна обстановка в района. Хората, които в момента са в хижите в Стара планина, е добре да останат там до подобряване на условията. Няма данни за бедстващи туристи, каза за БНР началникът на Планинската спасителна служба в Троян Марин..

публикувано на 26.12.24 в 15:01

Електрозахранването в голяма част от Врачанска област е възстановено

В голяма част от населените места в област Враца е възстановено електрозахранването. Без ток остават части от квартали във Враца, Мездра и Роман, както и в четири населени места в тези общини. Това са селата Косталево, Боденец, Очиндол и Средни рът.  Очаква се електрозахранването да бъде възстановено между 16 и 18 часа. Причина за авариите са мокрия и..

публикувано на 26.12.24 в 14:51

Първан Симеонов: Обществото ни е застаряващо и затова обикновено е консервативно и недоверчиво

"Ние сме застаряващо общество и като такова обикновено сме много скептично, понякога твърде консервативно, понякога твърде снишено, твърде недоверчиво към властта общество . Отминалата 2024 г. ни даде доста доказателства в тази посока".  Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция "Мяра" и бивш изпълнителен..

публикувано на 26.12.24 в 14:23

Зимната обстановка в Ловешко продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток

Зимната обстановка в Ловешка област продължава да е усложнена, десетки населени места са без ток, а в този час отново заседава кризисният щаб в Троян, където ситуацията е най-тежка. Едно от най-засегнатите села е Черни Осъм. Кметът Марин Сираков каза за БНР, че заради липсата на ток, има опасност да спре и водоподаването. Кметът на..

публикувано на 26.12.24 в 14:17

24% от българите определят отминаващата година като по-лоша, 22% - като по-добра

24% от българите определят отминаващата си 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на заявяват, че 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, а 24% - по-лоша. "Алфа рисърч". Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..

публикувано на 26.12.24 в 14:05