Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинетът обсъжда актуализацията на бюджета

Петков: Мерките не са проинфлационни, дефицитът се запазва на ниво 4,1% от БВП

| обновено на 08.06.22 в 10:53
Кирил Петков
Снимка: БГНЕС

Кабинетът обсъжда актуализацията на бюджета. В началото на редовното заседание премиерът Кирил Петков представи основните параметри на законопроекта и обяви, че той не е проинфлационен, защото дефицитът се запазва на ниво от 4,1 на сто от брутния вътрешен продукт. Петков обърна внимание, че се въвеждат временни промени в данъците и акцизите с цел да се подпомогнат най-нуждаещите се:

"Освобождаване на ел. енергията и втечнения газ от акциз, намаляване на ДДС-ставката на парното с 9% - също много важна мярка с увеличаването на цените на газа. Правителството прави всичко възможно крайната цена за потребителя да бъде намалена. Нулева ставка на хляба за ДДС - безпрецедентна мярка също, и облекчаване на данъчните плащания за младите работещи семейства".

Премиерът акцентира и върху увеличаването на пенсиите:

"Увеличават се пенсиите с 60 лева плюс 10 процента и таванът на пенсиите става 2000 лева. В последните 12 месеца минималната пенсия се е качила от 300 лева на 467 лева или със 167 лева покачване, а за последните 12 години преди това  - само със 100 лева".

След като бъде приета от кабинета, актуализацията на бюджета ще бъде внесена за обсъждане в Народното събрание. Тя трябва да влезе в сила от 1 юли.

В актуализирания бюджет най-голямото разходно перо са пенсиите, които трябва да бъдат актуализирани от 1 юли с 10 на сто и след това преизчислени от 1 октомври.

720 000 пенсионери ще получат преизчисляване на пенсиите от октомври, потвърди по-рано вицепремиерът Асен Василев.

Индексация на пенсиите и преизчисляването им през октомври, както и по-високи заплати в част от министерствата срещу оптимизация на персонала са сред заложени мерки, макар и коалиционните партньори да не са убедени около това дали става дума за действителни реформи.

Увеличение на заплатите в публичния сектор на калпак няма да има.

Коалиционен съвет също обсъжда параметрите на актуализацията

Управляващите се събират на коалиционен съвет, за да опитат да постигнат съгласие за параметрите на актуализацията на бюджета. Срещата в лидерски формат трябваше да се проведе вчера, но заради разминаване между финансистите на отделните формации беше отложена с ден.

На проведения вчера финансов експертен съвет на партиите от управляващата коалиция до разбирателство не се стигна. От "Има такъв народ" критикуваха липсата на реформи в проекта за актуализация на бюджета, "Демократична България" внесоха нови предложения - за изграждане на детски градини и за поемане от страна на държавата на половината от цената на картите за градски транспорт.

"Продължаваме промяната" настояват между първо и второ четене да няма промени, за да може актуализацията да бъде приета в срок.

Тази вечер от 19 ч. лидерите ще се опитат да намерят компромисните решения. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти

Американската певица и актриса Мадона обяви, че подкрепя студентските протести, заради които снощи десетки хиляди хора прекараха нощта на открито в Нови Сад. Днес се очаква да стане ясно и дали ще бъде удължена 24-часовата блокада на Моста на свободата в града под надслов "Три месеца - три моста". Мостът на свободата е едно от трите съоръжения над..

публикувано на 02.02.25 в 11:40
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Не изключвам динамика в коалиционната формула

Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..

публикувано на 02.02.25 в 11:32

Гръцките фермери продължават с блокадите

Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..

публикувано на 02.02.25 в 11:25

МФ събира от държавните структури и общините информация, необходима за бюджета

Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от  критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..

публикувано на 02.02.25 в 11:17
Константин Проданов

Константин Проданов: 3% дефицит стана норма и предпоставихме занапред определени разходи

Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори,  енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които..

публикувано на 02.02.25 в 10:49
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и  Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:19

Седмица на обвинения във финансов хаос и спорове за дупката в бюджета

Представяме ви звуковата картина на основните събития от седмицата, белязана от обвинения за финансов хаос, за саботажи и спорове кой смята правилно и кой е виновен за дупката в бюджета. По-малко от две седмици има правителството на Росен Желязков, за да внесе ревизиран свой проект за държавния бюджет за тази година. Острите политическите..

публикувано на 02.02.25 в 10:05