Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Коалиции могат да се развалят и в това няма нищо странно"

Проф. Милена Стефанова: Управлението няма спойка, ясни цели и верни хора, с които да ги постигне

"Изваждането на мръсните съдове от кухнята наяве на никого не носи полза"

проф. Милена Стефанова
Снимка: БГНЕС

"Странно ще бъде, ако въобще по-дълго се закрепи управлението. Дори да намерят 121 гласа, за да се приеме актуализация на бюджета, трябва да се променят 22 закона, за да тръгне Планът за възстановяване. Те нямат спойката, нямат ясните цели, които си поставят и верните хора, с които да ги постигнат."

Това каза в интервю за БНР политологът проф. Милена Стефанова от Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Според проф. Стефанова не е добре да има нестабилност в кризите, но стабилност не виждаме и най-вероятно няма да я видим.

"Коалиции могат да се развалят и в това няма нищо странно. Още повече, че нашата четворна коалиция, абсолютно безпринципна, тръгна с единственото нещо, което я обединява – да изчегърта ГЕРБ от властта и да търси възможни начини да се бори с корупцията. Нищо друго. Това обаче не е достатъчно да единение на коалиция", коментира проф. Стефанова в предаването "Хоризонт до обед".

На практика нямаме нито управленска програма, нито законодателна програма, много грешки бяха допуснати, подчерта тя.

"Виждаме, че се подмятат какви ли не обвинения от едните към другите и обратно, без никакви доказателства на практика", изтъкна политологът относно скандалите в управляващата коалиция.

"Изваждането на мръсните съдове от кухнята наяве на никого не носи полза. Това не е управление на държава в 21 век, не може да продължава така. Министър-председателят тропа по масата и казва – няма да строим, ще увеличим пенсиите. С тропане не става, става с планиране – средносрочно и дългосрочно."

БСП няма да тръгне да напуска коалицията, мирясаха, допълни Стефанова.

По казуса със Северна Македония тя отбеляза, че "натискът е доста значителен".

"Тази тема ИТН я вдигна. Министър-председателят непрекъснато прехвърли отговорността на правителството върху Народното събрание, Народното събрание по този начин зацикля."

Протестиращите групи от публичния сектор според нея са "абсолютно доказателство за некадърно управление".

Прогнозите за предсрочните избори са най-рано есента, най-късно – с местните избори през 2023 г., обобщи проф. Милена Стефанова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01