"Отдавна съм загубил вяра в човечеството. Нищо не сме научили от историята си. Нито историята, нито литературата могат да ни спасят. Способни сме на най-зверски действия".
Това сподели пред БНР Жоао Пинто Коелю.
Португалският писател посети България за Пролетния базар на книгата. Неговите книги "Попитайте Сара Грос", "Лудите от улица Мазур" и "Време за преструвки" представят Втората световна война и ужасите на Холокоста. Жоао изследва Холокоста цели 30 години. Прекарва периоди от живота си в концентрационните лагери, редица са и срещите му с оцелели.
Свидетелства, които оставят белег
Тези, с които Коелю е разговарял, разказвали почти една и съща история. В бараките често ставали свидетели на смъртта на други хора. В последните си минути умиращите насърчавали този, който държал ръката им, за да не си отиват от този свят сами, да оцелее и да разкаже истината.
"Тези свидетелства силно ме белязаха. Важността на тези свидетелства е свързана с важността на истината. Беше трудно да запазя истинността, но беше много важно за мен. Предизвикателство за писателя е да описва нещо, което не е преживял. Това беше трудно, но и в същото време интересно за мен. Не знам дали това ме е променило като или ще промени други хора, но събужда съвестта ми".
Големият урок
"Хората можем да сме жестоки едни към други, защото вярваме прекалено много в своето собствено благородство. И смятаме, че не сме способни да нанесем страдание. Но тези, които са извършили най-големите зверства по време на Втората световна война, преди това са били хората като нас и са казвали с голяма увереност, че никога няма да направят това, което в последствие са направили. Затова не трябва да сме много самоуверени в качествата си. Това е големият урок на историята и на литературата".
Надеждата
"Единствената надежда за мен е в образованието".
В предаването "Понеделник вечер" писателят отправи послание до читателите:
"Вярвайте в литературата, но не се доверявайте на самите себе си".
Интервюто с Жоао Пинто Коелю можете да чуете в звуковия файл.
(Преводът е на Рада Ганкова)
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..