"Отдавна съм загубил вяра в човечеството. Нищо не сме научили от историята си. Нито историята, нито литературата могат да ни спасят. Способни сме на най-зверски действия".
Това сподели пред БНР Жоао Пинто Коелю.
Португалският писател посети България за Пролетния базар на книгата. Неговите книги "Попитайте Сара Грос", "Лудите от улица Мазур" и "Време за преструвки" представят Втората световна война и ужасите на Холокоста. Жоао изследва Холокоста цели 30 години. Прекарва периоди от живота си в концентрационните лагери, редица са и срещите му с оцелели.
Свидетелства, които оставят белег
Тези, с които Коелю е разговарял, разказвали почти една и съща история. В бараките често ставали свидетели на смъртта на други хора. В последните си минути умиращите насърчавали този, който държал ръката им, за да не си отиват от този свят сами, да оцелее и да разкаже истината.
"Тези свидетелства силно ме белязаха. Важността на тези свидетелства е свързана с важността на истината. Беше трудно да запазя истинността, но беше много важно за мен. Предизвикателство за писателя е да описва нещо, което не е преживял. Това беше трудно, но и в същото време интересно за мен. Не знам дали това ме е променило като или ще промени други хора, но събужда съвестта ми".
Големият урок
"Хората можем да сме жестоки едни към други, защото вярваме прекалено много в своето собствено благородство. И смятаме, че не сме способни да нанесем страдание. Но тези, които са извършили най-големите зверства по време на Втората световна война, преди това са били хората като нас и са казвали с голяма увереност, че никога няма да направят това, което в последствие са направили. Затова не трябва да сме много самоуверени в качествата си. Това е големият урок на историята и на литературата".
Надеждата
"Единствената надежда за мен е в образованието".
В предаването "Понеделник вечер" писателят отправи послание до читателите:
"Вярвайте в литературата, но не се доверявайте на самите себе си".
Интервюто с Жоао Пинто Коелю можете да чуете в звуковия файл.
(Преводът е на Рада Ганкова)
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..