По-късно пристигналият със закъснение в парламента Тошко Йорданов свика спешно заседание на парламентарната група на ИТН, на което дойде и Симеонов. Депутати от "Продължаваме промяната", водени от председателя на Комисията по здравеопазване Антон Тонев, застанаха на пост пред вратата.
В ранния следобед председателстващият пленарното заседание на НС Атанас Атанасов обяви, че Кирил Симеонов официално напуска парламентарната група на "Има такъв народ" и вече е независим депутат.
Това е шестият народен представител, който напуска групата на ИТН. Той е член на Комисията по бюджет и финанси, председател на Комисията по информационни технологии.
"Не искам да се свързвам с ГЕРБ и като се прибера вкъщи, искам да гледам децата си в очите“, каза тази сутрин Симеонов от трибуната на Народното събрание, след като се стигна до напрежение и почти до физически сблъсък между депутати.
"Тъй като съм вече на трибуната, искам да кажа нещо от сърцето си, без да съм подготвял никакви речи. Когато влязох в политиката, аз в политиката съм влязъл абсолютно на меритокартичен принцип, без да имам родители-партийци, без някой да ме подкрепя, без бизнесмени зад мене, без нищо. Когато се видях със Слави Трифонов, той ме попита: "За какво си тук? За какво се бориш?" Аз му казах: "Тук съм, за да се борим срещу системата, срещу статуквото".
Вчера ние гласувахме заедно с тази система и мен ме е срам от това нещо. В края на краищата аз съм длъжен да изляза и да го заявя. Аз не съм ГЕРБ, не съм ДПС, и когато се прибера довечера при децата си, аз трябва да мога да ги погледна в очите", заяви Кирил Симеонов.
"Това е много силна проява на парламентаризъм и г-н Симеонов има и моите адмирации“ - това заяви временният председател на НС Мирослав Иванов от ПП.
От ИТН първоначално опровергаха информацията за пореден напуснал.
Пламен Абровски заяви:
"Аз не чух той да се е отцепил. Той просто излезе и си изля душата. В момента има много сериозен психологически натиск върху депутатите от "Има такъв народ", защото "Има такъв народ" в момента е ключът към всичко".
Но след като първоначално го обяви от трибуната на Народното събрание, в кулоарите на парламента Кирил Симеонов потвърди решението си да напусне парламентарната група на ИТН:
"Ако ще подкрепяме системата, това значи не е моят проект. Да, напускам групата на ИТН", каза той.
Симеонов отрече да му е оказван натиск и да са му предлагани постове и пари:
"Вижте, в момента аз това, което направих, беше абсолютно емоционално и от сърце. Това нещо, което се случи вчера, беше последната капка. То е натрупване, натрупване. Аз в крайна сметка съм лоялен човек и не е толкова лесно да се вземе такова решение, повярвайте ми. Няма абсолютно никакъв натиск върху мене, разберете!“
Междувременно председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов свика спешно заседание на групата, а депутати от "Продължаваме промяната" отидоха пред стаята на ИТН, защото подозирали, че върху Симеонов се оказва натиск.
На заседанието на ПГ на ИТН дойде и Симеонов, а депутати от ПП, водени от Антон Тонев, застанаха на пост пред вратата:
"Предполагам, мога само да предполагам, че неговите колеги се опитват да го убедят той да преосмисли това, което публично заяви“, каза Тонев.
Самият Симеонов отказа да обясни за какво е говорил с колегите си. Ива Митева вече допусна, че може да има и други напуснали.
След повече от час заседание на парламентарната група на "Има такъв народ" председателят ѝ Тошко Йорданов направи кратко изявление пред медиите, в което подчерта, че групата е единна, а със Симеонов остават приятели:
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..